Antibiotikus vartokite atsakingai!

Lapkričio 18-ąją – prasideda Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) inicijuota „Supratimo apie antimikrobines medžiagas” savaitė. PSO siūlymu, šių metų savaitės šūkis „Antimikrobinės medžiagos: elkitės atsakingai“. Pagal PSO, atsparumas antimikrobinėms medžiagoms yra viena iš dešimties didžiausių visuomenės sveikatos grėsmių žmonijai. Europoje, lapkričio 18-oji minima kaip Supratimo apie antibiotikus diena. Tad, kodėl antibiotikus reikia vartoti atsakingai?

Antibiotikai, kam jie skirti?

Antibiotikai – vaistai, kuriais gydomos infekcinės ligos, sukeltos bakterijų. Jie naikina bakterijas arba slopina jų augimą ir dauginimąsi.

Atsakingai vartojant antibiotikus galima padėti užkirsti kelią atsparių bakterijų vystymuisi ir išsaugoti antibiotikų veiksmingumą, kad juos galėtų vartoti ateities kartos. Todėl svarbu žinoti, kada dera vartoti antibiotikus ir kaip juos vartoti atsakingai.

Neteisingas antibiotikų vartojimas:

  • Skatina atsparių bakterijų vystymąsi;
  • Naikina gerąsias organizmo bakterijas;
  • Sukelia pašalinius reiškinius (viduriavimą).

Šalutinis antibiotikų poveikis gali pasireikšti viduriavimu, makšties ir burnos pienlige, plonosios ar storosios žarnos uždegimu (enterokolitu). Jei, vartojant antibiotikus, turite bet kurį iš šių šalutinių poveikių, būtinai pasakykite savo gydytojui.

Ką turime žinoti prieš pradėdami vartoti antibiotikus?

Antibiotikai nenaikina virusų, todėl yra visai neefektyvūs sergant gripu ir kitomis virusinėmis ligomis, pvz., peršalimu. Jie nemažina karščiavimo ir nemalšina tokių simptomų kaip čiaudulys.

  • Gydymą antibiotikais gali paskirti tik gydytojas.
  • Antibiotikus būtina vartoti taip, kaip nurodė gydytojas – jo paskirtomis dozėmis, nustatytu dažnumu ir nurodytą laikotarpį. Jei sutrumpinate gydymo kursą, vartojate mažesnę dozę ar nesilaikote reikiamo vartojimo dažnumo, vaisto kiekis jūsų organizme bus nepakankamas, bakterijos išgyvens ir gali tapti atsparios. Kitą kartą, kai jūs vartosite antibiotikus, bakterijos nereaguos į juos. Tada gali augti bakterijų skaičius ir sukelti ligą pakartotinai. Jos gali perduoti savo atsparumą vaistams kitai bakterijų kartai.
  • Pradėję vartoti gydytojo paskirtus antibiotikus, atidžiai stebėkite savo savijautą. Jei ji negerėja ar atsirado šalutinis poveikis, kreipkitės į gydytoją, kad pakeistų vaistus.
  • Draudžiama duoti savo šeimos nariams ar draugams antibiotikų, kurie buvo skirti Jums.
  • Draudžiama vartoti antibiotikus, kurie buvo skirti kitiems.
  • Netikslingas ir neteisingas antibiotikų vartojimas daro juos neefektyvius, nes bakterijos tampa atsparios.

Antibiotikus vartokite atsakingai!

Translate »
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą