Ar tikrai žinote, kaip tinkamai pasirūpinti rankų higiena?

Gegužės 5 – ąją Pasaulyje kasmet minima rankų higienos diena. Yra žinoma, jog per nešvarias rankas plinta net 80% infekcinių ligų. Dėl netinkamos rankų higienos ir prastų rankų plovimo įgūdžių galima susirgti šigelioze (bakterine dizenterija), hepatitu A, virusinėmis žarnyno infekcijomis (rotavirusine bei norovirusine infekcija). Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet pasaulyje nuo viduriavimo (diarėjos) miršta apie 3 milijonai žmonių, o hepatitu A suserga apie 1,4 milijono gyventojų.

Rotavirusinė infekcija yra viena labiausiai paplitusių visame pasaulyje ūminių virusinių žarnyno infekcijų. Kasmet užregistruojama apie 100 milijonų rotavirusų sukeltų viduriavimų. Europos šalyse apie 17 proc. visų diarėjų sukelia norovirusinė infekcija.

Tyrimų duomenimis, rankų plovimas trečdaliu sumažina viduriavimo tikimybę ir penktadaliu – sergamumą kvėpavimo takų ligomis. 20 sekundžių yra minimalus rekomenduojamas rankų plovimui skirtas laikas, t. y. delnų, pirštų galiukų ir rankų išorės trynimui. Tyrimai rodo, kad žmonės nuolat pamiršta nusiplauti nykščius, ypač jų išorinę pusę. Taip pat žmonės linkę geriau nusiplauti ne dominuojančią ranką, todėl nepamirškite sąžiningai nuplauti abiejų rankų! Rankas geriausiai plauti šaltu ar vėsiu vandeniu, nes karštas vanduo gali pažeisi rankų odą. Tačiau vandens temperatūra nėra svarbiausia. Apsisaugoti nuo mikrobų padeda tinkamas ir dažnas rankų plovimas. Jei nėra galimybės nusiplauti rankų, rekomenduojama naudoti dezinfektantus. Tinkamas jų naudojimas nužudo daugumą bakterijų ant rankų ir užkerta kelią ligoms plisti. Rekomenduojama vengti naudotis bendrais rankšluosčiais: namuose kiekvienas turėtų naudoti tik savo asmeninį rankšluostį (ypač, kai namuose yra ligonis) Taip pat rekomenduojama kuo dažniau plauti ir keisti savo rankšluostį arba naudoti vienkartinius rankšluosčius ir servetėlės.

Kada plauti rankas?

Faktas: rankas būtina plauti visada, kai jos yra nešvarios! Taip pat rankų higiena būtina pasirūpinti prieš valgį, pasinaudojus tualetu, prieš ir po maisto gaminimo (ypač žalios paukštienos, kiaušinių, mėsos, žuvies), po darbo su nešvariais indais ar stalo įrankiais, mamoms – prieš vaiko maitinimą, pakeitus mažylio vystyklus; grįžus iš lauko, kiemo, daržo ar sodo; taip pat pasinaudojus visuomeniniu transportu, pabuvus viešose vietose, pabendravus su sergančiu žmogumi, po ir prieš žaizdos sutvarkymą, po nosies valymo (kosint, čiaudint), pažaidus su gyvūnais.

 

PRISIMINKITE, KAIP TEISINGAI PLAUTIS RANKAS:

 

Rankų plovimo taisyklės:

 

 1. Sušlapinkite rankas vėsiu tekančiu vandeniu. Prieš plaunant rankas būtinai nusimaukite žiedus, nes po jais esantys nešvarumai nenusiplaus.

 1. Rankas plaukite su muilu, nes jų plovimas vien vandeniu nėra efektyvus. Jis negali pašalinti tokių sudėtinių nešvarumų dalių kaip riebalai ar baltymai. Rankų plovimui pakanka ir įprasto muilo.

 1. Visą rankų paviršių įtrinkite muilu. Sukamaisiais ir trinamaisiais judesiais muiluokite rankas iš abiejų pusių apie 10-15 s.
  4. Sukamaisiais ir trinamaisiais judesiais muiluokite išorines ir vidines rankų puses, riešus apie 20 s.
  5. Trinkite delną į delną.
  6. Trinkite tarpupirščius, vidines ir išorines delnų puses.
  7. Ypač kruopščiai patrinkite pirštų galiukus, panages ir riešus.
  8. Trinkite nykščius (sukamaisiais judesiais).
  9. Trinkite sulenktus ir suglaustus pirštus (sukamaisiais judesiais) kitos rankos delne.
  10. Kruopščiai nuplaukite tekančiu vandeniu rankas, kad pašalintumėte muilą. Vanduo turėtų tekėti nuo riešo pirštų link.

  11. Jei yra galimybė, rankas šluostykite vienkartiniu popieriniu rankšluosčiu ar servetėle.
  12. Tuo pačiu popieriniu rankšluosčiu užsukite vandens čiaupą.
  13.Išmeskite popierinį rankšluostį į sandarią šiukšlių dėžę.

Namuose kiekvienas turėtų naudoti tik savo asmeninį rankšluostį rankoms nusausinti.