Atostogos – ne priežastis pamiršti burnos higieną!

Nors žmonės mėgsta atostogauti įvairiais metų laikais, vasara – populiariausia: karšta saulė vilioja atidėti darbus ir mėgautis jos voniomis, namų ūkiuose atsiranda gardžios uogos, vaisiai, daržovės, taigi ir receptų knygos kasdien lieka neužverstos. Tiesa, su atostogų malonumais dažnai žmones aplanko ir burnos sveikatai nepalankus tingumas, kuris priverčia žmogų sau tyliai pasakyti: „Juk nieko blogo nenutiks, išsivalysiu dantis vėliau..“. Deja, burnos higiena privalome rūpintis kasdien, nepriklausomai nuo metų laiko, oro sąlygų, žvaigždžių išsidėstymo ar mėnulio fazės.

KAIP TEISINGAI VALYTI DANTIS?

Negailestingai brūžindami dantis šepetėliu pirmyn – atgal , tikrai nepasieksite norimo rezultato, greičiau priešingai – nekokybiškai išvalysite dantis, pažeisite emalį ir užgausite dantenas. Dantis rekomenduojama valyti šluojamaisiais arba sukamaisiais judesiais – nuo dantenų kramtomųjų paviršių link. Svarbu kad išvalytumėte visus dantis iš visų pusių. Tam ne visada pakanka paprasto dantų šepetėlio, kadangi jis nepasiekia tarpdančių, kuriuose kaupiasi maisto likučiai ir galybė bakterijų. Tad, vertėtų įsigyti specialų dantų šepetėlį tarpdančiams arba tarpdančių siūlą, kuris padės išvalyti sunkiai pasiekiamas vietas.

KADA PIRMĄ KARTĄ APSILANKYTI PAS ODONTOLOGĄ?

Pirmas profilaktinis vizitas odontologijos kabinete turėtų būti tada, kai vaikui išdygsta pirmasis dantukas. Jo metu odontologas pataria tėveliams kaip tinkamai prižiūrėti vaiko dantis, parodo, kaip juos valyti ir paaiškina, koks turėtų būti tinkamas mitybos rėžimas. Pirmasis vizitas labai svarbus, jo metu vaikas susipažįsta su nauja aplinka bei odontologu, todėl tėvai, kurie dar nuo mažų dienų vaiką pratina prie reguliarių vizitų pas odontologą, ateityje retai susiduria su tokiomis problemomis kaip užsispyrimas ar nenoras, pagrįstas baime, lankytis odontologijos kabinete.

KAIP DAŽNAI REIKIA TIKRINTIS DANTIS?

Pas odontologą rekomenduojama lankytis kas šešis mėnesius. Reguliariai tikrinantis dantis galima aptikti dantų ir dantenų ligas dar ankstyvoje stadijoje ir lengvai jas išgydyti. Priešingu atveju, žmogus gali net nežinoti, apie bręstantį pavojų, o pradėjus skaudėti dantims ar dantenoms, paprasto gydymo nebepakanka. Atminkite, kad burnos ertmės problemos netampa skausmingomis ir matomomis, kol nėra progresavusios. Tarkim, periodonto arba dantenų ligos yra viena pagrindinių priežasčių, lemiančių paciento nuolatinių dantų netekimą, tačiau jos užuomazgas nustatyti ir sudaryti gydymo planą gali tik odontologas. Taigi, reguliarus lankymasis odontologijos kabinete padės išvengti skausmo, sutaupys laiko bei pinigų.

Nuo burnos ligų, ypač nuo dantų ėduonies ir periodonto patologijos, kenčia net 90 proc. pasaulio gyventojų. Odontologams skaudu, kai mažamečiams vaikams tenka protezuoti dantis, bet baisiausia burnos nepriežiūros, nesirūpinimo jos sveikata, diagnozė – burnos vėžys. Svarbu suprasti, kad burnos ir viso organizmo sveikata pirmiausia priklauso nuo pačių pacientų požiūrio bei pastangų. Laiku nepastebėjus ligų, jų gydymas būna skausmingas, ilgas, varginantis ir deja ne visada veiksmingas. Burnos vėžį odontologas apžiūros metu gali pastebėti dar labai ankstyvoje stadijoje, todėl pacientui su šia liga būna gerokai lengviau kovoti ir ją įveikti.

Taigi, norintys turėti gražią šypseną ir būti sveikti, neturėtų pamiršti kasdien atsakingai rūpintis savo burnos higiena bei planuoti vizitus pas odontologą.