Edukacinis užsiėmimas „Plaukime rankas“

Infekcines ligas sukeliančių mikrobų apstu visur ir jos yra platinamos daugiausia per nešvarias rankas: nuo  vieno asmens kitam, nuo užterštų aplinkos daiktų, gyvūnų ir t. t. Rankų plovimas – pati efektyviausia priemonė mikrobų platinimui stabdyti.

Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos PUG klasėse vyko edukacinė pamoka-užsiėmimas „Plaukime rankas“, kurią organizavo visuomenės sveikatos specialistė  Birutė Jučienė.  Jos metu mokiniai susipažino su mikrobų rūšimis, sužinojo kur mikrobų būna daugiausia: namuose, parduotuvėje, bei vaikų žaidimų aikštelėje, kaip jie patenka ant rankų, kodėl  nešvariomis rankomis negalima liesti akių, nosies ir burnos. Užsiėmimo metu buvo diskutuojama ko bijo mikrobai ir, kad geriausiai  nuo blogųjų mikrobų apsaugo rankų plovimas vandeniu ir muilu. Kai neturime kur susiplauti rankas į pagalbą mus ateina dezinfektantai, antibakterinės servetėlės, kurios taip pat naikina mikroorganizmus. Mokiniai susipažino ir su nagų priežiūros taisyklėmis, sužinojo kodėl  nagai turi būti tvarkingai nukarpyti, panagės švarios, kodėl negalima kišti pirštų į burną, bei kramtyti nagų.

Diskutuojant, kiek gi kartų per dieną reikia plauti rankas,  vaikai suprato, kad 4-5 kartų neužtenka, plausime tiek kartų kiek tik reikės, kad jos būtų švarios: prieš valgį, pasinaudojus tualetu, prieš gaminant maistą, grįžus iš lauko, palietus nešvarius daiktus ir t.t.

Mokiniai dalyvavo praktiniame užsiėmime – eksperimente ,,Ar tikrai švarios mano rankos?‘‘. Eksperimentui buvo naudojamos priemonės: „Mikrobų maišelis“ ir UV žibintuvėlis. Palietus  „mikrobų maišelį“  ir rankas apšvietus  žibintuvėliu,  mokiniai galėjo stebėti ant savo rankų  imituotus mikrobus. Eksperimento  metu mažieji tyrinėtojai įsitikino, kad ant rankų gali tūnoti  daugybė įvairių nešvarumų, kurių paprastai mūsų akys nemato, ir kaip  svarbu yra dažnai plauti rankas, kad juos pašalintume.

Dažnai vaikams pritrūksta kantrybės atliekant taisyklingus rankų  plovimo judesius, tad svarbu gerai juos išmokti. Mokiniai mokėsi rankų plovimo technikos naudodami vienkartines pirštines ir dažus, jų pagalba gerai matėsi ar  visi rankų paviršiai „išmuilinami“. Iš pradžių ne viskas sekėsi gerai, likdavo „neišmuilintų“ plotų. Vaikai suprato, kaip svarbu plaunant rankas vadovautis rankų plovimo eiliškumu, nes  švarios rankos yra mikrobų priešai.

 Įgytos žinios ir praktiniai mokymai padės vaikams  apsaugoti save ir kitus nuo daugelio  ligų.

Visuomenės sveikatos specialistė  Birutė Jučienė

Translate »
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą