Įrodyta – gamta iš tiesų gydo!

Škotijos Šetlando salos gydytojai nuo šiol savo pacientams tokias ligas kaip aukštas kraujospūdis, nerimas, stresas ir depresija siūlo gydyti pasivaikščiojimu gamtoje.

Kaip praneša Šetlando nacionalinė sveikatos tarnyba, visose dešimt šios grafystės viešųjų gydymo įstaigų nuo šiol bus siūlomi kalendoriai ir Karališkosios Škotijos paukščių draugijos sudarytos skrajutės su pažintinių takų ir rekomenduojamų veiklų sąrašais.

Išrašydami tokius „gamtos receptus“, šeimos gydytojai ir seselės galės papasakoti, kokios naudos žmogaus psichinei ir fizinei sveikatai teikia buvimas gamtoje.

 

Įvairūs tyrimai rodo, kad gamtoje praleidus 15 minučių, nukrenta streso lygis, pagerėja širdies ritmas ir kraujotaka. Ilgiau būnant gamtoje galima efektyviai kovoti su stresu ir depresija, o praleidus gamtoje keletą dienų skatinamas kūrybiškumas ir kognityviniai procesai.


Nauda virškinimo sistemai.
Dažnai būnant gryname ore stiprėja imuninė sistema, todėl organizmas yra atsparesnis ligoms, kurių  rudenį ir žiemą tikrai netrūksta. Mūsų organizmui ypač svarbus sąlytis su gamta, todėl labai svarbu nuo mažens reguliariai būti gamtoje, mėgautis jos teikiamais malonumais: kvėpuoti grynu oru, braidyti po žolę, maudytis, kaitintis saulėje, stebėti, kas vyksta aplinkui. Dėl buvimo lauke gerėja ir žmogaus virškinimas. Dažniausiai būdami gryname ore, ką nors veikiame, o aktyvi veikla gerina žarnyno peristaltiką. Geriausia į lauką išeiti iškart pavalgius, kai organizmas sunkiai dirba virškindamas maistą. Pastebėta, kad reguliariai vaikštant sumažėja skrandžio skausmai ir kiti nemalonūs pojūčiai.

Kūrybiškumo kalvė. Grynas oras labai naudingas galvai, ypač esant polinkiui į migreną. Šios ligos profilaktikai būtina bent kartą per savaitę išvykti į užmiestį ir pasimėgauti supančia gamta, atsipalaiduoti. Būnant gryname ore organizme padidėja deguonies kiekis, o tai naudinga žmonėms dirbantiems ir fizinį, ir protinį darbą. Grynas oras ir vaikščiojimas praskaidrina protą ir padidina gebėjimą susikaupti. Praleidę laiką gryname ore, galėsite džiaugtis pagerėjusia trumpalaike atmintimi, gebėsite kūrybingiau mąstyti ir objektyviau spręsti iškilusias problemas. Be to, įrodyta, kad gamtos vaizdai įkvepia šviesesnes, pozityvesnes mintis.

Laimės šaltinis. Aktyvus būvimas lauke skatina aktyvesnę kraujotaką, kuri aprūpina visas organizmo sritis didesniu deguonies ir kitų medžiagų kiekiu. Ilgiau būnant gryname ore išvalomas kraujas, tada jis veiksmingiau atlieka savo funkciją – aprūpina ląsteles reikalingomis medžiagomis ir pašalina medžiagų apykaitos atliekas. Fizinio aktyvumo ir natūralios šviesos derinys labai veiksmingai mažina depresiją bei įtampą. Būnant lauke padidėja laimės hormono – serotonino – lygis organizme, nes šio hormono lygis glaudžiai susijęs su tuo, kiek organizmas gauna deguonies.  Tiems, kurie nori aktyvesnio laiko gryname ore puikiai tinka pasivažinėjimas dviračiais: kol įveiksite vieną ar kitą maršrutą, lauke praleisite ne vieną valandą.

Lietuvos gamta ne mažiau įspūdinga ir gydanti. Todėl savaitgalį kviečiame pabūti gryname ore! O kad laikas būtų ne tik naudingas sveikatai, bet ir įdomus, pateikiame Radviliškio apylinkių lankytinas vietas gamtoje:

Tytuvėnų regioniniame parke saugomas savitas kalvoto reljefo, miškingas, pelkėtas kraštovaizdis, atsikartojantis senoviniuose Šiluvos ir Tytuvėnų miesteliuose. Prie Tytuvėnų miestelio tyvuliuoja gražiausi regiono ežerai, ošia šimtametis šilas. Tytuvėnų regioniniame parke rekomenduojame aplankyti:

  • Kalnų kaimo apžvalgos bokštą (21 m), kuris stovi išskirtinio reljefo Gomertos kraštovaizdžio draustinyje. Užlipus į bokštą esant geram orui galima pamatyti net Šiaulių miestą, esantį už 32 km. Prie bokšto įrengtas pėsčiųjų takas, kuriuo galima nueiti iki Kudinų piliakalnio, vadinamo Šiaulės, Saulės kalnu.
  • Akmenų rūžos pažintinis takas (1,3 km) – einant šiuo taku galima pamatyti ledynmečiui traukiantis suformuotą akmenų ir molio bei smėlio pylimą, paviršiuje esančius įspūdingus riedulius.
  • Giliaus ežero pažintinis takas. Su Giliaus ežero gamtos turtais susipažinsite keliaudami 3,3 km ilgio pažintiniu taku, kuris veda nuolat besikeičiančia ežero pakrante. Kelionės trukmė – apie 2 val. Trumpam poilsiui pakvies jaukiai įrengti Giliaus ežero pliažai ir atokvėpio vietos. Keliaujant pažintiniu taku, plačiau susipažinti su ežero gyvūnijos ir augalijos įvairove padės įrengti informaciniai stendai.


Daugiau informacijos apie Tytuvėnų regioninio parko lankytinas vietas: www.trp.lt

Kurtuvėnų regioninis parkas. Legenda byloja, kad Kurtuvėnų ir jų apylinkių kraštovaizdį sukūrė milžinai: jie klumpėmis supylę Girnikų kalną, priverkę Bulėnų ežerą, iščiaudėję slėnį tarp Girnikų ir Šatrijos šventkalnių.  Pasigrožėti išskirtinių kraštovaizdžiu ir pabūti gamtoje galite keliaudami Juodlės pažintiniu taku.  Tai 4,5 km ilgio pažintinis ekologinis takas aplink Juodlės ežerą. Jame pažymėta 12 stotelių. Keliaujant iš vienos į kitą susipažįstama su kraštovaizdžiu, parkui būdingais miškais, kertinėmis miško buveinėmis, pelkėmis, retų rūšių augalais, grybais bei gyvūnais. Prie tako įrengti informaciniai stendai, apžvalgos bokšteliai.

Ištvermingiausiems rekomenduojame pėsčiųjų maršrutą „ŠALIA DVARO Kurtuvėnai – Jautmalkė – Kurtuvėnai“. Viso maršruto ilgi 9,40 km, o kelionė užtruks apie 4 val. Ruošiantis keliauti  šiuo maršrutu žiemą pasirinkite tinkamą aprangą, pasiimkite karštos arbatos ir užkandžių.

Dažnai Kurtuvėnuose organizuojami pėsčiųjų ir dviratininkų maratonai.

Daugiau informacijos: www.kurtuva.lt

Taip pat rekomenduojame aplankyti Daugyvenės kraštovaizdžio draustinį, kuris buvo įsteigtas siekiant išsaugoti raiškų Daugyvenės slėnio apylinkių kraštovaizdį su gausiu archeologijos, etnokultūros, architektūros paveldu. Aplankykite Kleboniškių kaimą – muziejų, Burbiškių dvaro sodybą. Draustinio teritorija pakankamai miškinga, todėl palikę automobilį prieš Kleboniškių kaimo galite pasivaikščioti netoliese esančiais miško takais, užkopti ant Raginėnų piliakalnio.

Daugiau informacijos: http://www.daugyvenesmuziejus.lt/

 

Norintiems sužinoti daugiau informacijos apie Radviliškio rajono lankytinas vietas siūlome apsilankyti: https://www.radviliskiobiblioteka.lt/lt/radviliskiotic