Įsidėmėkite – rankų plovimas apsaugo nuo daugelio ligų !!!

Spalio 15-oji – Pasaulinė rankų plovimo diena, todėl svarbu ne tik minėti šią dieną, bet pabrėžti jos svarbą ir atsiminti, kad per nešvarias rankas plinta apie 80 proc. infekcinių ligų, net 8 iš dešimties ligų būtų galima išvengti tinkamai plaunant rankas. Dėl netinkamos rankų higienos ir prastų rankų plovimo įgūdžių padidėja rizika susirgti ne tik žarnyno infekcijomis, tačiau ir kvėpavimo takų ligomis. Tyrimų duomenimis, rankų plovimas trečdaliu sumažina viduriavimo tikimybę ir penktadaliu – sergamumą kvėpavimo takų ligomis.

Rankas būtina plauti visada, kai jos yra nešvarios, prieš valgį, pasinaudojus tualetu, prieš ir po maisto (ypač žalios paukštienos, kiaušinių, mėsos, žuvies) gaminimo, po darbo su nešvariais indais ar stalo įrankiais, prieš vaiko maitinimą, pakeitus vystyklus, grįžus iš lauko, kiemo, daržo ar sodo, pasinaudojus visuomeniniu transportu, pabuvus viešose vietose, pabendravus su sergančiu žmogumi, po ir prieš žaizdos sutvarkymą, po nosies valymo (kosint ar čiaudint), pažaidus su gyvūnais.

Mikrobinę odos florą sudaro pastovūs (rezidentiniai) ir laikini (tranzitiniai) mikroorganizmai. Pastovūs mikroorganizmai (plazmos nekoaguliuojantys stafilokokai, difteroidai) gyvena ant odos paviršiaus, gilesniuose odos sluoksniuose, riebalų liaukose, plaukų maišeliuose, ant jos išlieka ir dauginasi. Jie mūsų organizmui nekenkia, o kaip tik yra reikalingi, tai apsauginė organizmo flora. Pastovūs mikroorganizmai gali skirtis priklausomai nuo lyties, amžiaus ir rasės. Jų virulentiškumas (užkrečiamąsias ligas sukeliančių mikrobų patogeniškumo laipsnis) yra labai nedidelis, todėl mums nepavojingi. Laikiną odos mikrobinę florą (patogeninės bakterijos, virusai, grybeliai ir kt.) sudaro ant rankų patekęs užkratas, kuris išgyvena tik tam tikrą laiką, nes nesidaugina ant odos. Laikiniesiems mikroorganizmas būdingas didelis virulentiškumas, todėl jie itin mums pavojingi.

Įprastinis rankų plovimas muilu ir vandeniu pašalina daugelį laikinų mikroorganizmų. Alkoholinis rankų antiseptikas efektyviau užmuša ir pašalina laikinus mikroorganizmus, todėl jei rankos nėra vizualiai užterštos, pirmenybę teikti higieninei rankų antiseptikai. Nors kartais net nepagalvojame, bet daugiausiai mikroorganizmų slepiasi po rankų papuošalais, žiedais, apyrankėmis, laikrodžiais, nagais, odos nelygumuose, įtrūkimuose, todėl norint, kad rankos būtų švarios ir netaptų ligų pernešėjomis, todėl plaunant jas reikia atkreipti ir į tokius paprastus kasdienius dalykus. Be to, netinkamai plaunant rankas, ar nesilaikant higienos mikroorganizmai yra perduodami ar paliekami ant kitų paviršių – sveikinantis ir spaudžiant rankas, naudojantis bendrais daiktais, kaip tušinukai, kompiuterių klaviatūra, durų rankenos, pirkinių krepšeliai, klozeto dangtis ar bakelio nuleidimo mechanizmas, durų skambutis, šviesos jungtukas ir pan. Labai svarbu saugoti save ir kitus, visi šie mikroorganizmai patekę į mūsų organizmą gali sukelti įvairias ligas ir skaudžias pasekmes, todėl saugokime save ir vieni kitus.

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija