Kovo 12 – oji – Pasaulinė glaukomos diena

Rega – pojūtis, kurio pagalba galima suvokti šviesą, spalvas bei daiktų išsidėstymą erdvėje Dažnas žmogus susiduria su įvairiomis akių ligomis, o viena iš jų – glaukoma. Tai klastinga akių liga, kuri vystosi pamažu, nesukelia skausmo ar akivaizdaus matymo pablogėjimo. Šios ligos metu padidėja spaudimas akies viduje, siaurėja akiplotis, ima nykti regos nervas ir silpnėja regėjimas. Ši liga labiau būdinga vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau gali būti įgimta ir išsivystyti jauniems žmonėms dėl kitų akies ar organizmo ligų. Didelę reikšmę glaukomai išsivystyti turi paveldėjimas.

Pasaulio sveikatos apsaugos organizacija prognozuoja, kad 2020 m. pasaulyje bus 80 mln. glaukoma sergančių žmonių. Apskaičiuota, kad kas 5 sekundes pasaulyje apanka vienas suaugęs žmogus, kas minutę – vienas vaikas.

Glaukoma gali būti atviro kampo, uždaro kampo, normalaus akispūdžio, antrinė dėl kitų akies ligų ir kt. Ligos eiga labai įvairi. Dažniausiai lėta, todėl žmonės nepajunta ankstyvųjų simptomų. Kadangi akies neskauda, žmonės nesikreipia į gydytoją. Kartais žmonės pajunta buką skausmą ar svetimkūnį akyje, padidėja ašarojimas, atsiranda akių nuovargis, gali užeiti ir praeiti matymo užtemimai, apie šviesos šaltinį ima rodytis ratilai, vėliau gali išsiplėsti akių kraujagyslės. Retesniais atvejais gali prasidėti ūmus glaukomos priepuolis, kuomet staiga labai pakyla akispūdis, pablogėja regėjimas, parausta akis, išsiplečia vyzdys, skauda tiek pačią akį, tiek visą galvą. Ilgai nekontroliuojamas akispūdis spaudžia regos nervą, nyksta nervinės ląstelės ir dėl to siaurėja akiplotis bei silpnėja matymas. Ilgai nediagnozuota ir vėlai pradėta gydyti glaukoma progresuoja ir sukelia aklumą. Nors ligos sukeltų pakitimų akyje išgydyti neįmanoma, tačiau galima pristabdyti jos progresavimą.

Dažniausiai skiriami akių lašai, kurie mažina akispūdį, gerina akies vidaus skysčių nutekėjimą ir tinklainės kraujotaką. Neretai naudojamos ir kelių vaistų kombinacijos. Kartais reikalingas gydymas lazeriu arba operacija. Operacijos metu suformuojamas langelis, per kurį akies skysčių perteklius pasišalina iš akies, todėl nebespaudžiamas akies regos nervas.

Kadangi sergant šia liga dažniausiai nejuntama skausmo, o regėjimas ilgai išlieka geras, tik profilaktiškai tikrinant akių spaudimą atsitiktinai aptinkama glaukoma. Nuo 40 metų reikia kartą per metus profilaktiškai pasitikrinti akispūdį, o jei šeimoje yra sergančiųjų šia liga, tai reikia atlikti jau nuo 30 – 35 metų. Taip pat svarbu matuoti akispūdį sergantiems cukriniu diabetu, hipertonine liga, po akių traumų ar operacijų.

Dažnai pablogėjęs regėjimas priskiriamas natūralaus senėjimo procesui, todėl kelias iki akių gydytojo kabineto neretai prailgsta, ir į specialistą kreipiamasi tada, kai žmogui sunku orientuotis aplinkoje, kai jis kliūna už daiktų ar atsitiktinai uždengęs vieną akį staiga supranta, kad antrąja akimi visiškai nebemato.

Atminkite, negydoma glaukoma visuomet baigiasi aklumu. Atlikite profilaktinius sveikatos tyrimus reguliariai.