Lauke pramogaukime saugiai!

Atšilus orams, vis daugiau laiko praleidžiame lauke. O čia mėgstamiausiomis pramogomis tampa šokinėjimas ant batuto, važinėjimasis dviračiu, paspirtuku ar riedlente. Aktyviai leisdami laiką, turėtume laikytis tam tikrų saugumo taisyklių.

Neretai šokinėjimas ant batuto teikia ne tik džiaugsmą, bet ir tampa rimtų sužalojimų priežastimi – lūžta kaulai, susitrenkiama galva, patiriami galvos smegenų sukrėtimai, plyšta raiščiai. Statistika rodo, kad taip pramogaudami dažniausiai nukenčia vaikai nuo šešerių iki keturiolikos metų. Nelaimingų atsitikimų rizika ypač padidėja, jeigu ant batuto vienu metu šokinėja keli vaikai – susidūrimai tokiu atveju beveik neišvengiami. Perkant batutą, reikia atsižvelgti į vaiko amžių: skirtingo amžiaus vaikams jie gaminami skirtingi. Pagrindinis skirtumas – spyruoklių įtempimas. Mažesniems vaikams spyruoklių įtempimas yra mažesnis. Jei tokiame batute šokinės didesnio svorio vaikas, jis įdubs, nepakils į orą. Batutas turi stovėti saugioje vietoje, ant lygaus paviršiaus (tam tinka veja) ir kaip įmanoma stabiliau. Patartina naudoti batutus tik su apsauginiais tinklais. Batuto rėmas, spyruoklės ir elastinės juostos turi būti visiškai uždengtos.

Svarbiausios saugaus šokinėjimo ant batuto taisyklės:

  • Tėvai niekada neturėtų leisti ant batuto šokinėti daugiau nei vienam vaikui.
  • Pašokti ir nusileisti vaikai turėtų batuto viduryje. Triukus, tokius kaip salto (kūlvirsčius ore), palikite akrobatams, nes atliekant salto, vaikams dažnai tenka nusileisti ir ant galvos, bet ne visada sėkmingai.
  • Šokinėjant negalima kramtyti gumos, čiulpti ledinuko ar kitaip užkandžiauti, nes tokiu atveju rizikuojama užspringti ar įsikąsti į liežuvį.
  • Prieš nulipant nuo batuto reikėtų sustoti ir atsargiai nulipti. Negalima šokti nuo batuto ant žemės.

Būtina suprasti, kad batutas gali būti naudojamas tik tada, kai šalia yra suaugęs žmogus. Net ir 12-14 metų paaugliui, šokinėjant ant batuto vienam, nėra saugu. Jei įvyktų didelė nelaimė, jam nepavyktų greitai prisikviesti pagalbos.

Nepaisant naudojimosi įvairiomis išmaniosiomis technologijomis, kita laisvalaikio veikla – važinėjimasis dviračiu – vis dar išlieka populiari. Tėveliai turėtų pasirūpinti, kad vaiko dviratis būtų techniškai tvarkingas: pripūstos padangos, veikiantys stabdžiai ir garso signalas. Įsitikinkite, kad pritvirtinti atšvaitai (geltoni – ratuose, balti – priekyje, o raudoni – gale), o priekyje ir gale yra veikiantys šviesos žibintai (baltas – priekyje, raudonas – gale), kurie naudojami tamsiu paros metu. Tokiu būdu vaikas bus matomas kitiems eismo dalyviams. Dviračio sėdynę sureguliuokite tinkamame aukštyje pagal vaiko ūgį, kad jis lengvai pasiektų pedalus, vairo padėtis taip pat turi būti pritaikyta. Ne mažiau svarbu yra vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais. Nepilnamečiams iki 18 m. privaloma mūvėti šalmą. Jis ženkliai sumažina rimtų galvos traumų riziką. Nors kelių ir alkūnių apsaugos važiuojant dviračiui nėra privalomos, dar netvirtai dviratuku važiuojantys mažesni vaikai jaučiasi saugesni su jomis. Važiuodami laikykitės kelių eismo taisyklių, rankos signalais būtina laiku įspėti kitus eismo dalyvius apie ketinimą keisti kryptį, o prireikus naudotis ir garsiniu signalu. Prieš darant manevrą  apsižvalgykite, ar saugu. Važiuoti dviračiu leidžiama dviračių takais, pėsčiųjų ir dviračių takais arba dviračių juostomis, o kur jų nėra, – tam tinkamu kelkraščiu. Važiuojama eismo kryptimi, kuo arčiau dešiniojo krašto. Atminkite, kad važiuojamąja kelio dalimi vaikai vieni dviračiais gali važiuoti nuo 14 metų. Nuo 12 metų tai leidžiama tiems, kurie išklausė specialų mokymo kursą ir turis mokymo įstaigos išduotą pažymėjimą, o nuo 8 – tik su tėvų priežiūra. Važiuojant paspirtuku ar riedlente, kaip ir dviračiu, verta užsidėti šalmą bei antkelius dėl savo pačių saugumo.

Išlikite budrūs ir atidžiai stebėkite, kas vyksta aplinkui. Tokie dalykai kaip muzikos klausymas per ausines ar naudojimasis mobiliuoju telefonu, vairuojant dviratį viena ranka, trukdo susikoncentruoti į tai, kas vyksta šalia, todėl mūsų reakcija, esant pavojingai situacijai, bus pavėluota.

Būkime atsakingi – saugokime kelyje save ir kitus!

VSS Danguolė Garuckienė

 

 

 

Translate »
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą