Minutė malonumo atima sveikesnį rytojų iš tavęs

Kiekvienais metais šimtai tūkstančių žmonių visame pasaulyje miršta nuo ligų, sukeltų rūkymo. Rūkymo žalą jaučia ne tik pats rūkantis, bet ir šalia esantys ir tabako dūmais kvėpuojantys šeimos nariai, bendradarbiai, draugai. Į aplinką patenkantys cigaretės dūmai turi kelis kartus daugiau kancerogeninių medžiagų, negu ta dūmų dalis, kuri įtraukiama į plaučius. Dėl to pasyvusis rūkymas tik šiek tiek mažiau kenksmingas už aktyvųjį. Turbūt nėra tokios kūno dalies, kurios neveiktų rūkymo žala. Laikoma, kad viena surūkyta cigaretė sutrumpina rūkančiojo gyvenimą 11-a minučių.

Tabako dūmuose randama per 4000 cheminių junginių, iš kurių net keli šimtai laikomi kenksmingais sveikatai, o daugiau nei 70 iš jų yra patvirtinti kancerogenais, kurie sukelia vėžį ar skatina jo vystymąsi. Kancerogenai patenka į organizmą su dervomis ir labiausiai pakenkia lūpų, burnos ertmės, gerklų, bronchų gleivinę, todėl ilgalaikis rūkymas sąlygoja ryklės, gerklų, stemplės, plaučių, o taip pat ir skrandžio, kasos, kepenų ir šlapimo pūslės vėžio atsiradimą. Dervos yra pavojingiausios cigarečių cheminės medžiagos. Jos nusėda kvėpavimo takuose ir ilgainiui gali sukelti vėžį ir plaučių ligas. Be to, jos silpnina imuninę sistemą. Svarbu suprasti, kad nėra nežalingo rūkymo būdo, todėl net ir pakeitęs įprastas tabako cigaretes cigaru, pypke, kaljanu, kaitinamojo tabako gaminiu ar elektronine cigarete, neišvengsi su rūkymu susijusios rizikos sveikatai. Perėjus prie cigarečių su mažesniu dervos kiekiu paprastai nieko nelaimima, rūkymo žala nesumažėja, nes tuomet dažniausiai dūmas stipriau įtraukiamas į plaučius ir ilgiau plaučiuose palaikomas.

Tabako žala yra jau įrodyta ir pagrįsta, tad kiekvieno teisė rinktis, tačiau prieš užsidegant cigaretę pagalvokit ar norit kenkti šalia esančiam?

 

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija