Rekomendacijos keliautojams dėl Ebolos hemoraginės karštligės protrūkio Kongo Demokratinėje Respublikoje

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, remdamasi 2019 metų liepos 17 d. Pasaulio sveikatos organizacijos Tarptautinių sveikatos priežiūros taisyklių Ekstremalių situacijų komiteto sprendimu,  paskelbė, kad Kongo Demokratinėje Respublikoje yra tarptautinio masto ekstremali situacija, kelianti tarptautinį susirūpinimą dėl Ebolos hemoraginės karštligės (toliau –EHK) protrūkio. Nuo protrūkio pradžios iki 2019 metų rugpjūčio 4 d. Kongo Demokratinėje Respublikoje užregistruoti 2763 (iš jų  – 1849 mirties) EHK atvejai. EHK susirgo 134 sveikatos priežiūros darbuotojai, iš jų – 41 mirė. EHK pradėjo plisti Kongo Demokratinės Respublikos teritorijose, kuriose anksčiau susirgimų nebuvo nustatyta, pavieniai įvežtiniai atvejai nustatyti Konge, Ugandoje.

Padedant Pasaulio sveikatos ir kitoms organizacijoms, Kongo Demokratinėje Respublikoje vykdomos užkrečiamosios ligos kontrolės priemonės: žiedinė vakcinacijos strategija, ankstyvas atvejų išaiškinimas ir sąlytį turėjusių asmenų skiepijimas, saugus laidojimas, sveikatos priežiūros darbuotojų skiepijimas ir kt.

EHK sukelia Ebolos virusas, kuris plinta tiesioginio sąlyčio metu su gyvų ar mirusių užsikrėtusių asmenų ar kūno skysčiais (seilėmis, šlapimu, liaukų arba organų sekretais, sperma, išmatomis, motinos pienu), lytiniu keliu. Virusu taip pat galima užsikrėsti tiesioginio sąlyčio su mirusių ar gyvų laukinių gyvūnų (beždžionių, miško antilopių ir šikšnosparnių) krauju, kitais kūno skysčiais ar organais būdu.

Inkubacinis Ebolos  hemoraginės karštligės laikotarpis trunka 2-21 dieną. Liga prasideda staiga, karščiuojama, skauda raumenis, galvą bei gerklę ir jaučiamas silpnumas, vėliau pasireiškia vėmimas, viduriavimas, bėrimas, kepenų ir inkstų veiklos sutrikimai. Kai kuriems ligoniams gali pasireikšti gausus viduriavimas ir išorinis kraujavimas, daugybinis organų nepakankamumas.

Atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją bei rizikos vertinimą, Pasaulio sveikatos organizacija šiuo metu nerekomenduoja jokių kelionių ar prekybos šalyje. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro vertinimu, Europos Sąjungos piliečių, gyvenančių ar keliaujančių užsikrėtimo rizika vertinama kaip maža laikantis atsargumo priemonių.

       Vykstant į EHK paveiktas vietoves rekomenduojama:

  • vengti tiesioginio sąlyčio su ligoniais ar mirusiais nuo šios ligos, su jų krauju, kūno skysčiais;
  • vengti sąlyčio su laukiniais gyvūnas, nevalgyti jų mėsos;
  • plauti ir nulupti vaisius ir daržoves prieš vartojant;
  • neiti į šikšnosparnių gyvenamas vietas (rūsius, apleistus pastatus, kasyklas);
  • neturėti nesaugių lytinių santykių;
  • dažnai plauti rankas su muilu ar naudoti rankų antiseptiką.

Išvykstantiems iš EHK paveiktų teritorijų rekomenduojama skubiai kreiptis į gydytoją ir nurodyti vietovę, jei per tris savaites nuo išvykimo iš užsikrėtusios teritorijos pasireiškia karščiavimas, nepaaiškinamas nuovargis, viduriavimas ar kiti simptomai (vėmimas, kraujosruvos, galvos skausmas) ir informuoti sveikatos priežiūros specialistus apie lankymąsi EHK paveiktose teritorijose.

Informacija parengta pagal LR SAM rekomendacijas