Tinkamas rūpinimasis imunine sistema

Žiema – tikras išbandymas įvairaus amžiaus žmonėms ne tik dėl ekstremalių oro sąlygų, kuomet ledu ir sniegu pasidengia takai bei keliai ir padidėja rizika susižeisti, bet ir dėl smarkiai siaučiančių ligų. Šiuo metų laiku paaiškėja, ar žmogaus imuninė sistema pajėgi lyg skydas apsaugoti nuo virusų, ar priešingai – žmogus pradeda sirgti peršalimo ligomis, gripu ir pan.

Daugybė įvairių bakterijų, mikrobų ir virusų pasiruošę patekti į žmogaus organizmą: darbovietėse, ugdymo įstaigose, parduotuvėse, laiptinėse ir net mūsų namuose. Tačiau, svarbu žinoti, jog stiprinti imuninę sistemą niekada nevėlu: tereikia žinoti tinkamas priemones.

Mityba. Svarbiausia, jog kasdieninės mitybos pagrindas būtų natūralūs produktai, kurie didina organizmo atsparumą įvairiems mikroorganizmams. Rekomenduojama rinktis produktus, kuriuose gausu A, C, E, D, ir B grupės vitaminų ir mineralinių medžiagų bei mikroelementų kaip cinkas, selenas ir geležis.

  • Vitaminas C. Pagrindinis imuninės sistemos stiprintojas. Jo yra citrinose, erškėtuogėse, juoduosiuose serbentuose, šaltalankio uogose, svarainiuose, spanguolėse, kiviuose, paprikose.
  • Vitaminas E. Jo gausu migdoluose, saulėgrąžų sėklose ir aliejuje, grūduose, kiaušinio trynyje, grikių kruopose, kviečių gemaluose, avokaduose.
  • Vitamino A. Gausu morkose, brokoliuose, svieste, kepenyse, žuvų taukuose.
  • B grupės vitaminai. Jų randama rupių miltų produktuose, mielėse, kopūstuose.
  • Cinkas. Jo yra mėsoje, sūryje, kruopose, riešutuose, grūdiniuose produktuose, mėsoje, kiaušiniuose.
  • Selenas. Randamas jūros gėrybėse, saulėgrąžų ir moliūgų sėklose, žuvyje.
  • Geležis. Jos gausu mėsoje, kepenyse, petražolėse.
  • Kasdien suvalgykite 1–2 šaukštelius medaus, nes jame yra ne tik įvairių mikroelementų, bet jis turi ir antibiotikams būdingų savybių.
  • Taip pat valgykite riebiųjų žuvų, turinčių nesočiųjų riebalų rūgščių, rauginto pieno produktų, nes juose yra „gerųjų“ bakterijų, kurios palaiko sveiką žarnyno mikroflorą, bei palaiko „gerųjų“ ir „blogųjų“ bakterijų balansą, skatina vitaminų pasisavinimą. Gerkite pakankamai skysčių,.

Fizinis aktyvumas. Mokslinių tyrimų duomenimis nustatyta, jog reguliari vidutinio intensyvumo fizinė veikla (apie 30 min. kasdien) teigiamai veikia imuninę sistemą ir aktyvina struktūras, kurios saugo žmogaus organizmą nuo infekcinių ligų sukėlėjų. Gryname ore praleistas laikas ir fiziniai pratimai grūdina organizmą, teigiamai veikia kaulų, raumenų ir nervų sistemas (padeda atsikratyti streso). Nepamirškite, kad net kasdienis energingas ėjimas (pvz., į darbą) turės teigiamos įtakos organizmui ir sustiprins imunines organizmo funkcijas.

Poilsis. Stresai, ilgalaikė įtampa silpnina imunitetą. Svarbu galvoti pozityviai, bendrauti su žmonėmis, kurie trykšta energija, klausytis mėgstamos muzikos. Rekomenduojama rinktis spalvotus drabužius, aksesuarus. Visa tai skatina imuninių ląstelių gamybą.

Miegas. Reguliarus miegas padeda atgauti jėgas, skatina nervinės ir imuninės sistemos veiklą. 8 val. miego – laikas tinkamam poilsiui. 1 val. prieš miegą rekomenduojama nežiūrėti televizoriaus, nesinaudoti mobiliuoju telefonu, nepersivalgyti.

Tinkama apranga. Tiek peršalimas, tiek perkaitimas silpnina organizmą. Svarbu rinkti drabužius, kuriuos būtų lengva apsirengti ir nusirengti. Veikiant šalčiui – puikios sąlygos bakterijoms ir virusams pažeisti apsaugines nosiaryklės, gerklės, bronchų membranas, prikibti prie ląstelių ir taip patekti į žmogaus organizmą. Žieminė apranga turi būti pagaminta iš natūralių medžiagų (vilnos, medvilnės). Itin svarbu naudoti pirštines, šaliką ir kepurę: apie 30% šilumos organizmas praranda per galvą. Rekomenduojama avėti šiltus, neperšlampamus batus.

Patalpų priežiūra. Šaltuoju metų laikotarpiu reikėtų praverti langus 10–15 min. arba sukelti smūginį vėdinimą – kelioms minutėms visiškai atidaryti langą. Kad patalpose pakaktų šviežio oro, langus atverti rekomenduojama kelis kartus per dieną, pavyzdžiui, ryte ir vakare.

Žalingi įpročiai. Cigaretės, alkoholis, didelis kavos kiekis naikina vitaminus ir mikroelementus, stiprūs alkoholiniai gėrimai žudo imunines ląsteles. Tabako dūmai kvėpavimo takuose trukdo epiteliui atlikti natūralią gynybinę funkciją. Taigi, norint sumažinti riziką sirgti įvairiomis ligomis būtina atsisakyti žalingų įpročių.

Mūsų sveikata– mūsų pačių rankose.