Vėl aplankius karščiui į pagalbą skuba oro kondicionierius!

Gyventojų sergamumui didelę įtaką turi patalpų mikroklimatas. O patalpų mikroklimatą lemia: temperatūra, drėgmė ir judėjimas. Visų jų veikimas lemiama žmonių šiluminę savijautą patalpose. Patalpų oras tampa grynesnis bei švaresnis dažnai vėdinant. O vėdinti patalpas galima ne tik natūraliu būdu (atidarant langus ir pan.), bet ir dirbtiniu būdu – oro kondicionieriais. Šie prietaisai mus lydi visur: darbuose, automobiliuose, namuose, parduotuvėse, pramogų ir laisvalaikio vietose.

Kai lauke oro temperatūra muša rekordus, vėsesnio vėjo gūsis tampa tikra palaima, nors kartais jis gali būti ir rimtos ligos priežastimi. Taigi oro kondicionierių įtaka žmogaus sveikatai – nuolatinė diskusijų tema. Vieni specialistai teigia, kad karštomis dienomis tai yra tikra gaiva organizmui, o kiti juos laiko potencialiu ligų sukėlėju. Taip pat dvejojama ir dėl oro kondicionieriaus užpildo, freono dujų, jų poveikio sveikatai, nors moksliniais tyrimais įrodyta, kad ši medžiaga nesukelia alergijų ir nėra toksiška.

Pagrindinė oro kondicionieriaus naudojimo taisyklė – lauko ir vidaus temperatūrų skirtumas turėtų būti ne didesnis kaip 6o laipsniai. Dažniausiai žmonės suserga dėl per staigių temperatūros pokyčių. Karščio išvarginti žmonės dažniausiai stengiasi atsisėsti kuo arčiau kondicionieriaus, o tiesioginis oro srautas kartais gali būti vos +8o C. Peršalti galima ir nebūnant arti oro kondicionieriaus. Jei lauke +30o C, o patalpoje vos +18o C, temperatūros skirtumas jau pernelyg didelis. Jei lauke +30o C, tai optimali patalpos temperatūra turėtų būti 22 – 24o C.

Svarbu, jog darbo vietoje į žmogų nepūstų tiesioginis oras iš kondicionieriaus. Kitaip žmogui pradeda skaudėti gerklę, prasideda sloga, kuri gali baigtis sinusitu, bronchitu ar plaučių uždegimu, taip pat gali atsirasti kaklo ar nugaros raumenų uždegimas.

Rekomenduojama įrengti oro kondicionierių taip, kad jis vėsesnį orą pūstų į lubas, nes tada šaltesnis oras tolygiai leisis iš viršaus į apačią.

Kondicionieriuose būna skirtingi filtrai: pirminio valymo filtras su bakterijų naikinimo priemone ir anglies filtras. Pirminio valymo filtras sulaiko labai smulkias ore esančias daleles, jį galima plauti ir naudoti keletą kartų. Anglies filtras naikina nemalonius kvapus:  cigarečių dūmų, maisto ir pan. Rekomenduojama reguliariai patikrinti tam tikras oro kondicionieriaus dalis, pasirūpinti jų švara ir kokybe.

Jei patalpa yra kondicionuojama, dar nereiškia, kad joje yra pakankamai gryno oro. Rekomenduojama kas porą valandų bent 15 min. plačiai atverti langus.

KONDICIONIERIAUS ŽALA:

  • Dėl staigių temperatūros pokyčių galima peršalti, užkimti, susirgti.
  • Oro kondicionierius džiovina ne tik orą, bet ir akis bei odą. Manoma, kad jis gali pakenkti vairuotojams, nešiojantiems linzes, besiskundžiantiems sausų akių sindromu ar tiesiog silpnu regėjimu.
  • Netinkamai eksploatuojamas kondicionierius gali tapti alerginių bei infekcinių ligų priežastimi.

KONDICIONIERIAUS NAUDA:

  • Juo galima reguliuoti patalpos ir automobilio vidaus temperatūrą pagal savo poreikius.
  • Jis yra tikras išsigelbėjimas žmonėms, kurie nepakelia karščio.
  • Padeda žmogui išlikti budriam, nes yra įrodyta, jog karštis ir tvankus oras mažina žmogaus žvalumą.