Sėkmingai įgyvendintas respublikinis švietimo įstaigų bendruomenių ekologinis-meninis švietimo projektas „Žemei reikia draugų“

     Šeduvos lopšelis-darželis iniciavo ir organizavo respublikinį švietimo įstaigų bendruomenių ekologinį-meninį švietimo projektą „Žemei reikia draugų“ kartu su Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriumi bei Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuru. Projekte dalyvavo 8 respublikos ikimokyklinio ugdymo mokyklos: Radviliškio lopšelis-darželis „Eglutė“, Radviliškio r. Šeduvos lopšelis-darželis, Radviliškio r. Kutiškių daugiafunkcinis centras, Pakruojo vaikų lopšelis – darželis „Vyturėlis“, Panevėžio lopšelis-darželis „Pasaka“, Panevėžio r. Krekenavos vaikų lopšelis- darželis „Sigutė“, Kėdainių lopšelis-darželis „Pasaka“, Šiaulių R. Kužių gimnazija (buvęs Kužių lopšelis-darželis „Vyturėlis“).

     Dabartinis amžius yra vartotojiškas ir neapdairus. Didėjantis antrinių žaliavų kiekis ima kelti pavojų aplinkai ir žmonių sveikatai. Ekologinį švietimą įvairia aplinkosaugine tematika būtina pradėti kuo anksčiau – jau ikimokyklinio ugdymo įstaigoje. Tai, kas įdiegiama ankstyvojoje vaikystėje, vėliau tampa įpročiu visam gyvenimui. Vaikai instinktyviai kartoja viską, ką daro tėvai, kiti suaugusieji, todėl jei atliekas rūšiuosime namie, darželyje, vaikai tai įsisavins. Projektu „Žemei reikia draugų“ siekėme atskleisti ir parodyti kokia įdomi ir prasminga gali būti vaikų veikla sukuriant edukacines erdves. Pedagogų ir šeimos partnerystė, organizuojamas antrinių žaliavų rinkimas, rūšiavimas bei iš jų ugdymo priemonių gaminimas ir kūrybiškas naudojimas ugdymo procese – uždavinys padėti vaikams suprasti taršos problemas ir išmokti ieškoti būdų jai sumažinti. Svarbu nuo pat mažumės ugdyti norą išsaugoti švarią aplinką, atsakomybę už savo elgesį.

     Visos įstaigos sukūrė labai skirtingas ir įdomias erdves, ar tik joms detales iš antrinių žaliavų. Pakruojo lopšelis-darželis „Vyturėlis“ panaudojo seną dviračio ratą, nebenaudojamus samčius ir iš jų sukūrė „Lesyklėlę paukšteliams“. Kėdainių lopšelio-darželio „Pasaka“ lauko edukacinė erdvė „pražydo“ gražiausiomis gėlėmis. Šeduvos lopšelio-darželio bendruomenė sukūrė įspūdingą „Vandens pasaulį“ iš įvairiausių smulkių antrinių žaliavų ir didelį „Ledo namą“ iš „Dvaro“ pieno butelių. Radviliškio lopšelio-darželio kiemas pasipildė puikiomis edukacinėmis erdvėmis „Basakojis“ bei „Vabaliukų namai“. Panevėžio lopšelis-darželis „Pasaka“ pagamino metodinę priemonę, o Šiaulių r. Kužių gimnazija įstaigos tvorą papuošė skirtingų šalių vėliavomis. Panevėžio r. vaikų Krekenavos lopšelis-darželis „Sigutė“ panaudojo senas nebereikalingas spinteles, namų apyvokos daiktus ir sukūrė „Lauko virtuvėlę“, o Radviliškio r. Kutiškių daugiafunkcinis centras iš kamštelių sukūrė „Gėlytę“.

    Manome, kad šis projektas padėjo suvokti, kad kiekvienas iš mūsų turi prisidėti prie aplinkos taršos mažinimo ir turi jausti atsakomybę už savo elgesį gamtoje. Savo kūrybiniais darbais prisidėjome prie bendro įstaigos įvaizdžio kūrimo, ekologinių problemų sprendimo.

 

 

Šeduvos lopšelio-darželio informacija

Visuomenės sveikatos specialistė Rita Tamošiūnaitė