Akcija mieste ,,Obuolys vietoj cigaretės“

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras gegužės 31d. organizavo akciją mieste ,,Obuolys vietoj cigaretės“, skirtą atkreipti dėmesį į rūkymo sukeliamas sveikatos problemas. Šioje akcijoje jau kelintus metus kartu dalyvauja ir RPBSPC vaikų dienos centro ,,Ąžuoliukas“ ugdytiniai bei jų socialinės darbuotojos. Miesto centre vaikai ir biuro darbuotojos kalbino praeivius, klausė ar tabako vartojimas jiems sukelia problemų – sveikatos ar socialinių, ar, jų manymu, tabakas kenkia nerūkantiems, bet šalia rūkančiųjų gyvenantiems, dirbantiems žmonėms, kvietė atsisakyti rūkymo ir siūlė obuolį vietoj cigaretės. Visuomenės sveikatos biuro darbuotojos kvietė susipažinti ir su kitomis prevencinėmis mokymo priemonėmis, dalino skrajutes ,,Obuolys vietoj cigaretės“, išleistas Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centro.

 2018 m. Pasaulinės dienos be tabako tema – „Tabakas ir širdies ligos“.

Kiekvienais metais gegužės 31 d. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir jos partneriai mini Pasaulinę dieną be tabako. Šios dienos minėjimo tikslas yra pabrėžti tabako ir tabako gaminių vartojimo sukeliamas sveikatos problemas bei skatinti jų vartojimo mažinimo politiką. Šių, 2018-ųjų, metų Pasaulinės dienos be tabako kampanija skirta skatinti visuomenės sąmoningumą apie:

  • glaudų ryšį tarp rūkymo bei širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, įskaitant ir miokardo infarktą, kuris yra viena iš pagrindinių mirties priežasčių pasaulyje;
  • įgyvendinamus veiksmus ir priemones, siekiant sumažinti tabako vartojimo keliamą pavojų žmogaus sveikatai bei širdies darbui, kurias koordinuoja vyriausybė.

Tabako keliama grėsmė žmonių širdies sveikatai visame pasaulyje

2018 m. Pasaulinei dienai be tabako daugiausia dėmesio bus skiriama tabako vartojimo sukeliamam poveikiui žmonių širdies ir kraujagyslių sveikatai. Tabako gaminių vartojimas yra labai svarbus veiksnys, sukeliantis periferinių kraujagyslių ir širdies ligas, insulto riziką. Nepaisant to, kad tabako ir tabako gaminių vartojimo sukeliama žala širdžiai ir kraujagyslių sistemai yra gerai žinoma, sprendimų, kaip sumažinti mirčių skaičių – labai trūksta.

Faktai apie tabako gaminius bei širdies ir kraujagyslių ligas

Širdies ir kraujagyslių ligos yra viena iš dažniausiai pasitaikančių mirties priežasčių pasaulyje, o tabako vartojimas ir tabako dūmų poveikis sukelia apie 12 proc. mirčių dėl širdies ligų. Be to, tabako vartojimas yra antra pagrindinė priežastis, po kraujospūdžio, sukelianti širdies ir kraujagyslių ligas.

Pasaulinė tabako „epidemija“ kasmet pražudo daugiau kaip 7 milijonus žmonių, iš kurių beveik 900 tūkst. yra nerūkantieji, mirę dėl pasyvaus rūkymo. Maždaug 80 proc., t. y. daugiau nei 1 milijardas, rūkančiųjų gyvena besivystančiose šalyse („trečiasis pasaulis“), kuriose tabako sukeliamos širdies ligos ir mirčių našta valstybei yra be galo sunki dėl ekonominių bei demografinių priežasčių.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) priemonės (MPOWER) atitinka PSO Tabako kontrolės pagrindų konvenciją, kuria vyriausybės turi vadovautis, kad sumažintų tabako vartojimą ir apsaugotų žmones nuo širdies ir kraujagyslių, lėtinių kvėpavimo takų ligų, vėžinių susirgimų ir diabeto.