1. Kas tai yra – antimikrobinis atsparumas?
Antimikrobinis atsparumas – mikroorganizmų (pvz., bakterijų, virusų, parazitų ir grybelių) gebėjimas atlaikyti šių antimikrobinių medžiagų pavyzdžiui, antibiotikų, antivirusinių, priešgrybelinių ar antimaliarinių vaistų poveikį. Standartinis gydymas tampa neefektyvus, infekcija išlieka ir gali būti perduota kitiems.
2. Antimikrobinis atsparumas – pasaulinė problema.
Netinkamo ar per dažno antimikrobinių preparatų naudojimo rezultatas – padidėjęs skaičius ir įvairovė sukėlėjų, kurie atsparūs antimikrobiniams vaistams.
3. Kaip atsiranda atsparumas antimikrobiniams vaistams?
Galima įvardyti, kad tai – natūralus evoliucijos procesas. Taip nutinka kuomet gydant antimikrobiniais vaistais jautresnės sukėlėjų kultūros žūsta, o atsparesnės – išlieka. To pasekoje šie mikroorganizmai dauginasi, perduodami jau susiformavusį atsparumą savo palikuonims, o kai kada ir kitoms mikrobų atmainoms.
4. Netinkamas antimikrobinių vaistų vartojimas padidina atsparumo vaistams problemą.
Netinkamas antimikrobinių vaistų vartojimas sudaro tinkamas sąlygas atsparumui vaistams susiformuoti. Ši problema tik didėja, jei antimikrobiniai vaistai vartojami per trumpai, jei vartojami ne tie, kurių iš tiesų reikia tam tikros rūšies mikrobams paveikti, jei pataria ne profesionalus gydytojas, o vartojami kitų asmenų likę vaistų likučiai. Todėl ypač svarbus ir gydančio gydytojo požiūris ir elgesys į antibiotikų skyrimą – privalo būti skiriami gydymui šie vaistai ir tik tais atvejais, kai be jų negalima apsieiti ir tik tokie, kurie tinka gydyti konkrečiam ligos sukėlėjui įveikti.
5. Kokybiškų antimikrobinių vaistų trūkumas gali padidinti šią problemą.
Vertinant pačių vaistų kokybę, tai vis dar nemažai šalių Pasaulyje gamina nekokybiškus vaistus. Dėl šios priežasties ne visada reikiama vaisto dozė suvartojama gydymo metu tokia, kokia reikalinga geram gydymo rezultatui pasiekti ir visiškai išgyti, t.y. ligonis negauna reikiama vaisto koncentracijos. Kita problema yra ta, kad kai kurių šalių gyventojams tokie vaistai yra iš viso neprieinami ar per brangūs, todėl infekcija lieka neišgydyta ir toliau gali plisti jau pakitusia ir atsparia vaistams forma.
6. Gyvulininkystė – viena iš antimikrobinio atsparumo priežasčių.
Gyvulininkystėje antibiotikai nedidelėmis dozėmis naudojami ne tik įvairių ligų profilaktikai, bet galvijų auginimo skatinimui. Šių galvijų naudojama mėsa žmonių maistui gali padidinti atsparumą antibiotikams.
7. Nepakankamos infekcinių ligų profilaktinės priemonės ir sergančiųjų gydymo kontrolės stoka gali būti dar viena priežastis vaistams atsparių infekcijų atsiradimui.
Ligoniai, gydomi infekcinių ligų stacionaruose, yra pagrindiniai atsparių vaistams sukėlėjų platintojai. Jie gali tapti tokių infekcijų nešiotojais ir platinti atsparias vaistams ligų formas kitiems, sveikiems žmonėms, jei nesilaikoma profilaktinių priemonių gydymo metu ar kai kuriose šalyse dėl antisanitarinių sąlygų.
8. Silpna epidemiologinė kontrolė gali turėti įtakos atsparioms vaistams infekcijoms formuotis.
Šiuo metu nėra pakankamo ir savalaikio epidemiologinių duomenų registro apie atsparias vaistams infekcijas ir jų paplitimą, kas apsunkina prevencinių priemonių taikymą tuose regionuose, kuriuose ypač plačiai tokios infekcijos pasireiškia. Dar yra pakankamai daug šalių, kur nėra įrengta tokių laboratorijų, kuriose būtų galima kvalifikuotai ir tiksliai identifikuoti sukėlėjus, dėl ko šiose šalyse nėra parengta net gydymo metodikų ar vieningo prevencinių priemonių taikymo plano.
9. Kovai su atspariomis gydymui infekcijų formomis sukuriama vis mažiau naujų efektyvių vaistų.
Iki šiol išrasti ir gydymui naudojami antimikrobiniai vaistai vis mažiau begali padėti žmonėms, sergantiems infekcinėmis ligomis, ypač atspariomis vaistams formomis. Naujų medikamentų ar vakcinų, skirtų atsparioms infekcijų formoms gydyti, nors atliekami moksliniai tyrimai ir intensyviai dirbama šia kryptimi, tačiau taip greitai nesukuriama ir šioje kovoje stipriai pralaimima. Jei tendencijos šioje srityje išliks tos pačios, medikamentinio gydymo arsenalas greitu laiku gali išsekti.
10. Pasaulinė sveikatos organizacija kviečia visus į kovą su šia problema.
Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) įspėja apie vaistams atsparių infekcijų plitimo didėjantį pavojų ir kviečia visus į kovą su šia problema, kurie tik gali kažkaip prisidėti prie jos sprendimo. Reikalingos kompleksinės priemonės tam, kad laimėtumėm šią kovą. Kuo skubiau įsitraukti į tokių priemonių kūrimą PSO kviečia ir atsakingus politikus, sveikatos apsaugos sistemos darbuotojus ir visą visuomenę, farmacijos pramonės darbuotojus.
Visuomenės sveikatos biuro informacija
Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!