Kas yra Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija?
Tai virusinė, dažniausiai, lėtinė liga, kai šios infekcijos sukėlėjas išlieka latentinėje fazėje, tačiau, veikiant rizikos veiksniams, gali sukelti kliniškai įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimus ar galimi ikivėžiniai ar vėžiniai susirgimai.
Šiandien jau yra identifikuota daugiau nei 120 ŽPV tipų, infekuojančių odą arba gleivines. Dažniausiai jie sukelia gerybines odos papilomas bei ikivėžinius gimdos kaklelio pažeidimus ir vėžį.
ŽPV infekcijos šaltinis ir rezervuaras yra užsikrėtęs ŽPV žmogus. ŽPV infekcija gali užsikrėsti tiek vyrai, tiek moterys.
Kam yra rizika užsikrėsti ŽPV?
Kiekvienas, kuris turi arba turėjo lytinius santykius (vagininius, oralinius, analinius), gali arba galėjo užsikrėsti ŽPV. Ši infekcija yra labai paplitusi ir teigiama, kad lytiškai aktyvūs žmonės bent kartą per gyvenimą yra susidūrę su ŽPV. Netgi ir tie asmenys, kurie turėjo tik vieną lytinį partnerį, taip pat galėjo užsikrėsti ŽPV.
Kaip ŽPV plinta?
- Lytinių santykių (vagininių, oralinių, analinių) metu.
- ŽPV plinta tiek per heteroseksualius, tiek per homoseksualius santykius.
- Infekuota ŽPV motina virusą gali perduoti kūdikiui gimdymo metu.
- ŽPV galima užsikrėsti visų rūšių ne tik lytinių santykių metu, bet ir bet kokio kontakto su užsikrėtusio žmogaus lyties organais metu, pvz., turint manualinį-genitalinį kontaktą.
- Kontaktiniu būdu per odą bei gleivinių mikrotraumas.
ŽPV užsikrėtusiems asmenims dažnai nebūna jokių simptomų, tačiau jie vis tiek užkrečiami, t. y. virusą jie gali perduoti kitiems. Galima užsikrėsti iš karto ne vienu, bet keliais ŽPV tipais.
Sveikatos problemos, kurias gali sukelti ŽPV infekcija:
ŽPV infekcija gali užsikrėsti tiek vyrai, tiek moterys. Daugumai ŽPV užsikrėtusių žmonių nėra jokių simptomų ir jie niekuo nesiskundžia. Maždaug apie 90 proc. ŽPV infekcijos atvejų per porą metų praeina savaime be jokio gydymo. Tačiau kartais ŽPV infekcija pasilieka organizme, sukelia lėtinį uždegimą arba kitų sveikatos problemų, kurios neretai priklauso nuo ŽPV tipo. Ilgainiui ŽPV organizme gali sukelti audinių supiktybėjimą ir vėžį.
Sveikatos problemos, kurias gali sukelti ŽPV:
- Genitalijų karpos (makšties, varpos, išangės, tarpvietės ir kt.).
- Gerklės, gerklų papilomatozę.
- Makšties, varpos, išangės vėžį.
- Gimdos kaklelio vėžį.
- Tonzilių, liežuvio ir kt. vėžį.
Gimdos kaklelio vėžio epidemiologija
Gimdos kaklelio vėžys – antras pagal dažnį (po krūties vėžio) piktybinis 15–44 metų moterų navikas Europos Sąjungos (ES) šalyse. Kasmet ES šalyse nustatoma apie 33 tūkst. gimdos kaklelio vėžio atvejų ir 15 tūkst. mirčių. Vienas svarbiausių rizikos veiksnių, sąlygojančių gimdos kaklelio vėžio išsivystymą, žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija lytiniuose takuose. 99 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų yra susiję su genitaline ŽPV infekcija.
Lietuvoje kiekvienais metais daugiau kaip 5 tūkst. moterų nustatoma gimdos kaklelio pokyčių daugiau nei 500 moterų jie virsta vėžiu. Sergamumas gimdos kaklelio vėžiu Lietuvoje yra vienas didžiausių tarp ES šalių – 27,7 atvejo 100 tūkst. moterų per metus (2011). Didelis sergamumas gimdos kaklelio vėžiu sąlygoja didelį mirtingumą nuo jo – 12,3 atvejo 100 tūkst. moterų per metus (2011).
Gimdos kaklelio vėžio profilaktika
Saugesnis, atsakingesnis lytinis elgesys – ŽPV užsikrėtimo riziką mažina susilaikymas nuo ankstyvų lytinių santykių, o juos pradėjus (ar turint naują partnerį), patartina naudoti prezervatyvą. Nors vyriški prezervatyvai dažniausiai neuždengia visų odos vietų, dėl to prezervatyvų efektyvumas, apsaugant nuo ŽPV perdavimo, nėra šimtaprocentinis, tačiau dažnesnis ir taisyklingas prezervatyvų naudojimas susijęs su mažesne ŽPV rizika.
Gimdos kaklelio atrankinės patikros prevencijos programa – nuo 2004 m. Lietuvoje vykdoma gimdos kaklelio patologijos atrankinės patikros programa, kuri patvirtinta 2004 m. LR sveikatos apsaugos ministro įsakymu V-548. Šios programos tikslas – sumažinti Lietuvos moterų sergamumą gimdos kaklelio vėžiu ir mirtingumą nuo jo. Vykdant šią programą, aptinkamos ikivėžinės gimdos kaklelio ligos, kurias galima išgydyti ir taip užkirsti kelią galimybei išsivystyti iš jų gimdos kaklelio vėžiui.
Anksti nustatytos gimdos kaklelio ikivėžinės būklės, atliekant onkocitologinį tepinėlio iš gimdos kaklelio tyrimą, ir tinkamas gydymas mažina moterų sergamumą bei mirtingumą nuo gimdos kaklelio vėžio.
Vakcinacija – nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. įsigaliojo naujasis LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius, pagal kurį valstybės lėšomis bus skiepijamos 11 metų mergaitės, siekiant apsaugoti jas nuo žmogaus papilomos viruso (toliau – ŽPV) sukeliamų infekcijų.
Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!