Kasmet vasario pabaigoje minima Europos Retųjų ligų diena. Šią dieną tikimasi atkreipti žmonių dėmesį ir suteikti informaciją apie ligas, kuriomis serga tik maža mūsų populiacijos dalis.
Retos ligos apibrėžimas yra skirtingas įvairiose pasaulio šalyse. Europoje reta liga – tai liga, kuria serga ne daugiau nei 1 iš 2 000 gyventojų, JAV – liga, kuria serga ne daugiau nei 200 000 gyventojų (~1 iš 1 650 gyventojų), Japonijoje – ne daugiau nei 50 000 gyventojų (~1 iš 2 500 gyventojų). Dėl šių skirtumų yra sunku nustatyti ir tikslų retų ligų skaičių. Nepaisant šių ligų retumo, bendras sergančiųjų jomis skaičius yra didelis. Šiuo metu žinoma maždaug 5000 – 8000 retųjų ligų. Tikslus retų ligų paplitimas Lietuvoje nėra žinomas, kadangi nėra retų ligų registro, Remiantis bendru retų ligų paplitimu pasaulyje (3,5–5,9 proc.) Lietuvoje galėtų būti 98 000–165 000 sergančiųjų retomis ligomis. Deja, šių ligų diagnostika yra pakankamai sudėtinga, nes kai kurie simptomai sutampa su kitų ligų simptomais, taigi nustatant klaidingas diagnozes prarandamas laikas tikrosios ligos gydymui. Kasmet aprašoma keli šimtai naujų retų ligų, plėtojant diagnostinius naujos kartos sekoskaitos metodus, šis skaičius vis auga, o numanomas šių ligų skaičius ateityje – iki 15 000. Dėl šių priežasčių ženklios dalies (apie 30-70 proc. pacientų) genetinių ligų šiuo metu diagnozuoti dar neįmanoma arba labai sudėtinga.
Retosiomis ligomis sergantys pacientai yra labiau pažeidžiami psichologiškai, socialiai, ekonomiškai ir kultūriškai, nei sergantieji paplitusiomis ligomis. Dėl nepakankamų mokslininkų ir medikų žinių apie retas ligas bei diagnostinių tyrimų stokos, daugeliui pacientų liga diagnozuojama vėlai arba visai nediagnozuojama.
Sergantys retosiomis ligomis, taip pat susiduria su sunkumais dėl tinkamo gydymo prieinamumo arba jo finansavimo. Farmacijos kompanijos nėra suinteresuotos kurti naujus vaistus, skirtus retųjų ligų gydymui, kadangi kai kurios ligos pasitaiko taip retai, kad jų diagnozavimui, profilaktikai ar gydymui skirto vaisto kūrimo ir atidavimo į rinką sąnaudų nepadengtų numatomas to vaisto pardavimas. Tik nedidelė dalis vaistų, retoms ir labai retoms ligoms bei būklėms gydyti Lietuvoje, yra įtraukiami į kompensuojamųjų vaistų sąrašą. Jų įsigijimo išlaidos kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto centralizuotiems pirkimams skirtų lėšų.
Dauguma žmonių serga Retosiomis ligomis visą gyvenimą, nors simptomus pajaučia ne iš karto. Nors dauguma šių ligų yra genetinės kilmės, svarbu paminėti, kad ir kai kurios užkrečiamosios ligos taip pat priskiriamos Retosioms ligoms, nes žmonės jomis užsikrečia keliaudami.
Priklausomai nuo kelionės krypties, keliautojai gali užsikrėsti įvairiomis infekcinėmis ligomis:
- Per maistą plintančios infekcijos – grupė užkrečiamųjų ligų, plintančių per patogeniniais mikroorganizmais užterštą maistą ir vandenį (cholera, dizenterija, hepatitas A, vidurių šiltinė, poliomielitas).
- Pernešėjų platinamos infekcinės ligos – užkrečiamosios ligos, kurių sukėlėjus platina uodai ir erkės. Paminėtina, kad uodų platinamos ligos daugiau paplitusios tropinio klimato šalyse. Keliaujant po tropinio klimato šalis galima užsikrėsti Geltonąja karštlige, maliarija, Dengė karštlige, japoniškuoju encefalitu.
- Virusinės hemoraginės karštligės – ligų grupė, sukelianti sunkius organizmo pažeidimus. Virusinėms hemoraginėms karštligėms priskiriama Krymo-Kongo, Ebola ir Marburgo hemoraginės karštligės, Lassa, Rifto slėnio ir Omsko karštligės, aukščiau paminėtos Geltonoji, Dengė karštligė ir kitos.
- Meningokokinė infekcija, kuriai būdingos sunkios klinikinės formos (žaibiškas sepsis) arba pūlinis meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas).
- Difterija, kuri lengvai ir greitai plinta, pažeisdama tonziles, gerklas, nosį. Yra kelios difterijos formos (odos, akių, genitalijų, kvėpavimo takų).
- Užsikrėtimo riziką sąlygoja vietovė, į kurią vykstama, šalies sanitarinė būklė, gyvenimo sąlygos, keliautojo elgesys ir daugelis kitų veiksnių.
Viena efektyviausių profilaktikos priemonių nuo užkrečiamųjų ligų – skiepai.
Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!