Menu Close

Autizmas. Kas tai?

Esama žmonių vienišių, kurie preciziškai domisi viena kuria nors tema ar sritimi, tačiau jiems sunkiau įsijausti į kito žmogaus būseną ir tinkamai bendrauti – dažnai jie apibūdinami kaip vengiantys socialinio kontakto. Šie žmonės – tai žmonės turintys  autizmo bruožų.  Balandžio 2 –ąją yra minima Pasaulinė autizmo diena. Jos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į autizmą, kaip į ypač galingai plintančią sveikatos krizę, paskatinti ankstyvą diagnostiką bei pagalbą.

Autizmas- tai įvairiapusis vystymosi sutrikimas, kuriam būdingi sutrikimai pasireiškiantys trijose veiklos srityse: socialinės sąveikos, verbalinės ir neverbalinės komunikacijos bei elgesio.  Autistai „kitaip“ suvokia aplinką. Jie dažnai sutelkia dėmesį į detales, todėl jiems tampa sunku pamatyti bendrą situacijos kontekstą.  Autistai retai ieško akių kontakto, jiems sunku atpažinti kito žmogaus nuotaiką veide. Kai šie autistiški bruožai tokie ryškūs, kad stabdo vaiko vystymąsi, kalbame apie „autizmą“ kaip apie sunkų raidos sutrikimą.

Autizmo simptomai yra skirtingi, o jų sunkumo laipsnis keičiasi augant vaikui. Ženklai, leidžiantys įtarti autizmą:

  • vaikas nereaguoja į savo vardą, negali paaiškinti, ko jis nori.
  •  Kalbos įgūdžiai vystosi lėtai ir neklauso nurodymų, kartais atrodo, kad vaikas yra kurčias, atrodo, kad kartais vaikas gerai girdi, kartais – ne.
  •  Jis nerodo į daiktus, nemojuoja rankute atsisveikindamas (nedaro „ate-ate“),
  • Gali pasireikšti staigūs įniršio ir agresijos priepuoliai, keisti, neįprasti judesiai.
  •  Vaikas yra pernelyg aktyvus, nebendraujantis ar užsispyręs (priešinasi ką nors keisti, išmokti), nemoka žaisti su žaisliukais, neatsako šypsena į šypseną, nežiūri į akis.
  • Nuolat kartoja tuos pačius veiksmus, atrodo labiau mėgsta žaisti (būti) vienas, ima daiktus tik sau.
  •  Pagal savo amžių vaikas atrodo labai nepriklausomas (neprisirišęs), tarsi gyvena savo pasaulyje.
  • Jis keistai prisirišęs prie kai kurių žaislų, daiktų ar taisyklių (pvz., visada rankoje laiko virvutę, prieš užsimaudamas apatines kelnaites privalo užsimauti kojines ir kita).
  • Vaikas didžiąją laiko dalį praleidžia tvarkydamas daiktus, dėliodamas juos į vieną liniją, dėstydamas juos tam tikra nekintama tvarka.

Autistams nėra įgimtas mokymasis mėgdžiojant, jiems sunku atpažinti emocijas žmogaus veide, suprasti perkeltines žodžių reikšmes, todėl dažnai jų reakcijos būna neadekvačios. Bendravimas ir buvimas socialinėje aplinkoje, kurios taisyklės jiems ne visuomet aiškios, kelia įtampą ir reikalauja nuolatinės savikontrolės. Todėl jie daro „pertraukėles“ ir grįžta į savo uždarą pasaulį kuriame gali atsipalaiduoti, susidėlioti mintis jiems priimtinu būdu.

Autizmas paveikia daugelį smegenų dalių. Jei autizmas negydomas, daugelis autistų vaikų neišvysto pakankamų socialinių įgūdžių: jie gali neišmokti kalbėti ir deramai elgtis. Tik labai nedaug vaikų visiškai atsistato be jokio gydymo. Nėra tokio gydymo metodo, kuris padėtų kiekvienam autistui. Priešingai nei buvo tvirtinama iki šiol, autizmas gali būti gydomas. Teikiant tinkamą pagalbą, sutrikę gebėjimai gali būti pagerinami, o autistiško elgesio apraiškos sušvelninamos.

Keletas bendriausių taisyklių, kurių reikėtų laikytis bendraujant su autizmu sergančiais vaikais:

  • mylėkite vaiką tokį, koks jis yra, viską darykite vaiko labui;
  • griežtai laikykitės vaikui tinkamo gyvenimo režimo;
  •  laikykitės nustatytų kasdienių elgesio ritualų (jie padeda apsaugoti vaiką nuo streso ir įtampos);
  •  išmokite suprasti net menkiausius vaiko verbalinius (žodinius) ir neverbalinius (nežodinius – „kūno kalbą“) signalus (ženklus), liudijančius, bet kokį vaiko diskomfortą;
  •  dažniau būkite grupėje ar klasėje, kur būna jūsų vaikas.
  • Kalbėkite, bendraukite su vaiku kaip galima dažniau.
  • Sukurkite aplinką, kurioje jam būtų patogu gyventi, mokytis, bendrauti. Kantriai aiškinkite vaikui jo užsiėmimų tikslus, mokymosi būtinumą, naudodami paprastą, lengvai suprantamą vaizdinę medžiagą ir neleiskite vaikui nuvargti.

Svarbu kuo anksčiau pradėti teikti jiems efektyvią pagalbą, gydyti ir ugdyti vaiką. Jų pažanga gyvenime tikriausiai bus kiek lėtesnė, bet jie tikrai galės gyventi laimingą ir vaisingą gyvenimą, sukurti šeimą, siekti išsilavinimo, karjeros.

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras

Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!
Skip to content