Šių metų Pasaulinė sveikatos diena skirta profilaktinei kovai su ligų pernešėjais, kurie platina infekcijas nuo sergančių žmonių ar gyvūnų kitiems žmonėms, sukeldami įvairias sunkias ligas.
Infekcijos, kurios platinamos tokių pernešėjų kaip uodai, erkės, gėlavandenės sraigės, musės, sukelia ne tik labai sunkias ligas, bet ir mirtį.
Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) deda didžiules pastangas apsaugoti žmones visame pasaulyje nuo tokios sunkios ligos kaip maliarija. 2013 m. lapkričio 11 dieną Ženevoje, PSO ataskaitoje, buvo apžvelgti kovos su maliarija darbai, kurie parodė, jog nuo 2000 metų dedamos pastangos mažinti sergamumą, likviduoti maliarijos židinius, davė rezultatų: mirtingumas nuo maliarijos globaliu mastu sumažėjo 45%, o Afrikos regione – net 49%, vaikų iki 5 metų mirtingumas šiame regione 2000-2012 metais sumažėjo net 54 %.
2013 m. Lietuvoje maliarija susirgo 8 asmenys: vienas jūreivis, trys asmenys, išvykę darbo tikslu, du misionieriai ir du turistai. Septyni iš susirgusiųjų maliarijos profilaktikai vaistų nevartojo. 2012 m. registruoti 6 šios ligos atvejai.
Kai kurių iš jų, tokių kaip Dengė karštligė, Čigunija, Vakarų Nilo karštinė, leišmaniozė, geltonoji karštligė, galima išvengti, tačiau nepaisant to, sergamumas ir mirtingumas turi ypač didelę įtaką kai kurioms skurdžiausių pasaulio žmonių grupėms. Tiesa ta, kad daugiau nei pusei pasaulio gyventojų gresia šios ligos. Dėl padažnėjusių kelionių, padidėjusios prekybos ir migracijos pažeidžiamų žmonių tampa vis daugiau.
Lietuva, kaip ir visa Europa – gamtinis erkinio encefalito rezervuaras. Erkinis encefalitas (EE) – tai sunki gamtinė židininė virusinė liga, sukeliama erkinio encefalito viruso (EEV), pažeidžianti galvos smegenis, jų dangalus ar periferinius nervus. EE yra viena iš sunkiausių virusinių žmogaus centrinės nervų sistemos infekcijų, kuriai būdingi liekamieji reiškiniai, kartais sukeliantys invalidumą. Žmogui virusą perduoti gali nimfa (ankstyvoji erkės vystymosi stadija) ar suaugusi erkė. Didesnį pavojų susirgti EE turi rizikos grupių žmonės: miško ir laukų darbininkai, žemdirbiai, keliautojai, turistai, sportininkai (bėgikai, orientacininkai ir kt.), grybautojai, uogautojai. Taip pat galima užsikrėsti per termiškai neapdorotą pieną.
Pasaulinės sveikatos dienos minėjimas – unikali galimybė atkreipti pasaulio lyderių, visuomenės ir suinteresuotų institucijų dėmesį į aktualią sveikatai problemą, skatinti bendradarbiavimą, ieškoti neatidėliotinų sprendimų, naudingų viso pasaulio žmonių sveikatos stiprinimui.
Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!