Menu Close

Dažniausiai užduodami klausimai apie dantų priežiūrą

Dar vaikystėje tėvai mums įdiegė įprotį kasdien valytis dantis, todėl šis procesas atrodo toks įprastas, kad dažnai nesusimąstome ar jį atliekame teisingai. Iš pirmo, žvilgsnio gali pasirodyti, kad dantų valymas nereikalauja didelio išmanymo, visgi, nežinojimas pagrindinių taisyklių daro įtaką mūsų dantų bei dantenų būklei.

Kodėl būtina valytis dantis? Dantis būtina valyti du kartus per dieną: ryte po pusryčių ir vakare prieš einant miegoti, tačiau būna situacijų, kad nespėjame ar patingime šią procedūrą atlikti reguliariai. Jei vieną kartą pamiršote išsivalyti dantis, nieko baisaus neatsitiks, tačiau jei tai tampa įpročiu, tikėtina, kad teks apsilankyti stomatologo kabinete. Žmogaus burnoje tiesiog knibždėte knibžda bakterijų, kurios sukelia dantų bei dantenų ligas, netinkamai ir nereguliariai šalinant apnašas, šios bakterijos pažeidžia dantis ir sukelia dantenų uždegimą. Taigi, kuo mažiau bakterijų burnoje, tuo didesnė tikimybė, kad dantys bus sveiki ir gražūs.

Kiek praėjus laiko po valgio būtina valyti dantis? Klaidinga manyti, kad dantis būtina valyti iš karto po valgio. Taip elgdamiesi galite negrįžtamai sugadinti danties emalį, kadangi maiste esančius angliavandenius žmogaus burnoje gyvenančios bakterijos paverčia rūgštimis, kurios neigiamai veikia danties paviršių ir jis tampa labai jautrus, visgi, praėjus tam tikram laikui po valgio žmogaus seilės neutralizuoja rūgštis ir danties emalis atsistato. Tad, patartina dantis valyti praėjus mažiausiai 5 minutėms po valgio.

Kaip taisyklingai valyti dantis? Negailestingai brūžindami dantis šepetėliu pirmyn – atgal , tikrai nepasieksite norimo rezultato, greičiau priešingai – nekokybiškai išvalysite dantis, pažeisite emalį ir užgausite dantenas. Dantis rekomenduojama valyti šluojamaisiais arba sukamaisiais judesiais – nuo dantenų kramtomųjų paviršių link. Svarbu kad išvalytumėte visus dantis iš visų pusių. Tam ne visada pakanka paprasto dantų šepetėlio, kadangi jis nepasiekia tarpdančių, kuriuose kaupiasi maisto likučiai ir galybė bakterijų. Tad, vertėtų įsigyti specialų dantų šepetėlį tarpdančiams arba tarpdančių siūlą, kuris padės išvalyti sunkiai pasiekiamas vietas.
Išvalius dantis, išskalaukite burną vandeniu ar burnos skalavimo skysčiu. Tiesa, dažnai kyla klausimas ar burnos skalavimo skystis yra būtinas. Ne, nėra būtinas, tačiau rekomenduojamas.

Kaip išsirinkti burnos skalavimo skystį? Šiandien yra labai daug burnos skysčio skalavimo rūšių: vieni atgaivina ir suteikia malonų kvapą, kiti dezinfekuoja burną, veikia raminančiai arba turi priešuždegiminių savybių. Tad, kiekvieno žmogaus pasirinkimą turėtų lemti jo dantų ir burnos ertmės būklė. Idealu, jei šiuo klausimu būtų galima pasitarsi su savo odontologu, visgi, jei nėra galimybės, jums visada padės vaistininkas.

Kaip išsirinkti dantų šepetėlį? Renkantis dantų šepetėlį, būtina atkreipti dėmesį į jo šerelių minkštumą. Nepatartina rinktis dantų šepetėlio su kietais šereliais, kadangi jie gali pažeisti dantų emalį bei dantenas. Minkštas šepetėlis su užapvalintai ir tankiais šereliais – optimaliausias pasirinkimas. Tiesa, jei neseniai turėjote burnos chirurgijos arba periodontologinę operaciją, rinkitės specialius, itin minkštus dantų šepetėlius. Specialūs dantų šepetėliai rekomenduojami ir nešiojant dantų kabes bei ortodontinio gydymo metu.

SvarbuDantų šepetėlis kaip ir kempinė „sugeria“ mikrobus bei bakterijas, todėl jį būtina keisti kas tris  mėnesius.

Kaip išsirinkti tinkamiausią dantų pastą? Dantų pastos pasirinkimas išties labai individualus dalykas, kurį lemia žmogaus dantų bei dantenų būklė bei amžius. Vaikams nuo 1 iki 6 metų dantukus reikia valyti dantų pasta, kurios sudėtyje yra apie 500 ppm fluoridų. Nuo 6 metų, kai iškrenta pieniniai dantys ir pradeda dygti pagrindiniai, vertėtų rinktis dantų pastą, kurios sudėtyje yra 1000-1500ppm fluoridų. Šiame amžiuje galioja mūsų senolių patarlė „kaip pasiklosi, taip išmiegosi“, kadangi dygstantiems pagrindiniams dantims labai reikalingas fluoridas, kuris užtikrina, kad dantys būtų sveiki ir nepradėtų anksti gesti.

O štai suaugusiems rekomenduojama rinktis profilaktinę dantų pastą su fluoru, visgi, jei dantenos labai jautrios, kraujuoja arba yra uždegimas, rinkitės pastą, kurios sudėtyje yra raminančių ir uždegimą mažinančių medžiagų – medetkų, ramunėlių, levandų ekstrakto ir pan.

Jei rūkote, dažnai vartojate dantis dažančius skysčius – kavą, raudoną vyną, gaiviuosius gėrimus arba dantys genetiškai linkę keisti spalvą, naudokite balinančias dantų pastas, kurios padeda išsaugoti šviesesnę dantų spalvą.

Net ir sąžiningai bei kruopščiai valant dantis, žmogus dažnai nepasiekia protinių ar krūminių dantų, tinkamai neišvalo tarpdančių, todėl dantys ima gesti. Norint to išvengti, rekomenduojama bent kartą į metus, o kartais ir dažniau, atsižvelgiant į jūsų dantų būklę ir higienos įpročius, atlikti profesionalią burnos higieną odontologijos kabinete. Šios procedūros metu patyrę profesionalai specialiomis priemonėmis pašalina mineralizuotas ir nemineralizuotas dantų apnašas, nupoliruoja dantis, jei reikia, atlieka gydomųjų preparatų aplikacijas. Tad, dantys bus gražūs ir sveiki, o jūs galėsite plačiai šypsotis.

Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!
Skip to content