Vasario 4 -oji – Pasaulinė vėžio diena. PSO praneša, kad apie 20 mln. žemės gyventojų šiandien serga onkologinėmis ligomis, o kiekvienais metais pasaulyje vidutiniškai apie 8 mln. žmonių miršta nuo šių susirgimų. Onkologinę ligą galėtume apibūdinti kaip daug fizinių, psichologinių ir dvasinių jėgų reikalaujantis išbandymas gyvenime. Statistikos duomenys rodo, kad pasaulyje dažniausia onkologinė liga išlieka plaučių vėžys. Pagal Lietuvos vėžio registro duomenis, 2010 m. plaučių vėžys sudarė 14 proc. visų onkologinių ligų. Pagrindinis plaučių vėžio rizikos veiksnys yra rūkymas. Ryšys tarp rūkymo ir plaučių vėžio yra akivaizdus: 90 proc. plaučio vėžio atvejų yra rūkymas.
Žmogus, supratęs, kiek daug žalos jo kūnui duoda tabako rūkymas (nors, to tabako cigaretėse šiandien liko tik maža dalis, dažnai tai yra tik popierius, impregnuotas daugybės cheminių medžiagų, kurių deginimas išskiria tūkstančius kitų nuodingų medžiagų, pripažintų kancerogeninėmis, t.y. sukeliančiomis vėžį) bando mesti. Kai kurie, tą bando daryti įprastas cigaretes iškeitę į elektronines cigaretes. Elektroninė cigaretė (el. cigaretė) – tai į įprastą cigaretę panašus elektroninis inhaliatorius, skirtas specialiems tirpalams garinti, kuriuo imituojamas tabako cigaretės rūkymas.
Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad elektroninės cigaretės nekelia didelio pavojaus asmens sveikatai ir gali būti puikus cigarečių pakaitalas, bet Pasaulio sveikatos organizacija ir kitos tabako kontrolės organizacijos skatina visus vartotojus elgtis apdairiai ir susilaikyti nuo elektroninių cigarečių įsigijimo ir vartojimo, nes nėra iki galo ištirtos galimos jų vartojimo pasekmės. Dažniausiai el. cigaretė yra pagaminta iš kaitiklio, kapsulės, kurioje yra skystis, ir maitinimo elemento. Užpildas – specialus skystis, dažniausiai susidedantis iš propilenglikolio, glicerolio, aromatinių medžiagų ir nikotino. Tai, kad el. cigaretes patogiau vartoti nei paprastas (nelieka kvapo, pelenų, nepagelsta dantys ir pirštai, mažesnis aplinkinių nepasitenkinimas ir kt.) dar nereiškia, kad jos nedaro žalingo poveikio.
2009 m. JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) atlikti tyrimai parodė, kad el. cigaretėse yra nedidelis kiekis kancerogeninių ir kitų nuodingų medžiagų, kurios kelia pavojų inkstų veiklai, nervų ir kvėpavimo sistemoms. Nors elektroninių cigarečių pardavėjai paprastai apibūdina jas kaip priemonę, padedančią rūkantiesiems atsisakyti priklausomybės nuo tabako gaminių. Svarbu žinoti, kad el. cigarečių sudėtyje esantis nikotinas sukelia priklausomybę, o dėl jų patogumo vartoti priklausomybė gali prasidėti greičiau, be to, stipresnė nei rūkant paprastas cigaretes. Kaip teigia PSO, nėra įrodyta, jog elektroninės cigaretės yra tinkamos pakaitinei nikotino terapijai. PSO neturi mokslinių įrodymų, leidžiančių patvirtinti produkto saugumą ir efektyvumą.
Visgi, elektroninių cigarečių tiekėjas nevengia akcentuoti, jog PSO laiko jas pagrįsta pakaitine nikotino terapija, tokia kaip nikotino kramtomoji guma ar pleistrai. PSO, priešingai nei skelbia elektroninių cigarečių tiekėjai, siekia, jog pardavėjai iš internetinių svetainių ir kitų informacinių šaltinių pašalintų bet kokius tvirtinimus apie tai, jog elektroninės cigaretės yra saugios ir veiksmingos nusprendus atsisakyti rūkymo. Net jei ir paaiškėtų, kad šis produktas yra mažiau kenksmingas, svarbu suvokti, kad nikotino dozės mažinimas neišsprendžia priklausomybės problemos, o tik susilpnina valią ir pasiryžimą visiškai mesti rūkyti. Todėl, vienintelis asmens sveikatai naudingas pasirinkimas, yra iš viso nerūkyti, o metant pasirinkti kitus tinkamesnius, toksiškai pagrįstus metimo būdus.
Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!