Kas yra emocinis valgymas? Emocinis valgymas – tai yra toks valgymas, kai valgome ne dėl fiziologinio (tikrojo) alkio, o dėl išgyvenamų jausmų (dažniausiai nemalonių ir / arba itin intensyvių). Tokiu atveju maistas tampa emocijų reguliavimo priemone.
Pateikiame seką, kokia tvarka galime tvarkytis su emociniu alkiu.
1 žingsnis. Suvokime, kad nėra stebuklingos piliulės. Šis žingsnis yra esmių esmė. Nesitikėkime greito rezultato dedant mažas pastangas arba visai jų nededant. Kartais taip žmonės galvoja, kad specialistui sumokėsiu, kažką jis magiško paburs ir išsispręs. Deja. Nėra stebuklingo, greito, lengvo būdo išgydyti emocinį valgymą. Jeigu emocinis valgymas pasireiškia persivalgymu, nuolatiniu kramsnojimu, nevalgymu ir panašiai, vadinasi, taip kūnas sako, kad “man nėra ok kaip tu dabar gyveni, kažką reikia keisti”. Jeigu individualiame name maksimali elektros apkrova, tarkime, 10 kilovatų, tai sujungus prietaisus, kurių galia yra 11 kW, kas atsitiks? Išmuš skaitliukus. Tas pats ir su valgymu.
2 žingsnis. Išsiaiškinkime priežastis. Norint bet ką keisti – darbą, santykį su antra puse, gyvenimo būdą ar santykį su valgymu, pirmiausia verta aiškiai suvokti kokia yra priežastis mano dabartinio, netenkinančio, o gal ir destruktyvaus elgesio.
Dažniausios emocinio valgymo priežastys:
- Savo poreikių nepaisymas ir iš to kylantys sunkūs jausmai. Ką daryti? Išsiaiškinkime kokie yra mūsų poreikiai. Persižiūrėkime, kurie poreikiai mūsų gyvenime nukenčia labiausiai. Susidarykime planą, kaip tuos poreikius mes patenkinsime pačiu priimtiniausiu mums būdu.
- Nenoras jausti nemalonius jausmus. Ką daryti? Suvokti ir įsisąmoninti keletą svarbių dalykų apie jausmus. Nėra blogų ar gerų jausmų. Verčiau jausmus skirstyti į malonius ir nemalonius. Visi jausmai, kurie pas mane ateina yra reikalingi. Jie pateikia informaciją kaip mano vidinis pasaulis reaguoja į išorinį pasaulį. Pagarba protui – svarbu, bet dar svarbiau atkreipti dėmesį į jausmus. Mano jausmas nori būti išgirstas ir jis pas mane ateis tol, kol aš išmoksiu su juo išbūti/efektyviai susitvarkyti. Jausmai yra tiesiog energija. Vieni turi stipresnį emocinį krūvį, kiti silpnesnį. Pas mane ateina tokio stiprumo jausmai, su kuriais aš turiu pakankamai vidinių resursų susitvarkyti. Mano dienos yra skirtingos ir normalu jausti įvairius jausmus – tiek malonius, tiek nemalonius. (Kai kurie žmonės susikuria sau daug kančios manydami, kad mūsų gyvenime turi vyrauti tik malonūs jausmai). Kai mus aplanko nemalonus jausmas, leiskime jam pabūti. Gali būti, kad jis kaip atėjo, taip ir išeis nieko su juo nedarant. Kuo labiau kovosime su jausmu, neleisime sau jo jausti, tuo jis darysis intensyvesnis. Su kuo kovojame, tą sustipriname. Mes visi turime pakankamai resursų, kad galėtume išgyventi visas emocijas. Jeigu kyla stiprus noras slopinti kažkokį jausmą, paklauskime savęs – kiek energijos man kainuoja bandyti to jausmo nejausti?
- Žemas emocinis raštingumas. Ką daryti? Susipažinkime su savo emocijomis, jų priskaičiuojama virš 200. Bazinių emocijų specialistai išskiria 12-48. 1-2-3 kartus per dieną (ar kiek reikia) stabtelėkime ir įsivardinkime (o geriausia, pasirašykime), kokius jausmus jautėme per x laikotarpį. Dienoraščiai yra fantastiškai nemokama savi-terapinė priemonė – naudokime tai. Skaitykime knygas apie jausmus, lankykime paskaitas, dirbkime su specialistais. Kas nori kelti emocinį raštingumą, tas tikrai suranda būdus kaip žinias gauti.
- Per mažai dėmesio jausmams. Ką daryti? Susidėliokime aiškius prioritetus / vertybes ir gyvenkime pagal tai. Harmoningas jausminis pasaulis yra mūsų gyvenimo pagrindas. Reguliariai praktikuokime jausmų peržiūrą, apžvalgą. Jeigu kai kuriose situacijose jaučiame ypač stiprius jausmus, verta jas panagrinėti giliau.
3 žingsnis – susidarykime įveikos planą. Persižiūrėkime, kurie poreikiai mūsų gyvenime nukenčia labiausiai. Susidarykime planą, kaip tuos poreikius mes patenkinsime pačiu priimtiniausiu mums būdu
4 žingsnis – veikime! Domėkimės savo jausmais, gilinkimės į juos, atliepkime savo poreikius, taip, galimai, turėsime rezultatą – sumažinsime ir išgydysime destruktyvų emocinį valgymą.
Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija
Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!