Menu Close

Gegužė – mėnuo prieš rūkymą!

Rūkymas yra sudėtingas reiškinys, sąlygojamas individo, socialinės aplinkos, kultūrinių, ekonominių ir politinių veiksnių.  Tabako rūkymas – labiausiai paplitusi priklausomybės liga, tarptautinėje ligų klasifikacijoje. Ši narkomanijos rūšis sąlygoja daugiau sveikatos problemų ir priešlaikinių mirčių, negu visos kitos legalios ir nelegalios narkotinės medžiagos kartu paėmus. Dėl rūkymo Lietuva kasmet netenka kelių tūkstančių gyvybių ir patiria milijonus litų nuostolių. Šių netekčių ir nuostolių galima būtų išvengti, jei žmonės nerūkytų.

Tabako dūmuose yra apie 4800 įvairių medžiagų. Sveikatai pavojingas nikotinas, dervos, kancerogenai, anglies monoksidas, kietosios dūmų dalelės. Nikotinas yra svarbiausia tabako dūmų veiklioji medžiaga, sąlygojanti priklausomybės atsiradimą. Suleidus į veną 60 mg nikotino, žmogus mirtų. Užsirūkius nikotinas pasiekia smegenis greičiau nei per 10 sekundžių. Iš pradžių jis stimuliuoja centrinę nervų sistemą, o vėliau slopina. Su nikotinu yra susiję žymūs elgsenos pokyčiai, t.y. nuotaikos svyravimai, įtampos sumažėjimas ir darbingumo padidėjimas. Ši medžiaga sukelia sujaudinimą, didina dėmesio koncentraciją ir susikaupimą, gerina atmintį, mažina baimę ir slopina apetitą.

Metimas rūkyti yra veiksmingiausias būdas sumažinti sergamumą rūkymo sukeltomis ligomis ir mirtingumą nuo jų. Mesti rūkyti naudinga bet kuriame amžiuje. Atsisakius šio žalingo įpročio net ir vidutiniame amžiuje, sumažės su tabaku susijusių ligų rizika ir pailgės gyvenimo trukmė. Tačiau nauda sveikatai būna tuo didesnė, kuo anksčiau metama rūkyti.

Rūkymas yra įvairių ligų rizikos faktorius, pvz., kvėpavimo nepakankamumo, padidėjusio kraujospūdžio, astmos paūmėjimo, impotencijos, nevaisingumo bei anglies dvideginio koncentracijos kraujyje padidėjimo.

Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!
Skip to content