Žiemą, atšalus orams, dažniau pučiantys šalti vėjai kartu atneša ir įvairiausias šaltojo sezono ligas. Viena iš jų- gripas. Tai ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, gripas sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų. Tai viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, 2017 m. Lietuvoje buvo užregistruoti 921 752 užkrečiamųjų ligų atvejai, iš kurių didžiausią dalį – 96,5 proc. – sudarė per orą plintančios infekcijos, iš kurių 98 proc. sudarė susirgimai ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir gripu. Šių metų lapkričio 26- gruodžio 2 dienomis visoje Lietuvoje buvo užregistruoti 22678 gripo atvejai.
Kas yra šios, taip greitai plintančios ligos sukėlėjas? Tai Influenzavirusai, sukeliantys organizmo intoksikaciją bei pažeidžiantys vegetacinę nervų sistemą. Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Retai pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas. Gripu galima užsikrėsti nuo užsikrėtusio ir sergančio žmogaus. Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint, seilių dalelės pasklinda aplinkos ore, nusėda ant aplinkos paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba, retesniais atvejais, užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę.
Tačiau, yra būdas, padedantis išvengti šio viruso. Pasaulio sveikatos organizacija skiepus pripažįsta, kaip veiksmingiausią gripo specifinę profilaktikos priemonę, kuri padeda apsisaugoti nuo gripo bei jo sukeliamų komplikacijų: pneumonijos, bronchito, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kitų. Skiepytis rekomenduojama kiekvienais metais prieš prasidedant gripo sezonui, rudens- žiemos laikotarpiu, nes reikia maždaug dviejų savaičių, kad žmogaus organizme susidarytų antikūnai, kovai su gripo virusu. Taip pat norint apsisaugoti nuo užsikrėtimo gripu rekomenduojama:
- Vengti artimo sąlyčio su sergančiu žmogumi
- Dažnai plauti rankas
- Vengti masinio žmonių susibūrimo vietų
- Kosint ir čiaudint prisidengti burną
- Gerai vėdinti patalpas
- Vengti liesti akis, nosį ar burną
- Susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, gerti daug skysčių, likti namuose.