Menu Close

Ką gali padaryti tėvai, kad apsaugotų savo vaiką nuo smurto?

Lapkričio viduryje minint pasaulines Seksualinės prievartos prieš vaikus prevencijos (lapkričio 18 d.) ir Smurto prieš vaikus prevencijos (lapkričio 19 d.) dienas, Paramos vaikams centras primena, kad siekiant apsaugoti vaikus, svarbiausias vaidmuo tenka suaugusiems.

Kaip padėti vaikui išvengti pavojingų situacijųVisi vaikai gali atsidurti pavojingose ir gąsdinančiose situacijose, kai padidėja rizika jiems patirti kokio nors pobūdžio prievartą. Su prievarta vaikas gali susidurti įvairiose aplinkose – ugdymo įstaigoje, šeimoje, gatvėje, virtualioje erdvėje, smurtą patirti ir iš vaikų, ir iš suaugusiųjų. Vaikas, kuris tampa kitų smurto liudininku, nors ir nenukreiptu tiesiogiai į jį, ar gyvena aplinkoje, kurioje smurtaujama, taip pat patiria smurtą. Kaip elgdamiesi kasdienėse situacijose ir kalbėdamiesi, tėvai gali padėti savo vaikams būti saugiems?

 1. Kurkite pagarbius ir šiltus santykius su vaiku. Nuolat pasidomėkite, kuo vaikas gyvena ir kaip jis jaučiasi. Būkite prieinama/-s, kai vaikas dalinasi savo įspūdžiais ar kreipiasi bet kokiu klausimu. Vaikui svarbu matyti, kad jūs rimtai žiūrite į tai, ką ji/-s nori pasakyti, kad į visus jausmus, prašymus ar nutikimus reaguojate dėmesingai. Tuomet ir susidūręs su smurtu, vaikas greičiau kreipsis pagalbos, apie tai papasakos.
 2. Vis pasikalbėkite su vaiku apie saugumą. Nuolat grįžkite prie šios temos ir priminkite, kad niekas neturi teisės vaiko skriausti ar žeminti (mušti, rėkti, stumdyti, apvardžiuoti ir pan.). Pabrėžkite, kad niekam negalima liesti intymių vaiko kūno vietų ir prašyti pažiūrėti, išskyrus atvejus, kai tai būtina gydytojams bei tėvams ligos atveju ar susižeidus. Šios taisyklės vaikus galima mokyti jau nuo 3-ejų metų. Vis pakartokite vaikams, kad jei kažkas elgiasi nemaloniai ar gąsdinančiai, tai yra netinkamas elgesys, apie kurį svarbu pasakyti patikimam saugusiajam.   Taip pat vaikams svarbu žinoti, kad negalima toleruoti matomo smurtinio elgesio – jei šalia vyksta smurtas, būtina jį stabdyti, t.y. kviesti pagalbą.
 3. Būkite saugiu suaugusiuoju savo vaikui. Rūpinkitės savo savijauta, kad galėtumėte išlikti rami/-us stresinėse situacijose. Kai sukyla įtampa, pirmiausia imkitės veiksmų, kurie padeda jums nusiraminti. Jei įtemptoje situacijoje nesusivaldėte, pripažinkite tai. Nurimus pasikalbėkite su vaiku – pirma/-s inicijuokite pokalbį, įvardinkite, kad netinkamai pasielgėte, atsiprašykite, pasakykite, kad kitą kartą stengsitės elgtis kitaip. Gerbkite vaiko nuomonę ir jausmus, susijusius su jo kūnu ir saugumu. Nelieskite vaiko taip, kaip jam nepatinka ir neverskite vaiko bučiuoti ar apkabinti kitų žmonių, jei ji/-s to nenori. Rūpestį ir draugiškumą galima parodyti ir kitais būdais, pavyzdžiui, žodžiais.
 4. Jei kyla įtarimų dėl patirto smurto ar nerimaujate dėl vaiko savijautos, pasitarkite su specialistu. Kreipkitės į mokyklos ar kitos įstaigos psichologą, paskambinkite į „Tėvų liniją“ nemokamu numeriu 8 800 900 12 ir pasikonsultuokite su profesionaliais psichologais (daugiau informacijos: tevulinija.lt). Psichologinė pagalba nukentėjusiems nuo seksualinio, fizinio, emocinio smurto teikiama Paramos vaikams centre, įgyvendinant projektą „Kompleksinė pagalba nuo smurto nukentėjusiems vaikams, smurto liudininkams ir jų šeimoms“, kurį finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Ką svarbu žinoti kiekvienam vaikui ir paaugliui apie netinkamą kito elgesį? Smurto prieš vaikus prevencijos dienos, kuri minima lapkričio 19 d., proga Paramos vaikams centras primena, kaip išlikti saugiems. Visi vaikai ir paaugliai gali atsidurti pavojingose ir gąsdinančiose situacijose, patirti smurtą patys ar pamatyti jį savo aplinkoje. Tad visiems svarbu žinoti keletą dalykų, kaip atpažinti pavojingas situacijas ir kaip reaguoti jose.

 1. Atmink, kad tu turi teisę:
 • būti apsaugota/-s nuo bet kokios rūšies smurto ir netinkamo elgesio;
 • gauti visą reikalingą pagalbą, jei kas nors tave nuskriaudė ar pažemino
 1. Pasitikėk savo jausmais:
 • jei tau nemalonu, skaudu ar baisu dėl kito žmogaus elgesio, tai reiškia, kad kitas žmogus elgiasi netinkamai;
 • joks žmogus neturi teisės tavęs žeminti, fiziškai užgauti ar liesti tavo intymių vietų;
 • šalia esantys suaugusieji turi rūpintis tavo gerove.
 1. Išmok atpažinti smurtą. Smurtas gali pasireikšti įvairiais būdais. Keli netinkamo elgesio pavyzdžiai:
 • nuolatinis žeminimas, užgauliojimas, tyčiojimasis, menkinimas ar atstūmimas – tai psichologinis smurtas;
 • mušimas, stumdymas, purtymas ar ausies užsukimas – fizinis smurtas;
 • seksualinis smurtas – tai intymių kūno vietų lietimas ar vertimas liesti kito žmogaus intymias kūno vietas, nuogo kūno nuotraukų/video rodymas, jų siuntimas ar reikalavimas atsiųsti;
 • kai nežtikrinami svarbiausi dalykai – maistas, būtini vaistai, drabužiai, mokymosi priemonės – tai yra nepriežiūra.
 1. Jei patyrei ar patiri smurtą:
 • kreipkis pagalbos į patikimą suaugusįjį: šeimos narį, mokyklos specialistą, kitą patikimą žmogų;
 • pasitark, paskambinusi/-ęs į pagalbos liniją:
 • Vaikų linija (116 111)
 • Jaunimo linija (8 800 28888)
 • Vaiko teisių linija (8 800 10800)

 

Įstaigos, norinčios įgyvendinti sistemingą smurto prieš vaikus prevencijos programą bendruomenėje, kviečiamos prisijungti prie programos „Esame saugūs”. Daugiau informacijos: https://bit.ly/484dVMO

Kaip-apsaugpti-vaikus-nuo-smurto-specialistams-2.pdf

Lapkričio 21 d. 15 val. kviečiame visus ugdymo įstaigų specialistus dalyvauti nuotolinėje paskaitoje „Smurtas prieš vaikus: prevencija ir pagalba, kurioje aptarsime smurto prieš vaikus prevencijos ir pagalbos vaikams galimybes. Daugiau informacijos ir registracija: https://forms.gle/qzhAtnnkorfcxiD48

 

 

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą