Karšti orai prie vandens telkinių privilioja vis daugiau žmonių. Jie susispiečia aplink vandens telkinius it bitutės prie medaus, mėgaujasi saulute, pramogauja, gaivinasi vandeniu maudydamiesi. Atrodytų tikras rojus, bet visgi, dėl neatsargaus elgesio, neįvertintos situacijos kartais pasitaiko nelaimių, kurios baigiasi mirtimi.
Skendimai, kasmet pasaulyje nusineša daugiau kaip 400 tūkst. žmonių gyvybių. Nors per paskutinius 15 metų pastebima, jog paskendimų skaičius Lietuvoje mažėją, tačiau jis išlieka vienas didžiausių Europoje. Dažniausiai skendimų aukomis tampa jauni, darbingo amžiaus vyrai. Jie paskęsta 5 kartus dažniau nei moterys ir 4 kartus dažniau nei vaikai. Dažniausiai taip nutinka su tais, kurie neįvertina situacijos, yra linkę rinktis rizikingą elgseną, nesaugoti savo gyvybės.
Viena pagrindinių suaugusių žmonių skendimo priežasčių yra alkoholis. Apsvaigę asmenys yra linkę labiau rizikuoti, pavyzdžiui, šokti į vandenį iš didelio aukščio ar varžytis tarpusavyje, kuris nuners toliau ar giliau, dėl ko ir įvyksta didžioji dalis paskendimų. Dažnai įkaušę poilsiautojai užmiega atviroje vietoje esant tiesioginiams saulės spinduliams, o nubudę šoka į vandenį atsivėsinti. Dėl didelio temperatūrų skirtumo organizmas gali patirti šoką, neretai raumenis sutraukia mėšlungis ir dalis tokių poilsiautojų nebeišneria. Vaikai dažniausiai skęsta dėl nemokėjimo plaukti. Suaugusieji, kurie vartoja alkoholį šalia vandens telkinių ir prižiūri savo atžalas, plaukiojančias vandenyje, taip pat labai rizikuoja: išgėrus sumažėja dėmesingumas, ilgėja reakcijos laikas, todėl išauga galimybė laiku nepastebėti skęstančio vaiko. Maži vaikai skęsta tyliai, todėl jiems reikalingas ypač didelis dėmesys.
Norint išvengti nelaimės laikykitės šių rekomendacijų:
- Nepalikite prie vandens be priežiūros mažamečių vaikų.
- Nestovėkite ir neleiskite vaikams žaisti ten, kur galima netikėtai įkristi į vandenį. Tai gali būti prieplaukos ar molo kraštas, tiltas, status krantas.
- Nesimaudykite nežinomose, nuošaliose vietose. Geriau pasirinkite paplūdimį arba vietą, kur maudosi daugiau žmonių ir kur yra budintys gelbėtojai.
- Neplaukite už plūdurų, nors ir esate geras plaukikas.
- Nešokinėkite į vandenį nežinomoje vietoje, jūs galite susižaloti atsitrenkę į dugne esančius daiktus.
- Nesimaudykite iškart po valgio, išgėrę alkoholinių gėrimų.
- Perkaitę saulėje, nešokite staiga į vandenį, prieš tai juo apsišlakstykite.
- Negalima plaukti į laivų farvaterį arba artintis prie praplaukiančių laivų. Jus gali įtraukti po laivo sraigtais.
- Neplaukiokite ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų ar kitų priemonių.
- Ypač pavojinga išdykauti valtyje, vaikščioti joje, ją supti, nes valtis gali apvirsti.
- Jeigu pradėjote skęsti, pasistenkite įkvėpti kuo daugiau oro, o dėmesį į save atkreipkite mojuodami rankomis.
- Pamatę skęstantį žmogų, šaukdami mėginkite atkreipti aplinkinių dėmesį ir iškvieskite gelbėjimo tarnybas tel. 112. Po to įsitikinkite, ar šalia nėra kokios nors gelbėjimo (gelbėjimo rato, valties ir kt.) arba parankinės priemonės, kuri neskęsta (kamuolio, čiužinio ir t.t.).
- Jeigu įmanoma, pamėginkite pasiekti skęstantįjį ranka, lazda, stora medžio šaka arba numeskite jam virvę.
- Jeigu šalia nieko daugiau nėra, pamėginkite gelbėti skęstantį, priplaukę prie jo su kokia nors plaukiojimo priemone (valtimi, vandens dviračiu), gelbėjimo ar parankine priemone, kuri neskęsta ir paduoti ją skęstančiajam per saugų atstumą, kad jis negalėtų jūsų sugriebti.
- Įsidėmėkite, jog gelbėti skęstantį gali tik geras plaukikas, kuris išmano gelbėjimo būdus ir moka tai atlikti praktiškai.
Informacija parengta remiantis Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro (www.smlpc.lt) bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos (www.vpgt.lt) informacine medžiaga.
Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!