Menu Close

Kai moterys apčiuopia krūtyje darinį, nebūtinai tai reiškia vėžį

Krūties vėžys išlieka viena dažniausių moterų onkologinių ligų. Mūsų šalyje kasmet diagnozuojama per 1500 naujų krūties vėžio atvejų.  Laiku pastebėjus šią klastingą ligą, šiuolaikiniais metodais galima sėkmingai užkirsti jai kelią.

Krūties vėžio diagnostika priklauso nuo amžiaus. Jaunoms moterims rekomenduojama pradėti tyrimus nuo echoskopijos, nes jaunų moterų yra gana tankus liaukinis audinys, mamogramose vaizdas būna nelabai aiškus. Vyresnėms moterims yra profilaktinės krūties vėžio patikros programos, kuriose gali dalyvauti moterys nuo 50 iki 70 metų, kai kas dvejus metus atliekamos mamografijos. Atlikus vieną ar kitą tyrimą ir įtarus krūties audinio pakitimų, galimi papildomi diagnostikos metodai. Jei echoskopijos metu įtariamas koks darinys, galima atlikti mamografiją. Kaip ir visų vėžio tyrimų, paskutinis tyrimas yra biopsija. Kai moterys pačios apčiuopos metodu aptinka darinį, nebūtinai reiškia, kad tai jau vėžys, tačiau būtina kreiptis į gydytojus ir nustatyti darinio kilmę.

 

Ar, diagnozavus krūties vėžį, visada atliekama chirurginė krūties šalinimo operacija? Chirurginis gydymas eina etapais. Iki 1980–1990 metų, nustačius krūties vėžį, beveik visada šalindavo krūtį. Vėliau, nuo 1995–2000 metų, krūtį tausojančių operacijų skaičius augo labai sparčiai. Kai kuriose klinikose siekė 80 ir daugiau proc. Krūtų ligų diagnostikai pradėjus taikyti magnetinio rezonanso tyrimą, procentas vėl mažėjo, nes magnetinis rezonansas aptinka daug multižidininių vėžių, kai kitais tyrimų metodais jų neaptinkama. Pavyzdžiui, randame tik vieną auglį, pvz. apie 2 cm, o magnetinis rezonansas parodo, kad kitoje krūties vietoje yra dar smulkių židinių. Ir tai keičia operacijos taktiką. Tačiau šiais laikais, ypač jaunoms moterims, daroma operacijų, kai nustatomas multižidininis vėžys, arba nustatomos BRCA-1, BRCA-2 genų mutacijos, kur rizika susirgti ir kitos krūties vėžiu yra labai didelė. Tokiu atveju daromos mastektomijos ir iš karto krūtis atstatoma.

Kas nutinka, jei krūtyje aptinkami mikrokalcinatai? Kalcinatai krūtyse dažniausiai aptinkami, atliekant mamogramos tyrimą. Kalcinatai yra dviejų tipų – gerybiniai ir piktybiniai. Jei kalcinatai yra pavieniai ir stambūs, tai krūties vėžio rizikos nedidina ir vėžys nesiformuoja. Bet jei kalcinatai yra smulkūs ir lokalizuoti vienoje vietoje, tai reikia imti biopsiją. Tai vadinama stereotaksinė biopsija, nes echoskopu kalcinatus įžiūrėti yra labai sudėtinga, dažniausiai jų nesimato. Paėmus biopsiją ir nustačius piktybinį naviką, reikalinga operacija.

Kada krūties vėžio atveju šalinami ir limfmazgiai? Nustačius krūties vėžį atliekami išsamūs tyrimai. Žiūrima, ar nėra metastazių, echoskopu ir kompiuteriniu tomografu tiriamos pažastys, poraktikauliniai, viršraktikauliniai limfmazgiai bei vidaus organai. Jei matome, kad limfmazgiai yra švarūs, nepažeisti vėžio, tai daroma tik sarginio limfmazgio biopsija. Sarginis limfmazgis tai yra limfmazgis, kuris pats pirmas surenka limfą iš tos krūties vietos, kurioje yra auglys.

Operacijos metu jį šalina, daro skubųjį ištyrimą, kuris užtrunka iki 30 minučių. Yra stabdoma operaciją ir laukiama atsakymo. Jei patologai pasako, kad limfmazgis švarus, kitų limfmazgių ir nešaliname. Bet jei yra metastazė, o ypač makro metastazė – virš dviejų milimetrų dydžio, tai rekomenduojama šalinti visus pažasties limfmazgius.

 

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija

 

Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!

Skip to content