Menu Close

Kaip elgtis karštomis vasaros dienomis?

Karštomis vasaros dienomis, termometro stulpeliui šoktelėjus į viršų padidėja perkaitimo tikimybė. Karštis gali paveikti kiekvieno žmogaus sveikatą, bet ypač jautrūs yra kūdikiai ir vaikai iki 4 metų amžiaus, 65 metų amžiaus ir vyresni žmonės, asmenys, turintys antsvorio, dirbantys sunkų fizinį darbą, sergantys įvairiomis ligomis (endokrininės, inkstų, širdies ir kraujagyslių sistemų). Per karščius galima nukentėti dėl nudegimų, šilumos smūgio, saulės smūgio, hipoksijos (deguonies bado), todėl karštomis dienomis rekomenduojame:

Gerkite pakankamai skysčių. Prisiminkite, jog sveikiausias gėrimas karštą dieną yra vanduo. Norint atsigaivinti geriausia gerti negazuotą arba silpnos mineralizacijos vandenį. Vandenį po truputį gerkite visą dieną, nelaukdami,  kol pradės kamuoti troškulys. Taip pat jokiu būdu nevartokite alkoholio, saldžių ar kofeino turinčių gėrimų. Karštomis dienomis žmogus prakaituodamas netenka daug skysčių, o alkoholis dar labiau paskatina dehidratacijos procesą.

Dėvėkite šviesius, natūralaus audinio drabužius. Juoda spalva pritraukia saulės spindulius, balta – atstumia, tad karštą vasarą pirmenybę teikite baltiems rūbams. Venkite drabužių iš sintetinių audinių. Geriausiai rinktis natūralaus pluošto, laisvus, lengvai ir gerai praleidžiančius prakaitą drabužius.

Nepamirškite galvos apdangalo. Galvą apsaugokite skrybėlaite ar kitu galvos apdangalu, galima naudoti skėtį.

Apribokite fizinę veiklą lauke, geriau darbus atlikite ryte ir vakare. Dirbant karštyje, darbuotojams būtinos specialios pertraukos vėsioje vietoje, kurių trukmę ir dažnumą darbdavys nustato savo nuožiūra, tačiau ne rečiau nei kas 1,5 val.

Dažniau būkite pavėsyje, kad kūnas turėtų galimybę atsigauti. Pavojingiausias laikas lauke – nuo 11 iki 17 val. Ribokite buvimo karštoje aplinkoje trukmę, venkite saulėkaitos, tiesioginių saulės spindulių poveikio, ypač pavojinga užmigti saulės atokaitoje.

Naudokite apsauginius kremus nuo saulės. Prieš pradedant degintis, būtina pasitepti odą apsauginiu kremu nuo saulės. Žmonėms, turintiems tamsią odą pakaks kremo, kurių SPF 5–10, o visiems likusiems tinkamiausias variantas bus kremas su ne mažiau nei 15 SPF. Veidui rinkitės kremą, kurio SPF 50.

Nepalikite vaikų vienų automobiliuose. Automobiliai labai greitai įkaista, todėl vaikus gali ištikti šilumos smūgis. Patikrinkite, ar vaikiškos sėdynės paviršius bei saugos diržai nėra per karšti, kad vaikas nenusidegintų.

Stenkitės namų aplinką palaikyti vėsią.  Atverkite patalpų langus tik vakare ir anksti ryte, kai oro temperatūra būna nukritusi. Geriau nenaudokite tamsios spalvos užuolaidų, nes jos sugeria šilumą, geriau rinkitės šviesių spalvų ar šviesą atspindinčius roletus.

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą