Menu Close

Kartu minėkime Mamų psichikos dieną!

Jau antrąkart gegužės 3 d. Lietuvoje bus minima Mamų psichikos diena. Tad Šeimos erdvė „Saulė“ gegužės 1 d. 11:00 su visomis Lietuvos mamoms kviečia radviliškiečius dalyvauti ėjimo renginyje „Mama mums rūpi“.
Renginys prasidės prie Radviliškio rajono savivaldybės fontano:
11:00 – 11:05 “Mama mums rūpi” savanorės sveikinimas;
11:05 – 11:20 Mankšta kartu su Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuru;
11:20 – 12:00 Eime pasivaikščioti kartu su Radviliškio turizmo informacijos centro gide;
12:00 – 13:00 Piknikas Radviliškio miesto kultūros ir poilsio parke! Veiklos mamoms ir vaikams centriniame parke, bendra nuotrauka.

Motinystė dovanoja naujas patirtis. Tėvus, ypač pirmą kartą jais tapusius žmones, užplūsta įvairios emocijos, ir ne vien pozityvios. Nerimas, dvejonės, baimės, depresyvumas taip pat gali būti natūralia motinystės dalimi, kurią išbūti reikia artimųjų palaikymo.

Manoma, kad net apie 70 proc. moterų, gimus kūdikiui, išgyvena laikinus nevilties ir apatijos periodus, – patiria melancholiją po gimdymo. Užsienio moksliniai tyrimai rodo apie 10 – 20 proc. moterų kenčiant nuo pogimdyminės depresijos, apie 5 proc. nuo pogimdyminio potrauminio streso sutrikimo. Taip pat teigiama, kad apie 20 – 30 proc. visų gimdžiusių moterų niekada nesikreipia pagalbos (neatpažįsta, neturi sąlygų) ir joms niekada nenustatoma pogimdyminės depresijos diagnozė, nors gyvena kančioje.

MGIS atliekamosMano gimdymas“ apklausos duomenimis, moterų, kurioms galima būtų įtarti pogimdyminę depresiją, skaičius per pastaruosius 3 metus reikšmingai nesikeitė ir yra stabilus – siekia 22 – 24 proc. Iš apklausoje dalyvavusių moterų, kurios gimdė 2020 m., reikšmingus pogimdyminės depresijos simptomus patyrė 22,1 proc. moterų, iš gimdžiusių 2021 m. – 24,1 proc., 2022 m. – 24,4 proc. Užsitęsus psichologiniams sunkumams, išgyvenant stiprų emocinį skausmą moterims gali kilti minčių apie savęs žalojimą: 2022 m. metų duomenimis apie tai paminėjo 10,4 proc. moterų.

JAUSMAI PO GIMDYMO

Pirmosiomis savaitėmis po gimdymo gali pasireikšti itin padidėjęs jautrumas, nerimastingumas – tai normalu. Ši būsena vadinama motinystės melancholija (angl. baby blues), kuri pasireiškia dėl staigių hormonų pokyčių organizme. Simptomai panašūs į pogimdyminės depresijos, tačiau jie mažiau išreikšti, prasideda pirmosiomis dienomis po gimdymo ir trunka iki poros savaičių. Jie nesukelia bejėgiškumo jausmo ar didžiulės kaltės pojūčio. Dažnai padeda maloni veikla, ramus buvimas su mažyliu, pagalba, galimybė atsitraukti, pabūti vienai. Labai svarbu pasirūpinti ir savimi: skaniai pavalgyti, išsimiegoti. Šie išgyvenimai laikui bėgant išblėsta, tačiau užsitęsusi ar blogėjanti būsena gali būti pogimdyminės depresijos požymis.

Pogimdyminė depresija pasireiškia per pirmuosius metus po gimdymo, įprastai per pirmąsias 8 savaites. Teigiama, jog apie pusę moterų net pačios neįtaria, kad jos patiria depresiją po gimdymo. Depresija tiek nėštumo metu, tiek po gimdymo gali pasireikšti kiekvienai moteriai. Pastebėjus depresijai būdingus simptomus svarbu kreiptis į artimuosius ar tiesiai į specialistus. Negydoma pogimdyminė depresija siejama su sutrikusiu motinos ir kūdikio ryšiu, prastesne vaiko emocine ir kognityvine raida, miego, mitybos ir elgesio sunkumais.

Pogimdyminės depresijos simptomai:

  • nerami ar niūri nuotaika;
  • liūdesys ar jausmų proveržis;
  • beviltiškumas;
  • daug verkiama;
  • aplanko įkyrios mintys ar baimė dėl galimo kūdikio sužalojimo;
  • kyla minčių apie savižudybę;
  • nėra susidomėjimo ar ryšio kūdikiu, atrodo, tarsi kūdikis yra kito asmens;
  • trūksta energijos ar motyvacijos;
  • valgoma per mažai/daug;
  • miegama per mažai/daug;
  • sudėtinga sutelkti dėmesį ar priimti sprendimus;
  • kyla atminties problemų;
  • jaučiama kaltė, tarsi moteris yra bevertė ir bloga mama;
  • prarastas susidomėjimas ir malonumas užsiimant anksčiau mėgta veikla;
  • atotrūkis nuo draugų ir šeimos narių;
  • nuolat vargina galvos ir kūno skausmai ir (arba) vidaus organų problemos.

KAS SAU PADĖTI?

  • Svarbu suvokti, kad tai nėra atvejis, kuomet jūs esate bloga mama ar tėtis. Depresija gali susirgti, bet kuri moteris ar vyras, nepaisant charakterio, asmenybės ar gyvenimo situacijos;
  • Nenustokite kalbėti su žmonėmis, kuriems galite papasakoti apie savo savijautą ir sulaukti pagalbos, palaikymo. Kuo blogiau jausitės, tuo labiau norėsis užsidaryti, o pagalbą surasti bus vis sunkiau.
  • Jei jaučiate, kad kažkas negerai, svarbu nelaukti – pasikonsultuokite su specialistu, su kuriuo galėsite nuspręsti, ar jums reikia pagalbos.

„Mama mums rūpi“ savanorių bendruomenės, veikiančios įvairiuose Lietuvos miestuose – tiek didmiesčiuose, tiek regionuose, vieningai kalba, kad buvimas kartu padeda neužsidaryti patiriant sunkumus ir kuria jausmą, kad patiri įvairias emocijas po gimdymo ne viena. „Mama mums rūpi“ projektas nuosekliai edukuoja visuomenę tėvų psichikos sveikatos tema, organizuoja kvalifikacinius kursus su mamomis dirbantiems sveikatos darbuotojams, bendradarbiauja su psichikos sveikatos specialistais, kurie savo žiniomis prisideda prie stigmų apie pogimdyminę depresiją mažinimo.

Daugiau informacijos galite rasti tinklalapyje mamamumsrupi.lt

Primename, kad Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras suteikia galimybę gauti 6 nemokamas psichologo konsultacijas. Raginame visus, patiriančius vienokius ar kitokius sunkumus kreiptis į specialistus ir pasirūpinti savo emocine sveikata.

Dėl informacijos apie specialistus ir nemokamas konsultacijas kreipkitės į programos koordinatorių: +37063374241, g.balinskiene@radviliskisvsb.lt

Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!
Skip to content