Menu Close

Kodėl mus vilioja stebuklingos piliulės?

     lieknejimo_piliules_neveiksmingos

 Pastaruoju metu spaudoje, internete labai dažnai reklamuojamos stebuklą žadančios priemonės – ,,išgersite piliulę ir – 10 kilogramų“, ,,stebuklingos ,,žvaigždžių“ dietos“, kurios per savaitę numeta 3 kilogramus  ir arbatos, ir papildai, ir kitos ,,naujos“ iki šiol negirdėtos priemonės.

 Kaip neužkibti ant dietų ir įvairių papildų kabliuko? Kodėl lieknėti reikia pamažu?

Pats blogiausias elgesys, kai išbandžius vieną priemonę, nusiviliama, griebiamasi vėl kitos, kuri, galvojama, šį kartą padės tikrai tikrai… Po kurio laiko patikima kitomis išreklamuotomis naujovėmis, nes gėrė draugė, kaimynė, kolegė ir ,,šį kartą viskas bus kitaip“, bet stebuklas neįvyksta. Jei svoris ir nukrenta gana greitai, tačiau kieno sąskaita? Ar pagalvojote, kodėl nekeičiant mitybos įpročių ir tik nurijus tabletę, svoris ima kristi? Ar visą likusį gyvenimą reikės juos vartoti? Kas bus, nustojus vartoti arbatas ar papildus? Prieš imantis panašių ,,stebuklingų‘‘ metodų, reikia į šiuos klausimus patiems rasti atsakymus ar pasikonsultuoti su medikais.

      

Nei vienas gydytojas nepatars per trumpą laiką numesti daug svorio. Žinoma smagu, kai griežtos dietos efektas gana greitas ir nereikia visiškai pakeisti gyvenimo ir mitybos įpročių. Tačiau šie pokyčiai yra trumpalaikiai, organizmui – stresas, nes įvyksta staigūs medžiagų apykaitos, hormoniniai pokyčiai. Jei po dietos svoris atsistato ,,su kaupu“, organizmui tenka naujas smūgis.

    Mitai ir faktai apie lieknėjimą

Mitas: Badavimas padeda numesti svorio.

Faktas: Badavimas yra pats blogiausias būdas lieknėti. Organizmas negauna reikalingų maistinių medžiagų, netenka raumenų, prastėja imuninės sistemos veikla ir neišvengiamai, dažnai negrįžtamai atrofuojasi visi organai (širdies raumuo, smegenys, virškinimo organai ir kiti), trinka tų organų veikla. Tokie pakitimai vyksta ir labai nutukusių žmonių organizme, nežiūrint to, kad riebalų sumažinti gyvybiškai būtina. Tyrimai rodo, kad geriausias būdas lieknėti ir išlaikyti pasiektą rezultatą yra toks, kai per savaitę netenkama 1-1,5 kg, valgant vertingą, įvairų maistą ir daugiau sportuojant.

Mitas: Daug baltymų ir mažai angliavandenių turinčios dietos yra geras būdas lieknėti.

Faktas: Laikantis tokios dietos, kalorijos gaunamos iš baltyminių produktų ( mėsos, kiaušinių, sūrio) ir tik nedidelė dalis iš angliavandenių (duonos, makaronų, bulvių, vaisių ir daržovių).    Dauguma tokių dietų leidžia vartoti riebius produktus, pavyzdžiui kiaulieną ar sūrį. Tokios dietos gali padidinti cholesterolio kiekį kraujyje ir padidina riziką susirgti širdies ligomis.
Daug baltymų ir mažai angliavandenių turinčios dietos gali padėti greitai numesti svorio. Tačiau svoris krenta ne dėl deginamų riebalų, bet dėl prarastų skysčių.
Tai nesveikas lieknėjimo būdas! Šis būdas apkrauna inkstus, organizmas netenka daug skysčių, skauda galvą, jaučiamas nuovargis, silpnumas. Ketoninių medžiagų pagausėjimas kraujyje (ketozė) gali sąlygoti šlapimo rūgšties koncentracijos padidėjimą, kas didina riziką susirgti podagra bei inkstų akmenlige. Ketozė gali būti labai pavojinga nėščioms moterims ir žmonėms sergantiems diabetu.

 Mitas: Valgymas 1-2 kartus per dieną – geras būdas lieknėti.

Faktas: Kad būtumėte darbingi ir gerai jaustumėtės, kiekvieną dieną organizmui reikia tam tikro kiekio kalorijų. Jeigu praleisite pusryčius ar pietus, greičiausiai per vakarienę valgysite daugiau ir taip atstatysite nesuvartotas kalorijas. Tyrimai parodė, kad žmonės, kurie nevalgo pusryčių sveria daugiau nei tie, kurie ryte sočiai pavalgo.
Sveikesnis būdas lieknėti yra reguliariai maitintis visą dieną, valgant kuo įvairesnį, bet nekaloringą maistą.

Mitas: Tam tikri maisto produktai, pavyzdžiui greipfrutai, kopūstų sriuba degina kalorijas ir taip galima sulieknėti.

Faktas: Nėra tokių maisto produktų, kurie degintų riebalus. Kai kurie maisto produktai, turintys kofeino, gali trumpam pagreitinti jūsų medžiagų apykaitą, tačiau jie tiesiogiai nepadeda numesti svorio. Geriausias būdas atsikratyti nereikalingų kilogramų, apriboti gaunamų kalorijų kiekį ir daugiau sportuoti.

Mitas: Produktai, kuriuose yra krakmolo, tukina ir norint numesti svorio reikėtų jų atsisakyti.

Faktas: Bulvėse, ryžiuose, duonoje, pupelėse ir kai kuriose kitose daržovėse yra daug krakmolo. Tačiau krakmolas yra svarbus energijos šaltinis.
Produktai, kuriuose yra daug krakmolo nebūtinai yra kaloringi. Priklauso nuo kiekio ir paruošimo. Valgant gausiai ar su riebiais padažais, kalorijų kiekis žymiai išauga. Valgydami tokius produktus, venkite riebių padažų ir rinkitės tuos, kuriuose yra daug skaidulų, pavyzdžiui grūdus, pupeles ar žirnius.

Mitas: Raudonos mėsos valgymas kenkia jūsų sveikatai ir apsunkina svorio metimą.

Faktas: Raudonoje mėsoje, vištienoje ir žuvyje yra sočiųjų riebalų rūgščių ir cholesterolio. Tačiau mėsoje yra ir naudingų organizmui medžiagų, pavyzdžiui baltymų, geležies ir cinko.
Saikingas liesos mėsos valgymas gali būti vertinga lieknėjimo programos dalis. Rinkitės neriebius mėsos gabaliukus, arba prieš ruošiant nupjaukite matomus riebalus.

Mitas: Žoliniai svorio metimo preparatai yra nekenksmingi sveikatai ir efektyvūs.

Faktas: Moksliškai nėra patvirtintas žolinių svorio metimo preparatų saugumas ir efektyvumas.
Kai kurie žoliniai svorio metimo preparatai yra nesaugūs ir gali pakenkti žmogaus sveikatai. Prieš vartodami žolinius svorio metimo preparatus, pirmiausia pasitarkite su gydytoju.

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija

Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!
Skip to content