Rugsėjo 22-ąją Lietuvoje ir daugelyje kitų pasaulio šalių buvo minima Diena be automobilio, kuri yra skirta skatinti žmones naudoti alternatyvias transporto priemones – vaikščioti pėsčiomis, važiuoti dviračiu ar viešuoju transportu. Šia iniciatyva siekiama atkreipti dėmesį į transporto poveikį aplinkai, sveikatai ir miestų infrastruktūrai. Taip pat norima skatinti sąmoningesnį požiūrį į transporto priemonių naudojimą kasdienybėje.
Lietuva yra viena iš šalių, kurioje automobilis yra itin populiari transporto priemonė. 2021 metų duomenimis, Lietuvoje yra apie 1,8 milijono registruotų automobilių. Tai reiškia, kad beveik kiekvienas antras gyventojas turi automobilį. Visgi automobilių skaičius per metus nuolat auga. 2010 m. Lietuvoje buvo registruota apie 1,3 milijono automobilių, o per dešimtmetį šis skaičius išaugo daugiau nei 30%. Šis augimas susijęs su gyvenimo būdo pokyčiais, miestų plėtra ir transporto infrastruktūros plėtra.
Nors 2023 metų duomenimis, eismo avarijų Lietuvoje mažėja, ir mūsų šalies gyventojai rečiau patenka į avarijas nei kitų Europos šalių – automobiliai vis dar išlieka aktuali problema.
Automobilių poveikis aplinkai ir sveikatai
Nors automobiliai suteikia daug patogumo, jie taip pat turi neigiamą poveikį aplinkai ir sveikatai.
- Oro tarša. Automobilių išmetamosios dujos yra viena iš pagrindinių miesto oro taršos priežasčių. Kietosios dalelės, azoto oksidai ir kitos kenksmingos medžiagos teršia orą ir blogina žmonių sveikatą. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, oro tarša kasmet sukelia milijonus ankstyvų mirčių.
- Triukšmas. Automobilių srautai didina triukšmo lygį miestuose, o tai gali lemti streso didėjimą, miego sutrikimus ir net sveikatos problemas.
- Eismo spūstys. Dėl intensyvaus automobilių naudojimo miestuose formuojasi eismo spūstys, kurios ne tik prailgina kelionės laiką, bet ir sukelia papildomą oro taršą.
Vaikščiojimo nauda
Vaikščiojimas pėsčiomis yra viena iš paprasčiausių, tačiau veiksmingų priemonių tiek sveikatai, tiek aplinkai.
- Vaikščiojimas stiprina širdies ir kraujagyslių sistemą, gerina nuotaiką ir mažina stresą. Tai taip pat padeda deginti kalorijas ir palaikyti sveiką kūno svorį.
- Vaikščiojimas neturi jokio poveikio aplinkai, nes jis neišskiria šiltnamio efektą sukeliančių dujų.
- Dažnai vaikščiojant pėsčiomis, žmonės gali labiau įsitraukti į vietinę bendruomenę, susipažinti su kaimynais, atrasti naujas miesto vietas.
Važiavimo dviračiu privalumai
Dviratis yra viena iš tvariausių transporto priemonių, turinti daug privalumų:
- Važiavimas dviračiu stiprina širdies ir kraujagyslių sistemą, didina ištvermę ir gerina fizinę formą. Tai taip pat padeda sumažinti širdies ligų, nutukimo ir diabeto riziką.
- Dviračio eksploatacijos išlaidos yra minimalios, o jo priežiūra ir naudojimas kainuoja žymiai mažiau nei automobilio.
- Važiavimas dviračiu yra ekologiškas, nes neišmeta jokių teršalų į aplinką. Tai puikus būdas mažinti CO2 emisijas.
Viešasis transportas taip pat yra tvari alternatyva asmeniniam automobiliui
- Naudojantis viešuoju transportu, mažėja automobilių srautai ir spūstys miestuose.
- Viešasis transportas yra pigesnis nei automobilis, ypač ilgalaikėje perspektyvoje.
- Nors autobusai ir traukiniai taip pat išmeta teršalus, vienam keleiviui tenkanti taršos dalis yra žymiai mažesnė nei automobiliui.
Kodėl verta rinktis kitus keliavimo būdus?
Renkantis alternatyvius keliavimo būdus, ne tik prisidedate prie savo sveikatos gerinimo, bet ir prie globalių aplinkosaugos iššūkių sprendimo. Automobilio atsisakymas net vienai dienai sumažina CO2 emisijas ir oro taršą. Kuo daugiau žmonių rinktųsi ekologiškesnius keliavimo būdus, tuo švaresnė taptų mūsų aplinka, miestuose mažėtų spūstys, o gyvenimo kokybė gerėtų.
Renkantis kitas transporto priemones, pavyzdžiui, viešąjį transportą, dviračius ar elektrinius paspirtukus, galima sumažinti riziką patekti į avarijas. Tačiau renkantis tokias alternatyvias transporto priemones itin svarbu nepamiršti šalmo. Viešasis transportas yra saugesnis, nes didžiulės transporto priemonės statistiškai patenka į mažiau incidentų, o ekologiškesnės transporto priemonės, tokios kaip dviračiai ar paspirtukai, mažina spūstis bei avarijų riziką, nes reikalauja mažiau vietos kelyje.
Taigi, Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras ragina pasvarstyti apie kasdienes keliones ir išbandyti alternatyvias transporto priemones, kurios yra draugiškesnės aplinkai bei fizinei ir emocinei sveikatai.