Pasaulinė sveikatos organizacija rugsėjo 15 d. siūlo paminėti kovos su prostatos liga dieną, atkreipti dėmesį į žmonių, susidūrusių su šiuo susirgimu, iškylančius rūpesčius, problemas.
Prostatos vėžys – tai priešinės liaukos piktybinė liga. Sergamumas priešinės liaukos vėžiu yra apie 6 proc.( Lietuvoje sergančiųjų prostatos vėžiu skaičius yra antras po plaučių vėžio, Vakarų Europoje ir JAV – didžiausias). Dažniausiai serga vyresni nei 50 metų vyrai. Vyrų mirštamumas nuo prostatos vėžio užima trečią vietą po plaučių ir virškinimo trakto navikų.
Kodėl atsiranda vienas ar kitas navikas nėra gerai žinoma. Manoma, kad dėl aplinkos poveikio vyksta įvairios genų mutacijos (kitimai), todėl ląstelės pakinta, praranda normalias savo savybes, pradeda nekontroliuojamai daugintis. Vėžys taip pat pasižymi ta savybe, kad gali peraugti į gretimus organus, limfa ir krauju atskirų jo ląstelių gali patekti į kitus organus ir ten įsitvirtinusios daugintis ir ardyti juos. Tai vadinama metastazėmis. Prostatos vėžio atveju metastazės pirmiausia aptinkamos limfmazgiuose, kauluose, ypač stuburo, dubens. Šio vėžio išsivystymui turi reikšmės ir lytinių hormonų pokyčiai.
Simptomai
Iš pradžių nejaučia jokių simptomų. Vėliau atsiranda visi prostatos padidėjimui būdingi simptomai: sunkesnis, dažnas šlapinimasis, dažnas šlapinimasis naktį, susilpnėjusi šlapimo srovė. Vėliau gali atsirasti skausmai kryžkaulyje, tarpvietėje, neretai jie sumaišomi su nervų šaknelių uždegimu. Vėliau išplitus į šlapimo pūslę, gali pastebėti kraujo šlapime. Esant metastazėms, gali skaudėti kaulus, galimi kaulų lūžiai.
Tyrimai
Ligonis pirmiausia tiriamas per tiesiąją žarną. Taip pat tiriama echoskopu per pilvo sienelę ar naudojant rektalinį daviklį per tiesiąją žarną. Ligoniams atliekamas ir kraujo tyrimas.
Komplikacijos
Prostatos vėžys gali peraugti į gretimus organus (tiesiąją žarną, šlapimo pūslę, šlapimtakius, terpvietės audinius, dubens kraujagysles) arba krauju ir limfa išplisti į gretimus organus. Peraugus navikui į šlapimtakius, sutrinka šlapimo nutekėjimas. Dažniausiai atsiranda lėtinis inkstų nepakankamumas.
Patarimai
Labai svarbu vyresniems nei 45 metų vyrams profilaktiškai tikrintis prostatą nors kartą metuose. Jie turi būti tiriami per tiesiąją žarną, įvertinamas prostatos dydis, konsistencija. Reikėtų ištirti ir kraują dėl specifinio antigeno koncentracijos. Atsiradus šlapinimosi sutrikimams, tuoj pat kreiptis į gydytoją.
,,Priešinės liaukos vėžio ankstyvoji diagnostikos programa“ vyrams nuo 50 – 75 metų bei vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu.
Sveikos prostatos paslaptys
Mokslininkai įrodė, kad gyvenimo būdas, mityba ir vyriško hormono testosterono apykaita yra svarbiausi prostatos vėžio išsivystymo veiksniai. Ne vienas mokslinis tyrimas įrodo, kad pagrindinė prostatos vėžio profilaktikos priemonė – tinkama dieta.
• Specialistai pataria vartoti kuo mažiau riebaus maisto (riebios mėsos, lašinių, grietinės, sviesto). Tai ne tik padės išvengti prostatos vėžio, bet ir neleis formuotis aterosklerozinėms plokštelėms, kurios, užkišusios kraujagysles, sukelia širdies ir smegenų kraujagyslių ligas.
• Nustatyta, kad prostatą saugo žalioji arbata, sojų produktai, vynuogės, pomidorai, kopūstinės daržovės bei žuvis (lašiša, upėtakis). Stenkitės kasdien kuo daugiau vartoti šių produktų.
• Pomidorai, ypač virti, labai sumažina riziką sirgti prostatos vėžiu. Juose esantis likopenas pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis.
• Sojų produktai. Mokslininkai teigia, kad sojose esantys izoflavonai saugo organizmą nuo ląstelių supiktybėjimo ir vėžio metastazių. Todėl kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Japonijoje, Kinijoje, sergamumas prostatos vėžiu yra mažesnis, nes gyventojai daugiau vartoja šių produktų.
• Daug atliekama seleno ir vitamino E efektyvumo tyrimų. Nustatyta, kad jie daro didelę įtaką apsaugant organizmą nuo vėžio atsiradimo.
• Vitaminas C. Naujausi atlikti tyrimai rodo, kad vitaminas C taip pat pasižymi antikancerogeninėmis savybėmis.
• Polinesočiosios riebalų rūgštys. Jos ne tik apsaugo nuo insulto, miokardo infarkto, bet ir saugo ląsteles nuo kenksmingo aplinkos poveikio ir vėžio atsiradimo.
Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!