Menu Close

Kovo mėnesį minima Pasaulinė glaukomos diena

Greitas gyvenimo ritmas, dažnas stresas darbe, naujosios technologijos dažnai paskatina įvairių ligų vystymąsi vis jaunesniame amžiuje. Glaukoma – plačiai žinoma kaip viena sunkiausių lėtinių akių ligų, kurios negydant yra didelė rizika ir tikimybė apakti.

Glaukoma vystosi tada, kai padidėja spaudimas akies viduje, ima atrofuotis regos nervas, taip pradeda silpnėti regėjimas. Tai labai klastinga liga, nes dažnai sergantysis net nenumano, kad serga, tik ligai progresuojant pastebimi šie simptomai:

  • Svetimkūnio pojūtis
  • Ašarojimo padidėjimas.
  • Atsiranda rytinis ar vakarinis akių skausmas.
  • Akių vokas tampa „sunkus“ : sergančiajam vis norisi užsimerkti ir sunku atsimerkti.
  • Ypatingai blogai pradedama regėti tamsiuoju paros metu.
  • Žiūrint į saulę ar ryškią šviesą akyse matomi vos pastebimi, tačiau ryškios formos apskritimai arba rutuliukai.
  • Siaurėja matymo laukas, dažnai žmogus jaučia it žiūrėtų į pasaulį pro dūmus ar rūko debesį.

Sergantiems glaukoma reikia palaikyti sveiką gyvenseną: dažniausiai vaikščioti lauke, saulėje būti tik iki 10 val. ryto ir po 17 val., vengti riebaus ir labai sūraus maisto, saldumynų.  Sergantysis glaukoma išgeriamo skysčių kiekį turėtų tolygiai paskirstyti per dieną. Per trumpą laiką išgėręs didelį skysčio kiekį sergantysis gali sukelti trumpalaikį reikšmingesnį akispūdžio pakilimą. Išgėrus kavos ar arbatos, per pirmą valandą gali nedaug padidėti akispūdis, tačiau šis poveikis yra nedidelis, todėl šių gėrimų atsisakyti nereikia. Reguliarus fizinis aktyvumas, tinkamas poilsis ir miegas yra labai svarbūs sergančiam glaukoma. Fizinis aktyvumas veikiau sumažina, o ne padidina akispūdį, tačiau gali būti išimčių, svarbu pasikonsultuoti su gydytoju.

Sergantiems glaukoma gali pakenkti sunkus fizinis darbas, darbas pasilenkus. Netinka kai kurios fizioterapinės procedūros, kai kinta temperatūra. Svarbu atsisakyti alkoholio ir rūkymo, nes tai neigiamai įtakoja akių vidinį spaudimą.

Nepamirškite, kad reguliarus akių tikrinimas taip pat labai svarbu, nes tik laiku diagnozavus ligą galima pasiekti geresnių gydymo rezultatų.

Prevencija: Visi sulaukę 40 metų amžiaus turėtų pasitikrinti akis. Tai turi būti atliekama anksčiau, jei šeimoje yra sergančių glaukoma.

 

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Dovilė Eičinienė

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą