Gegužės mėnuo paskelbtas šeimos mėnesiu. Visiems įprasta šio mėnesio pirmąjį sekmadienį švęsti Motinos dieną, o pirmąjį birželio sekmadienį – Tėvo. Tad labai simboliška, jog tarp šių gražių švenčių buvo įterpta ir Vaiko diena, kuri nuo šiol švenčiama gegužės 17 d.
Šių ypatingų švenčių fone labai svarbu kalbėti apie emocijas ir santykius šeimoje.
Dažnai galime išgirsti specialistus sakant, jog labai svarbu atpažinti ir tinkamai išreikšti savo emocijas. Šiandieniniame, greitame ir dirgiklių pilname, pasaulyje jaustis bei elgtis emociškai stabiliai – nelengvas iššūkis ne tik suaugusiems, bet ir vaikams. Tad nereikėtų savęs smerkti, jei su emocijomis nepavyksta susitvarkyti taip kaip norėtųsi. Mokslinių tyrimu metu buvo nustatyta, jog kuo žmogus labiau geba valdyti savo emocijas, tuo lengviau jam įveikti kasdienines užduotis, kurios neretai kelia stresą. Su vaikais apie emocijas kalbėtis specialistai rekomenduoja nuo pat vaikystės, nes yra pastebima, jog vaikai, kurių emociniai gebėjimai stiprinami nuosekliai, greičiau išmoksta patys pastebėti, kas vyksta jų viduje jaučiant skirtingas emocijas.
Norint užauginti emociškai stiprius vaikus, labai svarbu juos auginti pavyzdžiu. Nenuostabu, kad vaikui sunku suprasti savo emocijas ir jas suvaldyti, kai šalia kasdien mato taip pat sunkiai emocijas valdančius artimuosius.
Šeima yra vieta, kurioje norime jaustis saugūs, mylimi ir suprasti. Geri santykiai šeimoje ne tik suteikia laimės, bet ir motyvuoja bei padeda įveikti visus gyvenimo iššūkius.
Taigi, nuo ko pradėti kurti gerus santykius šeimoje?
KALBĖKITĖS. Komunikacija yra pagrindinis gerų santykių šeimoje elementas. Šeimos nariai turėtų jaustis laisvai kalbėdami apie savo jausmus, poreikius ir nerimą. Svarbu ne tik kalbėti, bet ir išgirsti. Atidžiai klausydamiesi galite geriau suprasti kitų jausmus ir poreikius, kurie yra labai svarbūs gerų santykių formavimuisi.
LEISKITE LAIKĄ KARTU. Yra daug būdų, kaip galima smagiai ir naudingai praleisti laiką su šeima. Sustiprinti ryšį dažniausiai padeda net patys paprasčiausi dalykai kaip: kasdieniai pasivaikščiojimai kartu, pokalbiai, vakarienės, stalo žaidimai. Tėvams taip pat rekomenduojama atrasti galimybių praleisti laiko dviese, be vaikų.
BŪKITE EMPATIŠKI. Empatija yra gebėjimas suprasti ir pajusti kito žmogaus jausmus. Kuomet esame empatiški, šeimos nariai jaučiasi palaikomi, ramesni. Tai itin svarbu kuriant ir išlaikant pasitikėjimą šeimoje.
NEGAILĖKITE KOMPLIMENTŲ. Kiekvienas žmogus nori girdėti pelnytus komplimentus ir jaustis pripažintu. Dažnai pasakykite artimiesiems už ką juos vertinate ir dėkojate.
IŠLIKITE SĄŽININGAIS. Sąžiningi žmonės neretai pelno aplinkinių pasitikėjimą. Sąžiningumas ir atvirumas – neatsiejami nuo sėkmingos šeimos. Pasitikėjimas vieni kitais kuria saugumo ir stabilumo jausmą tarp artimųjų.
IŠLIKITE VIENINGAIS. Šeimoje labai svarbūs ir tėvų tarpusavio susitarimai. Taisyklės bei ribos šeimoje turi būti brėžiamos vienodai. Vaikai puikiai moka prisitaikyti ir kreiptis į tą, kuris, pavyzdžiui, leidžia suvalgyti daugiau saldainių. Tad tėvų nuomonė turi būti vieninga ar bent jau arti viena kitos.
KURKITE BENDRUS PLANUS. Bendrų tikslų turėjimas skatina šeimos narius būti vieningais. Diskutuokite apie tai, ką norite pasiekti kaip šeima ir kaip galite dirbti kartu, kad tai įgyvendintumėte. Būtinai į tai įtraukite vaikus.
BŪKITE ATLAIDŪS, IEŠKOKITE KOMPROMISO. Išties nelengva užduotis šeimoje priimti sprendimus, kuriais būtų patenkinti visi nariai. Tačiau tai neturi tapti priežastimi nebesistengti. Atlaidumas ir kompromisai yra būtini, norint išlaikyti gerus santykius šeimoje.
Kaip suvaldyti savo emocijas?
- Naudokite kvėpavimo pratimus.
- Kylant emocijoms – trumpam atsitraukite.
- Pasistenkite į vaiko ar kito artimojo pyktį neatsakyti pykčiu.
- Neslėpkite ir nekaupkite emocijų savyje – garsiai kalbėkite apie besikeičiančią savijautą.
- Daugiau laiko praleiskite gryname ore, vaikščiokite.
- Ribokite laiką, kurį praleidžiate be tikslo naršydami internete.
- Reguliariai užsiimkite lengva ar vidutinio sunkumo fizine veikla.
- Dažniau užsiimkite mėgstama veikla.
- Pasirūpinkite kokybišku miegu bei visaverčiu maistu.
Atminkite, kad gerų emocijų ir santykių kūrimas šeimoje yra nuolatinis procesas, kuriam reikia visų šeimos narių atsidavimo, pastangų ir sąmoningumo. Svarbu tam skirti pakankamai laiko ir energijos. Tik nuolatos kalbėdamiesi, skleisdami empatiją ir būdami sąžiningais galite kurti stiprius ir laimingus ilgalaikius santykius su vaikais ir kitais artimaisiais.
Jei vis dėlto susiduriate su tam tikrais iššūkiais kuriant santykius šeimoje, kviečiame kreiptis dėl 6 nemokamų psichologo konsultacijų, kuriomis gali pasinaudoti ir suaugę, ir vaikai (nuo 6 m.). Jums tereikia susisiekti su programos koordinatoriumi: +37063374241, g.balinskiene@radviliskisvsb.lt
Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!