2023 m. kovo mėn. įvykusiame JT Vandens aukščiausiojo lygio susitikime (UN Water Summit, 2023) buvo pasirašytas susitarimas prisiimti įsipareigojimus dėl menstruacijų sveikatos pagal PSO Vandens veiksmų darbotvarkę, kad šalys įtrauktų į savo nacionalinę sveikatos politiką ir strategijas skatinamąsias, prevencinės ir gydomąsias sveikatos paslaugos susijusias su menstruacijų higiena. Tai buvo raginimas imtis veiksmų ir įsipareigojimas, kurį PSO ir Žmogaus teisių taryba 2022 m. priėmė Žmogaus teisių taryboje (PSO pareiškimas dėl menstruacijų sveikatos ir teisių), akcentuojant, kad menstruacijos nėra tik higienos klausimas. Todėl PSO siūlo naudoti naują terminą – menstruacijų sveikata (Hennegan et. al., 2021), kuris apima ne tik higieną, bet fizinę, psichinę ir socialinę mergaičių ir moterų gerovę, susijusią su menstruacijomis.
Tinkama prieiga prie geriamojo vandens ir švarūs bei patogūs tualetai ugdymo įstaigose yra labai svarbūs mokinių gerovei ir reikšmingai prisideda prie rankų higienos ir menstruacijų higienos užtikrinimo mažinant infekcinių ligų riziką ir mokinių savijautos gerinimo (Hennegan et. al., 2021). Nors įrodymai apie rankų higienos ir menstruacijų sveikatos svarbą mokyklose yra aiškūs, o duomenų, rodančių, kad reikia imtis veiksmų, vis daugėja, valstybės ieško pavyzdžių, kaip įgyvendinti PSO rekomendacijas nacionaliniu lygmeniu ir pritaikyti standartus vietos lygmeniu.
Tyrimai rodo, kad prasta menstruacijų higiena gali sukelti šlapimo ar lytinių takų infekcijas ir turėti neigiamos įtakos moksleivių savijautai. Menstruacijų metu mergaitės gali vengti lankyti mokyklą, dėl patyčių baimės. Daugelyje PSO Europos regiono šalių privatumo trūkumas (pvz. netinkamos tualeto kabinų durys) yra iššūkis merginoms menstruacijų metu. Problema gali būti ir menstruacinių priemonių mokyklose prieinamumo trūkumas. Tyrimai taip pat rodo, kad paauglės mergaitės, ypač mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse, ir toliau yra nepakankamai informuotos ir pasiruošusios menstruacijoms, jas lydi atskirties ir gėdos jausmas (Chandra-Mouli & Patel, 2017). Šis bendras žinių trūkumas tampa kliūtimi mokytis ir gali neigiamai paveikti pasitikėjimą savimi bei asmeninį tobulėjimą.
Šis tyrimas skirtas įvertinti menstruacijų higienos ir sanitarijos sąlygų užtikrinimą mokyklose iš mokinių perspektyvos, kas leis tiksliau ir efektyviau planuoti sanitarijos ir menstruacijų higienos priemonių įgyvendinimą ugdymo įstaigose.
Nuoširdžiai dėkojame Kauno m., Mažeikių, Radviliškio, Šilutės, Širvintų ir Trakų rajonų savivaldybių visuomenės sveikatos biurų vadovams už ženklų ir aktyvų prisidėjimą atliekant Menstruacijų higienos valdymo mokyklose tyrimą.
Menstruacijų higienos valdymo mokyklose tyrimo ataskaitą rasite ČIA
Ataskaitą rengė: Kristina Motiejūnaitė, Brigita Miežienė, Živilė Kairiūkštienė, Ingrida Skridailienė
Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!