Menu Close

MITAI IR FAKTAI APIE SAVIŽUDYBĘ

🌍💛 Rugsėjo 10 d., Pasaulinės savižudybių prevencijos dieną, norime priminti, kad kiekvienas iš mūsų gali būti pokyčio dalimi ir kurti supratingą, palaikančią aplinką.

🕒 Skirk laiko išklausyti ir pabūti šalia tų, kurie šiuo metu patiria emocinių iššūkių. Paprastas pokalbis turi galią padėti žmogui pajusti, kad jis ar ji nėra viena(s).

💬 Jei tu arba tavo pažįstamas susiduria su sunkumais ar patiria savižudybės krizę, nesidrovėk kreiptis į specialistus. Tavo ir kitų savijauta yra svarbi, o pagalba – visuomet pasiekiama.

Nuo tylėjimo ir nesupratimo ženkime link atvirumo, empatijos ir palaikymo. 💖

 

Savižudybės reiškinys – viena aktualiausių problemų šiais laikais. Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pateiktus duomenis, kasmet pasaulyje nusižudo beveik 800 tūkst. žmonių. Taip pat, ši problema neaplenkia ir vaikų. Dažnai yra vengiama kalbėti apie savižudybę, tad sklando ne vienas mitas apie tai. Vienas pagrindinių uždavinių, siekiant sumažinti savižudybių skaičių – išsklaidyti klaidingus įsitikinimus. PSO pateikia penkis pagrindinius mitus:

1. MITAS. Kartą ketinęs arba mėginęs nusižudyti žmogus − visada turės polinkį į savižudybę.
FAKTAS. Savižudybės krizė − laikinas reiškinys. Laiku suteikus reikiamą pagalbą, galima šią krizę įveikti. Nors mintys apie savižudybę gali sugrįžti, tačiau jos nėra nuolatinės, ir žmogus, anksčiau mąstęs apie savižudybę ar bandęs nusižudyti, gali gyventi laimingą ir visavertį gyvenimą.

2. MITAS. Kalbėjimas(-is) savižudybių tema gali paskatinti žmogų nusižudyti.
FAKTAS. Tinkamas kalbėjimas(-is) savižudybių tema − neskatina savižudiško elgesio, priešingai, gali padėti. Dažnai asmuo, turintis minčių apie savižudybę, jaučiasi taip, lyg niekas jo nesuprastų, jaučiasi vienišas, jam baugu dalintis, išsakyti savo mintis. Atviras pokalbis suteiktų progą išsakyti rūpimus, nors ir labai nemalonius dalykus.

3. MITAS.Nusižudo tik psichikos ligomis sergantys žmonės.
FAKTAS. Suicidinis elgesys rodo neviltį, bejėgiškumą ar kitus sunkius jausmus, bet nebūtinai psichikos sutrikimus. Daugelis žmonių, turinčių psichikos sutrikimų, nėra suicidiški, ir ne visi žmonės, kurie yra suicidiški, turi psichikos sutrikimų. Nusižudyti gali tiek sveiki, tiek psichikos ligomis sergantys žmonės, tačiau dažniausiai nusižudo asmenys, kuriems sunku spręsti savo problemas, kurie nesulaukia tinkamos pagalbos.

4. MITAS. Dauguma savižudybių įvyksta be jokio išankstinio perspėjimo.
FAKTAS. Daugelis mokslinių tyrimų rodo, kad beveik visi nusižudžiusieji − tiesiogiai arba netiesiogiai − rodė įvairius ženklus, susijusius su ketinimu nusižudyti. Žinoma, įvyksta savižudybių ir be įspėjamųjų ženklų. Svarbiausia suvokti, kad yra tam tikrų ženklų, kurie padeda atpažinti, kad kitas žmogus mąsto apie savižudybę ir jam reikia pagalbos.

5. MITAS. Žmonės, kurie kalba apie savižudybę, nenusižudo.
FAKTAS. Žmonės, kurie kalba apie savižudybę, nori ir gyventi, ir mirti. Kalbėdami apie savižudybę, jie, tokiu būdu galimai nori pasakyti, kad ieško pagalbos. Todėl labai svarbu rimtai vertinti šiuos žodžius ir, jeigu esate pasiruošęs (-usi), verta nedvejojant, tiesiai kalbančiojo paklausti: „Ar tu galvoji apie savižudybę?“. Tinkamu metu suteiktas emocinis palaikymas gali užkirsti kelią savižudybei.

Žmonių, ketinančių nusižudyti, problemos būna įvairios, tačiau jausmai ir mintys – beveik vienodos. Tad atkreipkime dėmesį ir išklausykime kitą, nes tai kartais gali išgelbėti gyvybę.

 

EMOCINĖ PARAMA TELEFONU IR INTERNETU

Esant didelei savižudybės rizikai – skambinti 112!

 

VšĮ „Jaunimo linija“

tel. +370 800 28 888, veikia nuolat.

Prieiga internete: www.jaunimolinija.lt.

VšĮ „Vaikų linija“

tel. 116 111, veikia kasdien 11.00–23.00 val.

Prieiga internete: www.vaikulinija.lt.

„Linija doverija“ (rusų k.),

tel. +370 800 77 277,

veikia antradienį–šeštadienį 16.00–20.00 val.

„Pagalbos moterims linija“

tel. +370 800 66 366,

veikia nuolat, el. p. pagalba@moteriai.lt

„Vilties linija“, tel. 16 123

veikia nuolat, el. p. vilties.linija@gmail.com

VšĮ „Krizių įveikimo centras“

tel. +370 640 51 555,

darbo dienomis galima kreiptis nuo16 val. iki 20 val.,

šeštadienį nuo 12 val. iki 16 val.

Prieiga internete: www.krizesiveikimas.lt

Psichologinės konsultacijos

p. psyvirtual@psyvirtual.lt,

prieiga internete: www.psyvirtual.lt

Pagalba nusižudžiusiųjų artimiesiems

p. laukiam@artimiems.lt,

prieiga internete: www.klausau.lt

Bendras psichologinių krizių įveikimo numeris – 1815, veikia pirmadienį–sekmadienį 8.00–20.00 val. Pagalbą teikia psichologai. Prireikus, šis skambučių centras gali pasitelkti mobiliąsias psichologų komandas ir organizuoti / surengti krizių įveikimo paslaugas bendruomenėms: įstaigų nariams, šeimoms, vietos bendruomenėms ir kitoms grupėms, patiriančioms psichologines krizes.

Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!

Skip to content