Menu Close

Ne tik gražu, bet ir pavojinga. Ką turime žinoti pasitinkant Naujuosius metus.

Daugeliui Naujųjų metų šventė yra neįsivaizduojama be šventinių fejerverkų ir kitos pirotechnikos. Mušant laikrodžio rodyklei  vidurnaktį  dangus nušvista įvairiausiomis spalvomis, šimtai švieselių pasklinda danguje, aplinkui girdisi sprogstančių pirotechnikos priemonių garsai.  Kad ir kaip gražu būtų, visgi reikia nepamiršti, jog šios medžiagos yra pavojingos ir su jomis reikėtų elgtis labai atsargiai norint išvengti nelaimių ir sveikatos sužalojimų.

Dauguma nelaimingų atvejų naudojant pirotechnikos gaminius įvyksta dėl neteisingo ir neatsargaus elgesio su ja, pažeidžiant elementarias saugos taisykles. Kaip rodo statistika,  dažniausiai nuo pirotechnikos gaminių nukenčia vaikai ir neblaivūs suaugusieji. Taigi švenčių metu reikėtų pasirūpinti, kad vaikai stebėdami fejerverkus, būtų prižiūrimi suaugusiųjų ir jokiu būdu neleisti, kad vaikai su jais žaistų ar juos uždegtų. Taip pat pasirūpinti neblaiviais asmenimis, kad jie laikytųsi saugaus elgesio taisyklių.

Norint išvengti nelaimingų atsitikimų reikėtų nepamiršti kelių taisyklių:

  • Pirkite tik legalius ir  kokybiškus pirotechnikos gaminius. Perkant įsitikinkite, kad ant jų yra nurodyta naudojimo instrukcija, galiojimo laikas, gamintojo arba tiekėjo pavadinimas ir adresas. Kilus įtarimui, pardavėjo galite paprašyti parodyti leidimą prekiauti šiomis priemonėmis.
  • Pirotechnikos gaminius naudokite laikantis gamintojo nurodymų.  Prieš naudojant pirotechnikos  priemonę būtina perskaityti naudojimo instrukcija ir jos laikytis.
  • Naudokite apsaugines priemones. Asmuo leidžiantis fejerverkus turėtų dėvėti apsaugines pirštines, akinius ar kitas priemones.
  • Nelaikykite degančio fejerverko rankose ir jokiu būdu nemeskite jo į žmones, degantį laužą.
  • Laikykitės saugaus atstumo. Vos uždegę dagtį kuo skubiau atsitraukite mažiausiai 5 metrų atstumu. Stebintys fejerverkus, turėtų stovėti atokiau ir gerai apšviestoje vietoje. Vaikai fejerverkus turėtų stebėti tik prižiūrimi suaugusiųjų.
  • Turėkite vandens ar gesintuvą.  Leisdami fejerverkus būtinai šalia turėkite vandens ir būkite pasirengę užgesinti netikėtą ugnies šaltinį ar smilkstančius likučius.
  • Niekada nedėkite fejerverko į stiklinį ar metalinį indą. Jei toks indas sprogs, pasklidusios skeveldros gali sužeisti ne vieną netoliese esantį žmogų.
  • Jokiu būdu nesinešioti fejerverkų ar kitų pirotechnikos gaminių kišenėse. Kai kurios sudėtinės dalys gali sprogti nuo smūgio, trynimo arba įkaitimo.
  • Fejerverkus ir kitas pirotechnikos gaminius leiskite tik lauke , atvirame plote, ant lygaus paviršiaus,  toliau nuo namų, sausų lapų ar žolės ir degiųjų medžiagų.
  • Nebandykite dar kartą uždegti  neužsidegusio fejerverko ar kitos pirotechnikos priemonės. Jeigu pirotechnikos gaminys nesuveikė iš karto, daugiau nebandykite jo uždegti ir prieikite prie jo ne anksčiau kaip po 15 minučių. Neardykite sprogmenų – tai pavojinga ne tik jums, bet ir aplinkiniams.
  •  Ištikus nelaimei skubiai kvieskite pagalbą telefonu 112.

  Nesilaikant saugumo reikalavimų, žmonės gali patirti įvairius kūno sužalojimus. Dėl netinkamo elgesio su pirotechnikos gaminiais galima pažeisti akis, sutrikdyti klausą, sukelti nudegimus ir kitus sužalojimus. Kraštutiniais atvejais fejerverkai gali nutraukti kūno dalis: plaštakas, rankas, kojas, pėdas.

Pirmoji pagalba nudegus:

  • Nutraukite žalojantį poveikį, jeigu jis dar yra.
  • Skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112 .
  • Neleiskite nukentėjėliui panikuoti ir bėgti, nes nuo judesių ar menkiausio vėjelio ugnis dar labiau dega. Jeigu nukentėjusiojo drabužiai dega, užgesinkite juos: reikėtų pargriauti nukentėjusįjį ant žemės ir slopinti ugnį (nuo galvos kojų link) tuo, kas po ranka, pvz., paltu, audeklu, (tik nenaudokite sintetinių medžiagų, nes jos labai degios). Taip pat galima gesinti pilant ant nukentėjusiojo vandenį, ridenti jį žeme.
  • Vėsinkite nudegusią vietą kambario temperatūros (apie 18-20°C temperatūros) vandeniu, geriausia, silpna tekančio vandens srove, mažiausiai 10 minučių arba kol nukentėjusysis nejaus skausmo.
  • Nuimkite apyrankes, žiedus, laikrodžius ir kita, kas patinus audiniams gali spausti nudegusią vietą.
  • Nudegusias vietas pridenkite steriliu tvarsčiu ar švariu audiniu.
  • Jei traumos metu į žaizdą pateko svetimkūnis, jokiu būdu jo netraukite, laikykite sužalota vietą kuo stabiliau.

Atminkite, kad saugus elgesys yra geriausia prevencija siekiant išvengti nelaimingų atsitikimų. Linkime saugaus ir gražaus Naujųjų metų sutikimo.

Straipsnis parengtas remiantis Vaitkaičio D. ir Pranskūno A. knyga „Pirmoji medicinos pagalba“ Kaunas: KMU leidykla, 2008.

Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!
Skip to content