Menu Close

Nepakliūkime į elektroninių cigarečių pinkles

Elektroninės cigaretės populiarėja, nes daugelis žmonių laiko jas saugesne alternatyva tradiciniam rūkymui. Tačiau realybė kitokia – daugėja įrodymų apie neigiamą šių gaminių poveikį sveikatai. Taip pat nustatyta, kad elektroninės cigaretės nėra veiksmingos norint mesti rūkyti įprastas tabako cigaretes. Be to, tyrimai rodo, kad elektronines cigaretes vartojantys jauni žmonės beveik tris kartus ateityje dažniau pradeda rūkyti tabako cigaretes.

Kodėl elektroninėmis cigaretėmis susidomi jaunimas?

Sveikatos specialistams nerimą kelia nuolat didėjantis vaikų ir paauglių elektroninių cigarečių vartojimas. Akivaizdu, kad gamintojai yra suinteresuoti gauti kuo didesnį pelną, o jauni žmonės yra svarbi potencialių pirkėjų grupė šiam verslui – paaugliai yra smalsūs, siekiantys išsiskirti, bet tuo pačiu ir norintys pritapti prie „kietų“ bendraamžių. Tad gamintojai ir platintojai siekia sukurti kuo pozityvesnį elektroninių cigarečių įvaizdį pasitelkdami reklamą, nuomonės formuotojus socialiniuose tinkluose ar skelbdami klaidingą informaciją, kad šie produktai mažina tabako rūkymo žalą.Elektroninių cigarečių prietaisai būna įvairių formų ir dydžių. Jie gali atrodyti kaip tradicinės cigaretės, cigarai ar pypkės. Yra ir tokių, kurie panašūs į jaunų žmonių naudojamus daiktus, pavyzdžiui, rašiklius ar atminties laikmenas (USB). Ant kai kurių gaminių vaizduojami animacinių filmų personažai, tad jų dizainas yra patrauklus jaunajai kartai bei tampa stiliaus atributu.

Ar susimąstome, kas iš tikrųjų yra elektroninė cigaretė?

Elektroninę cigaretę sudaro skysčiu užpildyta kasetė, kaitiklis ir baterija. Įjungus prietaisą, kaitiklio šildomas skystis virsta garais, kuriuos vartotojas per cigaretės kandiklį įtraukia į plaučius. Elektroninės cigaretės gali būti vienkartinės – kai baigiasi skystis arba išsenka baterija, vartotojas prietaisą išmeta. Kitos yra su įkraunama baterija, papildomos skysčiu (naudojamos keičiamos vienkartinės kapsulės ar pripildomos skysčiu iš pildyklių). Elektroninių cigarečių skysčių sudėtyje randama įvairių kenksmingų, toksiškų ir kancerogeninių medžiagų bei įvairių metalų (alavo, švino, nikelio, chromo, kadmio). Netgi tose elektroninėse cigaretėse, kuriose nurodoma, kad yra be nikotino, neretai jo aptinkama. Pagal Lietuvos įstatymus, mūsų šalyje parduodamose šių cigarečių pildyklėse nikotino turinčiame skystyje nikotino turi būti ne daugiau kaip 20 mg/ml, tačiau išmatuotas nikotino kiekis dažnai nesutampa su nurodytu ant pakuotės ir gali skirtis daugiau nei 20 proc. Įstatymais siekiama mažinti elektroninių cigarečių patrauklumą. Šiuo metu elektroninių cigarečių skysčių sudėtyje draudžiami vitaminai ir kiti priedai, sudarantys įspūdį, tai yra naudinga ar mažiau kenksminga sveikatai. Nuo šių metų lapkričio mėnesio į Lietuvą nebus galima įvežti elektroninių cigarečių pildyklių su skysčiu, kuriame yra pridėtinių ar natūralių saldiklių ir cukraus. Elektroninių cigarečių su skoniais, išskyrus tabako, prekyba mūsų šalyje uždrausta jau beveik du metus. Vis tik Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba nurodo, kad per tą laikotarpį daug kartų buvo informuota apie pastebėtus pažeidimus.

Poveikis sveikatai

Ilgalaikis elektroninių cigarečių poveikis sveikatai nėra pilnai iširtas, tačiau jau atlikti tyrimai rodo, kad kai kurios šiuose gaminiuose esančios toksinės medžiagos sukelia vėžį, didina širdies ir plaučių veiklos sutrikimų riziką, taip pat gali paveikti smegenų vystymąsi, sukelti mokymosi sutrikimus. Nikotino turinčios elektroninės cigaretės ne tik kenkia sveikatai (neigiamai veikia atmintį, koncentraciją, savikontrolę bei dėmesį, sustiprina nerimą, depresiją), bet ir sukelia priklausomybę. Jas vartojant vaikams, yra didelė nikotino perdozavimo rizika, tuomet atsiranda pykinimas, vėmimas, viduriavimas, seilėtekis ar traukuliai.

Elektroninių cigarečių garuose, skirtingai nuo įprastinių cigarečių dūmų, nėra dervų, tačiau klaidinga manyti, kad jų išmetamų teršalų poveikis nekelia pavojaus aplinkiniams asmenims – pasyvus elektroninių cigarečių garų, kuriuose aptinkama nikotino, sunkiųjų metalų dalelių ir kitų kenksmingų medžiagų, poveikis yra žalingas! Egzistuoja ir kita rizika: nesilaikant tinkamų higienos ir priežiūros procedūrų, elektroninių cigarečių prietaisuose susidaro bakterijų ir mikrobų kolonijos, kurios gali sukelti infekcijas ar kitas ligas.

Nepilnamečiams draudžiama parduoti elektronines cigaretes, tačiau prekybą internetu ir socialiniuose tinkluose sukontroliuoti sudėtinga. Tokiais atvejais jų gamintojas gali būti bet kas, o skysčio sudėtis – neatitinkanti įstatymų reikalavimams. Kadangi paaugliai šiuos rūkalus dažniausiai įsigyja pastarosiose vietose, vartojant tokius produktus galimas pavojus sveikatai potencialiai didėja. Lygiai taip pat kaip ir tai, kad galimybė patiems pakeisti cigarečių skystį jaunuolius skatina eksperimentuoti. Nikotino ir kitų sudedamųjų dalių kiekio keitimo bei maišymo su alkoholiu ar kitomis psichoaktyviosiomis medžiagomis pasekmės gali būti sunkiai nuspėjamos.

Patarimai tėvams

Neįmanoma vien įstatymais reglamentuojamais apribojimais ir prevencinėmis priemonėmis ugdymo įstaigose pilnai užkirsti kelią vaikų ir paauglių rūkymui. Svarbiausias vaidmuo ir didžiausia atsakomybė tenka tėvams.

Veiksmingiausias būdas apsaugoti savo vaikus – niekuomet nerūkyti patiems, o jei nesiryžtate priimti tokio sprendimo, tuomet bent jau nerūkykite namuose, automobilyje ar kitose vietose, kai šalia yra vaikų. Jei pats esate elektroninių cigarečių vartotojas, jas ir skysčius visada laikykite užrakintus ar vaikams nepasiekiamoje vietoje. Kitas reikšmingas dalykas – kalbėjimasis su vaikais apie elektronines cigaretes, jų pavojų sveikatai, išsiaiškinkite vaiko požiūrį į jas, ar jo turimos žinios yra teisingos. Daugelis paauglių klaidingai mano, kad elektronines cigaretes yra saugu vartoti.

Jei jūsų vaikas jau vartoja elektronines cigaretes, jam reikės jūsų pagalbos ir paramos norint mesti rūkyti. Padėkite jam atrasti motyvaciją. Pakalbėkite su vaiku apie norą būti geriausia, sveikiausia savo versija, nenorą būti priklausomam, siekį išvengti neigiamo poveikio sveikatai, galimybę sutaupytus pinigus išleisti kitoms, prasmingesnėms reikmėms (pirkiniams, pramogoms), pasikalbėkite su juo apie sveikesnius būdus kuo užsiimti laisvalaikiu, paskatinkite ir sudarykite galimybes naujiems pomėgiais.

Kad jūsų žodžius vaikas priimtų be išankstinio priešiško nusistatymo, turėtumėte kurti ir nuolat stiprinti artimus santykius su juo: skirkite jam pakankamai dėmesio ir laiko, domėkitės jo veiklomis, kartu įdomiai leiskite laisvalaikį. Tuomet vaiko pasitikėjimas jumis, jūsų išsakomais argumentais augs.

Tad rūpestingai saugokime vaikus nuo rūkymo keliamų pavojų rodydami asmeninį pavyzdį, bei aktyviai dalyvaukime jų gyvenime, nukreipdami link sveikatą tausojančių pasirinkimų.

 

 

VSS Danguolė Garuckienė

Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!
Skip to content