Menu Close

Nutukimas plinta kaip epidemija

Ligos apibūdinimas

Nutukimas – tai kūno masės padidėjimas dėl riebalinio audinio gausėjimo (pertekliaus).

Ar esama kūno masė pakankama, vertinama pagal kūno masės indeksą (KMI), kuris apskaičiuojamas kūno masę (kilogramais) padalijus iš ūgio (metrais) kvadratu:

< 18,5 (per maža kūno masė),

18,5 – 24,9 (norma),

25 – 29,9 (viršsvoris),

30 – 34,9 (1° nutukimas),

35 – 39,9 (2° nutukimas),

> 40 (3° nutukimas).

Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis

Dėl nutukimo kenčia visas organizmas. Atsiranda širdies ir kraujagyslių ligų – greičiau vystosi aterosklerozė, padidėja kraujospūdis. Dėl riebalinio audinio pertekliaus organizmas tampa nejautrus insulinui – galiausiai susergama cukriniu diabetu. Padidėjusi kūno masė ryškiai padidina krūvį sąnariams, jie greičiau „susidėvi“. Cholesterolio perteklius skatina akmenų susidarymą tulžies pūslėje, „suriebėja“ kepenys, kasa. Išauga rizika susirgti vėžiu, ypač storosios žarnos, gimdos gleivinės, krūties. Sutrumpėja vidutinė gyvenimo trukmė (mirtingumas auga didėjant KMI ir progresuoja kiekvienais metais).

Nutukimą gali sąlygoti:

  • mityba (gausiai, netinkamai maitinantis),
  • mažas fizinis aktyvumas (per mažai sunaudojant energijos),
  • vidaus sekrecijos liaukų ligos (esant skydliaukės hormonų trūkumui, insulino, antinksčių gaminamų hormonų pertekliui),
  • genetinis polinkis,
  • lėtesnė medžiagų apykaita.

Nutukusius žmones dažniausiai vargina sekantys simptomai:

  • dusulys,
  • greitas nuovargis,
  • padidėjęs prakaitavimas,
  • sąnarių skausmas,
  • nutukimo sąlygotų ligų (cukrinio diabeto, hipertenzijos, koronarinės širdies ligos, artrozės) simptomai.

Kūno masei normalizuoti taikomas kompleksinis gydymas:

  •  riboti kalorijų skaičių per dieną (maisto poreikis nustatomas apskaičiuojant paciento energijos suvartojimą, kuris priklauso nuo lyties, amžiaus, svorio, fizinio aktyvumo),
  • mažiau vartoti didelės energetinės vertės produktų (riebalų, lengvai pasisavinamų angliavandenių),
  • valgyti daugiau daržovių, vaisių, rupaus malimo grūdinių produktų,
  • maitintis dažniau (valgyti maždaug kas 4 valandas), bet po nedaug.
  • vengti valgyti bei gerti žiūrint televizorių, skaitant.
  • Fizinis aktyvumas (mankšta, plaukiojimas, važinėjimas dviračiu, darbas sode)

Norint nenutukti, svarbu nuo mažens ugdyti sveiko maitinimosi ir gyvensenos principus: nepersivalgyti, valgyti reguliariai, rinktis kuo įvairesnį maistą, didinti fizinį aktyvumą, gydyti vidaus sekrecijos liaukų ligas.

Ligos esmė

  1. Per didelė kūno masė
  2. Dusulys
  3. Greitas nuovargis
  4. Padidėjęs prakaitavimas
  5. Sąnarių skausmas

Kodėl svarbu laiku nustatyti ir gydyti vaikų nutukimą

Nutukimas sukelia komplikacijų ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams. Šiuo metu pastebima tendencija, kad vaikai serga ligomis, kuriomis prieš 10–20 metų sirgo tik suaugusieji: arterine hipertenzija, 2 tipo cukriniu diabetu, kepenų suriebėjimu, turi padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje.
Kas antras nutukęs vaikas toks lieka ir suaugęs. Kai kurios su nutukimu susijusios ligos, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių (ypač insultas arba infarktas), osteoartritai, kai kurios piktybinės ligos – storosios žarnos, krūties, prostatos vėžiai, išsivysto nutukusiam vaikui jau suaugus. Nutukimas trumpina gyvenimą. Jei žmogus nuo vaikystės yra nutukęs, komplikacijų išsivysto jaunesnio amžiaus.
Vaikai dėl per didelio svorio turi ortopedinių problemų – pilnapadystę, kreivas kojas. Be to, vyresni vaikai ir paaugliai būna nepatenkinti savo išvaizda, turi psichologinių problemų: vengia bendrauti, tampa izoliuoti, bando patys sumažinti svorį. Dažnai tenka išgirsti tėvų, auginančių dukras, pajuokavimų, kad joms negresia anoreksija. Deja, tai nėra tiesa – nervine anoreksija dažniau suserga nutukusios ar turinčios antsvorio mergaitės.

Kaip gydomi nutukę vaikai

Vaikų gydymo tikslai skiriasi nuo suaugusiųjų. Jei antsvoris nedidelis, stengiamasi vienerius metus išlaikyti esamą svorį, kad vaikas ūgiu pasivytų svorį. Jei nustatomas nutukimas, svoris mažinamas. Svoris turėtų būti mažinamas labai lėtai – nuo 0,5 kg per mėnesį iki 0,5 kg per savaitę. Labai svarbu, kad vaikas gautų pakankamai maisto medžiagų, kad nesutriktų jo augimas ir brendimas.
Kiti vaikų nutukimo gydymo principai panašūs į suaugusiųjų: maitinimosi įpročių keitimas, fizinis aktyvumas. Vaistai ir chirurginis gydymas naudojami rečiau, tik esant sudėtingiems atvejams.

Kaip tėvai gali ir turi padėti vaikui

Tėvų vaidmuo yra labai svarbus. Reikia ruošti maistą, pasirūpinti, kad vaikas taisyklingai valgytų ne tik namie, bet ir mokykloje, po pamokų. Vaikui sunku suprasti, kodėl jis turi maitintis kitaip, ne tiek ir ne taip, kaip jam norisi. Būtų gerai, kad pasikeistų ir šeimos įpročiai. Pavyzdžiui, jei tėvai nevalgo pusryčių, galėtų pradėti juos valgyti kartu su vaiku. Taip pat būtų naudinga, jei tėvai kartu su vaiku aktyviai leistų laisvalaikį: eitų į baseiną, žaistų judrius žaidimus ir pan.

Sveikas vaikas – tai sėkmingo bendradarbiavimo tarp vaiko, tėvelių ir mediko rezultatas.

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą