Menu Close

Pasaulinė AIDS diena

Gruodžio 1 d. – Pasaulinė kovos su AIDS diena. Vis dar nėra vaistų, galinčių ją išgydyti, nors mokslininkai jau sukūrė keletą preparatų, stiprinančių imuninę sistemą, kurie padeda kovoti su ŽIV (žmogaus imuniteto virusu) ir taip padeda prailginti gyvenimą. Visgi sergančiųjų AIDS ir nešiojančių ŽIV daugėja tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje.

 ŽIV ir AIDS dažnai yra painiojami. ŽIV vadinamas virusas, kuris, patekęs į žmogaus organizmą, naikina baltuosius kraujo kūnelius, imuninėje sistemoje atliekančius labai svarbų vaidmenį kontroliuojant (įspėjant ar stabdant) infekcijas. ŽIV infekuotas žmogus nebūtinai jaučiasi ligotas. Iš tikrųjų užsikrėtę žmogaus imunodeficito virusu žmonės paprastai jaučiasi sveiki dar ilgus metus. ŽIV infekcijai progresuojant imuninė sistema iš lėto silpsta ir žmogus tampa neapsaugotas nuo ligų ar infekcijų, nuo kurių sveika imuninė sistema gali apsiginti.  AIDS – įgyto imunodeficito sindromas yra vėlyvoji ŽIV infekcijos stadija. AIDS diagnozuojama tada, kai ŽIV išveda iš rikiuotės imuninę sistemą ir kai asmuo suserga sunkiomis ligomis, nes imuninė sistema yra visiškai pažeista. ŽIV perduodamas žmogaus žmogui per tam tikrus organizmo skysčius, ypač kraują, spermą, makšties skysčius ir motinos pieną.

ŽIV plinta trimis būdais:
• per lytinius santykius;
• iš motinos vaikui nėštumo, gimdymo metu ir maitinant vaiką krūtimi;
• per kraują (pvz., keičiantis adatomis, perpilant kraują, darantis tatuiruotes, dalijantis skutimosi peiliukais).

ŽIV neužsikrečiama:
• naudojantis tuo pačiu tualetu, baseinu, indais;
• per vabzdžių įkandimus;
• ŽIV neperduodamas per kasdienius kontaktus, pvz., rankos paspaudimą sveikinantis ar apsikabinant, valgant sergančiojo pagamintą maistą ir t. t.

    Šių metų pasaulinės AIDS dienos šūkis : „Nulis naujų ŽIV užsikrėtimų, nulis diskriminacijos, nulis naujų mirčių nuo AIDS! “.

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras

Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!
Skip to content