Menu Close

Pirmoji pagalba užspringus: svarbi kiekviena minutė!

Kasdienybė yra pilna netikėtų, o dažnai net labai banalių situacijų, kai žmogaus gyvybė pakimba ant plauko ir jai išsaugoti yra duotas tik labai mažas laiko tarpas. Viena iš tokių situacijų – užspringimas, nuo kurio kasmet miršta apie 3 800 žmonių.

Ne veltui nuo mažens nuolat primenama ir draudžiama „valgydamas nekalbėk, nesijuok, nesimuistyk“ – dažniausiai užspringstama būtent valgant. Suaugusieji dažniausiai užspringsta mėsa, o vaikai – ir kitais maisto produktais. Pagrindinės užspringimo priežastys yra per didelių, ne iki galo sukramtytų maisto gabalų rijimas, alkoholio vartojimas (todėl dažnai nelaimė nutinka šventės metu), dantų protezai vyresnio amžiaus žmonėms ir jau minėtas kalbėjimas, juokimasis, žaidimas valgant. Užspringstama tada, kai maistas ar svetimkūnis, esantis burnoje, patenka ne į stemplę, bet į kvėpavimo takus ir sutrukdo orui patekti į plaučius.

Dalinis ir visiškas užspringimas

Galimi du užspringimo variantai: visiškas ir dalinis.

Dalinio užspringimo metu svetimkūnis susiaurina kvėpavimo takus, tačiau jų visiškai neužkemša, visiško užspringimo metu viršutiniai kvėpavimo takai yra aklinai užkemšami. Dažniausiai svetimkūnis užstringa ties balso klosčių aukščiu, palikdamas dalinę įeigą į trachėją ties balso klostėmis, arba būna mažesnis nei balso klostėmis apribota anga ir įkrinta į trachėją, iš dalies susiaurindamas jos spindį. Tokiu atveju žmogus gali įkvėpti, kosėti, kalbėti, tačiau dėl susiaurėjusių kvėpavimo takų ir kosulio kvėpavimas būna nenormalus, atsiranda kvėpavimo nepakankamumas. Tuo atveju, jei svetimkūnis pasislinktų balso klosčių link, dalinis užspringimas gali tapti visišku.

Visiškas užspringimas įvyksta tuomet, kai svetimkūnis yra didesnis už balso klostėmis ribotą angą (įeigą į trachėją) ir, įstrigęs šioje vietoje, ją visiškai užkemša, tad į plaučius oras negali nei įeiti, nei išeiti. Tokiu atveju žmogus negali įkvėpti, iškvėpti, kalbėti, kosėti, tinkamą pagalbą reikia suteikti kuo greičiau, nes kitaip nukentėjusysis miršta.

DALINIO UŽSPRINGIMO POŽYMIAI IR PAGALBA ŽMOGUI:

  1.  Dalinio užspringimo metu žmogus išlika sąmoningas, gali kosėti ir kalbėti.
  2.  KOSULYS – geriausias svetimkūnio pašalinimo iškvėpavimo takų būdas !
  3.  Stebėkite užspringusį žmogų, jokiu būdu nepalikite jo vieno.
  4. Netrankykite į tarpumentę.
  5.  Nedarykite Heimlicho stūmio.
  6. Užtrukus šiai būklei, kvieskite pagalbą, skambinkite bendruoju pagalbos numeriu 112.

VISIŠKO UŽSPRINGIMO PAGALBA ŽMOGUI: 

  1. PIRMAS ŽINGSNIS – 5 KARTUS SUDUOKITE Į TARPUMENTĘ.
  2. ANTRAS ŽINGSNIS – JEI ŽMOGUS VIS TIEK LIEKA UŽSPRINGĘS, ATLIKITE 5 HEIMLICHO STŪMIUS.
  3. Apglėbkite nukentėjusįjį iš už nugaros. Palenkite jį truputį į priekį. Vienos rankos kumštį suimkite kita ranka. Kumštį dėkite ant pilvo aukščiau virš bambos per 2 cm. Staigiais spaudžiamaisiais judesiais 5 KARTUS stipriai spauskite krūtinės apačią stuburo link į viršų.

KARTOKITE: 5 KARTUS SUDUODAMI Į TARPUMENTĘ IR ATLIKDAMI 5 HEIMLICHO STŪMIUS KOL ŽMOGUS ATSPRINGS !

 

JEI VISIŠKAI UŽSPRINGĘS ŽMOGUS NETEKO SĄMONĖS

1. Kvieskite pagalbą, skambinkite bendruoju pagalbos numeriu 112.

2. Paguldykite netekusį sąmonės žmogų ant kieto pagrindo. Atverkite kvėpavimo takus įpūtimu. Apžiūrėkite, ar nematyti svetimkūnio. Bandyti šalinti svetimkūnį pirštu galima tik jį matant.

3. Nedelsiant pradėkite krūtinės paspaudimus – įpūtimus
santykiu 30:2.

D Ė M E S I O ! ! !

TĘSKITE KRŪTINKAULIO PASPAUDIMUS IR ORO ĮPŪTIMUS SANTYKIU 30:2 KOL ATVYKS GREITOJI MEDICINOS PAGALBA ARBA NUKENTĖJUSYSIS ATGAUS SĄMONĘ.

 

KĄ DARYTI, JEI ESI VIENAS ? Vienos rankos kumštį suimkite kita ranka. Kumštį dėkite ant pilvo aukščiau virš bambos per 2 cm. Atlikite staigius spaudžiamus judesius stipriai spausdami krūtinės apačią stuburo link į viršų. Ieškokite šalia esančio objekto su stabilia atrama (kėdės ar stalo atlošo, vonios krašto, laiptų turėklų ir pan.), įsiremkite į atramą aukščiau pilvo (virš bambos) ir visu kūnu spustelėkite į atramą.

 

 

KĄ DARYTI, JEI VISIŠKAI UŽSPRINGO NUTUKĘS ŽMOGUS?

  1.  Kvieskite pagalbą, skambinkite bendruoju pagalbos numeriu 112.
  2.  Galite palenkti jį truputį į priekį ir 5 kartus suduoti į tarpumentę. Jei nepadėjo, guldykite žmogų ant nugaros, ant kieto pagrindo ir atlikite Heimlicho stūmius.
  3. Jei visiškai užspringsta žmogus, kuriam norėdami atlikti Heimlicho stūmius, yra per stambus ir nepajėgiate jo apglėbti, guldykite jį ant kieto pagrindo (ant nugaros).
  4.  Atverkite kvėpavimo takus ir patikrinkite, ar nematyti svetimkūnio. Bandyti šalinti svetimkūnį pirštu galima tik jį matant.
  5. Atlikite Heimlicho stūmius, visiškai užspringusiam žmogui, jam gulint ant nugaros. Kumštį dėkite ant pilvo aukščiau virš bambos per 2 cm. Staigiais spaudžiamaisiais judesiais 5 KARTUS stipriai spauskite krūtinės apačią stuburo link į viršų. Kartokite stūmius tol, kol atsprings.
  6. Atliekant Heimlicho stūmius visiškai užspringusio žmogaus kvėpavimo takai turi būti atverti!

Jei visiškai užspringęs žmogus praranda sąmonę:

  1. ATVERKITE KVĖPAVIMO TAKUS
  2. ATLIKTE 2 ĮPUTIMUS (įputimų metu krūtinės ląsta turi pakilti aukštyn).
  3.  PRADĖKITE KRŪTINĖS PASPAUDIMUS –ĮPŪTIMUS SANTYKIU 30:2.
  4. TĘSKITE KRŪTINKAULIO PASPAUDIMUS IR ORO ĮPŪTIMUS SANTYKIU 30:2 KOL ATVYKS GREITOJI MEDICINOS PAGALBA ARBA NUKENTĖJUSYSIS ATGAUS SĄMONĘ.

KĄ DARYTI, JEI VISIŠKAI UŽSPRINGO NĖŠČIA MOTERIS?

  1.  Atlikdami Heimlicho stūmį, rankas dėkite ne ant pilvo, bet ant krūtinės.
  2.  Apkabinkite krūtinę iš nugaros. Uždėkite delnus, sugniaužtus į kumštį, ant vidurinės krutinkaulio dalies, ties spenelių aukščiu.
  3.  Atlikite 5 paspaudimus.

Radviliškio r. visuomenės sveikatos biuro informacija

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą