Menu Close

PRMOJI PAGALBA UŽSPRINGUS

Greičiausiai kiekvienam yra tekę patirti ką reiškia užspringti, ar bent jau matyti užspringusį žmogų. Užspringus – brangi kiekviena minutė, todėl labai svarbu žinoti pirmos pagalbos veiksmus užspringimo atveju.

Pirmiausia turime įvertinti žmogaus būklę, užspringimą. Užspringimas skirstomas į dalinį ir visišką. Dalinio užspringimo atveju – žmogus kosėja, apsunkintai kvėpuoja, gali kabėti. Tokiu atveju nedarome jokių veiksmų, o leidžiame pačiam žmogui išsikosėti, nes kosulys yra pats efektyviausias būdas svetimkūnio pašalinimui iš kvėpavimo takų.

Visiško užspringimo atveju žmogus nebegalės kvėpuoti, t.y. nebeįkvėps ir nebeiškvėps, nebekalbės, bei nebekosės. Tokiu atveju reikia imtis kuo greičiau pirmos pagalbos veiksmų – suduoti penkis stiprius smūgius į tarpumentę ir atlikti Heimlicho manevrą.

Pirmiausiai atsistokite užspringusiajam už nugaros ir viena ranka jį prilaikydami per liemenį laisva ranka suduokite 5 kartus į tarpumentę. Jei žmogus neatspringo, tada apkabinam jį būdami už nugaros ir vienos rankos kumštį dedam ant pilvo virš bambos ir krūtinkaulio apatinio krašto, tada kitos rankos delnu suėmę kumštį staigiu judesiu traukiam į save ir kilstelim į viršų, taip kartojam penkis kartus. Kartojam veiksmus po penkis kartus, kol žmogus atspringsta, arba praranda sąmonę. Praradus sąmonę reikia atlikti pradinį gaivinimą, prieš tai patikrinus ar laisvi kvėpavimo takai, jei svetimkūnį matome, ji reikia pašalinti iš kvėpavimo takų.

Svarbu žinoti, jei užspringo nėščia moteris, ar stambus žmogus, tai atliekant Heimlicho manevrą apkabinam ne per liemenį, bet per krutinę ir sugniaužtą kumštį dedam ties krūtinės spenelių liniją.

Jei užspringo kūdikis (nuo gimimo iki metų) paguldykite jį ant nugaros ant savo dešinės rankos dilbio, plaštaka laikykite vaiko galvą. Kitos rankos dilbį uždėkite ant vaiko krūtinės ir pirštais suimkite apatinį žandikaulį. Apverskite vaiką ir laikykite j į ant kairės rankos dilbio taip, kad galva būtų šiek tiek žemiau. Laisvos rankos delno pagrindu penkis kartus trenkite į nugarą tarp menčių. Ranka bus stabilesnė, jei ją atremsite į tos pačios pusės šiek tiek sulenktos kojos šlaunį. Jei šie veiksmai nepadėjo pašalinti svetimkūnio, prilaikydami kūdikio galvą laisvos rankos plaštaka, o dilbį pridėję prie nugaros, paguldykite jį aukštielninką ir penkis kartus dviem pirštais staigiai paspauskite krūtinkaulį ties speneliais. Šiuos veiksmus kartokite tol, kol kūdikis pradės kvėpuoti, kosėti, verkti arba neteks sąmonės, tuomet pradėkite gaivinti.

Jei užspringo vaikas (nuo 1 m.) persiverčiam ant kelių ir suduodam penkis kartus į tarpumentę, po to apverčiam ir 5 kartus spaudžiam pilvo sritį.

Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!
Skip to content