Menu Close

Raktas į gyvenimą be lėtinių ligų – sveika gyvensena

Dvidešimtame amžiuje suvaldžius infekcines ligas, pradėjo kelti nerimą vis didėjantis lėtinių neinfekcinių ligų paplitimas. Mokslininkams ir medikams kelia nerimą tokių lėtinių ligų kaip širdies ir kraujagyslių, II tipo cukrinio diabeto, metabolinio sindromo, kai kurių lokalizacijų vėžio didėjantys susirgimų skaičiai, kurie yra laikomi su gyvensena susijusiomis ligomis. Mažėjantis fizinis aktyvumas, mitybos racione atsiradę perdirbti ir didelės energetinės vertės produktai, alkoholio ir tabako vartojimas, lėtinis stresas – urbanizacijos proceso pasekmė.
Pasaulinė sveikatos organizacija nuolat reaguoja į visuomenės sveikatos pokyčius, teikia mokslu pagrįstas rekomendacijas, kurių tikslas – valdyti rizikos veiksnius ir užkirsti kelią lėtinių ligų atsiradimui, koreguojant gyvenseną. Paskaičiuota, kad kasmet Lietuvoje lėtinių ligų gydymui išleidžiama apie 430 mln. eurų. Gyvensenos korekcijos intervencijos yra ekonomiškai naudingesnės, siekiant išvengti lėtinių ligų ar jas valdyti nei jų gydymas vaistais ar chirurginiu būdu, tačiau ligų prevencijai skiriama kasmet ne tiek ir daug – apie 2 proc. visų sveikatos priežiūrai skirtų išlaidų.
Sistemingai laikantis sveikatai palankios gyvensenos rekomendacijų net maži pokyčiai gali padėti sumažinti ligos atsiradimo riziką arba sulėtinti jau esamos ligos progresavimą bei komplikacijų išsivystymo riziką. Skiriant dėmesį mitybai, fiziniam aktyvumui, sveikatai žalingų įpročių mažinimui, streso valdymui, miego kokybės bei kitų su gyvensena susijusių rizikos veiksnių koregavimui, galima išvengti apie 80 proc. lėtinių ligų atsiradimo.
Fizinio aktyvumo rekomendacijos. Vaikams (6–11 metų) – vidutinio ir didelio intensyvumo fizinė veikla kasdien ne mažiau 60 min.; didelio intensyvumo fizinė veikla 2 kartus per savaitę; trumpinti
Suaugusiems (18-64 metų) – vidutinio ir didelio intensyvumo fizinė veikla kasdien ne mažiau 30 min., kai didžioji dalis ištvermę lavinantys užsiėmimai; jėgos pratimai bent 2 kartus per savaitę po 15 min.;
Vyresniems nei 65 metų – vidutinio ir didelio intensyvumo fizinė veikla kasdien ne mažiau 30 min. ištvermę lavinanti veikla arba 10-15 min. didelio intensyvumo; judesių koordinaciją ir pusiausvyrą lavinantys pratimai ne mažiau kaip 3 kartus per savaitę.
Sveikos mitybos rekomendacijos:

  1. Valgykite įvairų maistą.
  2. Kiekvieną dieną valgykite visagrūdžių produktų.
  3. Penkis kartus (400-500 g.) per dieną valgykite daržovių, vaisių ar uogų.
  4. Kontroliuokite riebalų vartojimą – rinkitės liesą mėsą ir liesos mėsos produktus. Ribokite perdirbtos mėsos ir raudonos mėsos kiekį. Vartokite liesus pieno produktus.
  5. Valgykite žuvį du ar tris kartus per savaitę.
  6. Ribokite maisto produktus ir gėrimus, kuriuose yra daug cukraus.
  7. Valgykite nesūrų maistą. Gamindami maistą ribokite druskos kiekį.
  8. Rinkitės maisto produktus, pažymėtus simboliu „Rakto skylutė“.
  9. Gerkite pakankamai vandens.
  10. Valgykite reguliariai ir saikingai.
  11. Žindykite kūdikius ir mažus vaikus.
  12. Gamindami ar rinkdamiesi jau pagamintą maistą, rinkitės tausojančius maisto gaminimo būdus.
  13. Atkreipkite dėmesį į maisto produktų etiketes.

Kontroliuokite stresą. Labai svarbus kokybiškas poilsis, pakankama miego trukmė. Iškilus stresinei situacijai, pasistengti logiškai įvertinti galimas neigiamas pasekmes ilgalaikėje ir trumpalaikėje perspektyvoje. Išmokti atsipalaidavimo ar kvėpavimo technikų. Ypač veiksminga reguliariai pabūti gamtoje, pastebėti kintančių metų laikų požymius ar bent trumpai pasivaikščioti. Užsiimti mėgstama veikla – skaitymu, rankdarbiais, muzikos klausymu ar teatro, parodų ar muziejų lankymu. Stengtis nenutraukti socialinių ryšių – jie labai svarbūs emocinei ir psichinei sveikatai. Kreiptis pagalbos į psichologines paslaugas teikiančias organizacijas, jei nepavyksta savarankiškai įveikti liūdesio ar streso.
Visuomenės sveikatos biurai, veikiantys visoje Lietuvoje, teikia individualias psichologo konsultacijas vaikams ir suaugusiems, vykdo ligų prevencines sveikatinimo programas ir projektus, organizuoja Sveikatos apsaugos ministerijos rekomenduojamus sveikos gyvensenos skatinimo užsiėmimus.

Parengta pagal informaciją spaudoje

Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!
Skip to content