Prasidėjus vasarai gyventojus vilioja poilsis prie miškų, upių, paplūdimių. Vykdami į gamtą žmonės prisikrauna pilnus krepšius įvairaus maisto. Šiltai gabenami mašinose, krepšiuose be šaldymo įrangos greit gendantys maisto produktai tampa pavojingi sveikatai, didėja pavojus susirgti virškinimo organų ligomis.
Poilsiautojams, susiruošusiems iškylauti gamtoje, rekomenduoja:
- nesivežti į gamtą žalios šaldytos mėsos, ypač paukštienos, kitų mėsos gaminių (virtų dešrų, dešrelių);
- iškylai rinktis konservuotus, sausus maisto gaminius (makaronus, kruopas, duoną, sausainius, riešutus), šalto rūkymo mėsos gaminius, konservus, nuplautus vaisius, daržoves.
- saugiausi gėrimai – fasuotoje taroje (mineralinis ar geriamas vanduo, sultys, vaisvandeniai);
- nevartoti gėrimui, vaisių, daržovių plovimui vandens iš upių, ežerų, neprižiūrimų šulinių;
- griežtai laikykitės asmens higienos: pasinaudoję tualetu ir prieš valgį plaukite rankas su muilu, jas nusausinkite su popieriniu rankšluosčiu;
- įsidėkite vienkartinių indų, nenaudokite jų pakartotinai;
- saugokite maistą nuo vabzdžių, graužikų ir gyvūnų, maistą laikykite uždaroje taroje.
Jeigu nepavyko išvengti maistu plintančios infekcinės ligos, pajutus pirmuosius ligos požymius (pykinimą, vėmimą, viduriavimą, pilvo skausmus, karščiavimą), patartina kuo skubiau kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Kaip išvengti saulės smūgio?
Karštomis vasaros dienomis, daug judant ir geriant mažai vandens, organizme susikaupia šilumos perteklius. Šilumos smūgis ištinka tuomet, kai kūnas prakaituodamas nepajėgia išgarinti šilumos. Tai pavojinga būklė, kurią sukelia ilgas buvimas karštyje, ypač sportuojant. Ištikus šilumos smūgiui kūno temperatūra gali pakilti iki 40 laipsnių karščio. Gali pasireikšti tokie simptomai: stiprus galvos skausmas ir svaigimas, paraudusi ir karščiuojanti oda, pykinimas, kartais net su viduriavimu, nepasotinamas troškulys, nepaaiškinamas nerimas, sutrikusi orientacija, mieguistumas, vangumas, dažnas, stiprus pulsas, netvirta eisena.
Jei nukentėjusysis nuo saulės smūgio yra sąmoningas, nuveskite jį į pavėsį, paguldykite truputį pakelta galva arba pasodinkite, ant kaktos dėkite šaltą kompresą, vėduokite, pasiūlykite šaltesnio gėrimo. Jei pykina, duokite užvalgyti ko nors rūgštaus. Jeigu nukentėjusysis nuo šilumos ir saulės smūgių neteko sąmonės, guldykite jį ant šono, vėduokite ir niekuo negirdykite bei skubiai nugabenkite jį į gydymo įstaigą.
Kaip suprasti, kad įgėlė bitė?
- Stiprus aštrus skausmas įgėlimo vietoje.
- Įgeltos vietos paraudimas, patinimas.
- Kūno odos niežėjimas.
- Bitės įkandimo vietoje likęs geluonis.
- Sunkėjant alerginei reakcijai, gali atsirasti dusulys, veido tinimas, pasunkėti kvėpavimas, pasireikšti dilgėlinis viso kūno bėrimas, nukristi kraujospūdis ir kt.
Svarbu skubiai pašalinti bitės geluonį, jo nespaudžiant pirštais ar pincetu, bet nubraukiant elektronine kortele ar bukąja peilio geležtės dalimi, nes suspaudus geluonį į įgelto žmogaus organizmą gali patekti dar daugiau nuodų. Numaukite nuo įgeltos galūnės žiedus, laikrodžius, apyrankes, nusekite papuošalus. Skausmą ir tinimą sumažinkite uždėję ant įkandimo vietos šaltą kompresą, ledo ar šaldytuvo kameroje sušaldytų maisto produktų ir laikykite mažiausiai 10 minučių.
Jei patinimas plinta arba sunkėja simptomai kvieskite greitąją medicinos pagalbą tel. 112 ar patys skubiai vežkite į artimiausią ligoninę.
Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!