Menu Close

Šeimoje narkotikų vartojimo tema neturėtų būti tabu

Narkotikai kelia pavojų paauglio sveikatai, saugumui ir gerovei. Jie gali pabloginti gebėjimą mąstyti ir priimti sprendimus, sulėtina reakcijos laiką, neigiamai veikia fizinę bei psichinę sveikatą. Eksperimentavimas psichoaktyviosiomis medžiagomis prasideda paauglystėje ar net vaikystėje, o vartojimo dažnumas su amžiumi nuosekliai auga. Tyrimai rodo, kad Lietuvoje nelegalias narkotines medžiagas jaunuoliai pradeda vartoti vidutiniškai būdami 14 metų.

Nors mokymo įstaigose skiriamas didelis dėmesys narkotinių medžiagų vartojimo prevencijai, labai svarbu, kad ir tėvai prisiimtų atsakomybę bei pakankamai anksti imtųsi veiksmų, kad jų vaikai nepatektų į narkotikų gniaužtus.

Būdami tėvais jūs galite padėti savo vaikams išlikti atsargiais ir atsakingais.

Bendraukite su vaikais apie narkotikus

Svarbu reguliariai ir nuosekliai kalbėti su vaikais šia tema. Pasidalinkite su jais informacija apie pavojus ir pasekmes, kurių galima tikėtis vartojant narkotikus. Tai padės paaugliams priimti pagrįstus sprendimus, nes yra didelė tikimybė, kad jie gaus neteisingą informaciją iš savo draugų, žiniasklaidos, socialinių tinklų ar kitų šaltinių. Be to, vaikai dažnai turi klausimų, bet nedrįsta jų užduoti. Būkite iniciatyvūs ir atviri su vaikais.

Prieš pokalbį apgalvokite, kokių tikslų norite pasiekti, kaip pradėsite pokalbį. Susikoncentruokite į faktus, o ne į emocijas ar baimę ir įsitikinkite, kad jūsų suteikiama informacija atitinka vaiko amžių. Pasirinkite vietą, kurioje abu jaučiatės patogiai, neskubinkite pokalbio, grįžkite prie jo kitą dieną, jei reikia. Stenkitės užmegzti atvirą, dvipusį pokalbį, kad pats vaikas galėtų dalyvauti ir užduoti klausimus, nepertraukite jo. Atminkite, kad paaugliai labiau linkę kalbėtis, jei jaučiasi gerbiami. Stenkitės suprasti, koks vaiko požiūris į narkotikus. Jei nerimaujate, pasakykite jam, kodėl ir patikinkite, kad jūsų pagrindinis rūpestis yra jo gerovė, noras padėti priimti argumentuotus sprendimus.

Pokalbio metu būkite pozityvūs, atviri ir ramūs. Atsispirkite norui skaityti paskaitą arba naudoti gąsdinimo taktiką, nes jei jūsų vaikas jaučiasi teisiamas ar kaltinamas, jis gali būti mažiau imlus tam, ką jūs sakote. Sąžiningai atsakykite į visus klausimus, taip pat būkite sąžiningi dėl savo narkotikų ir alkoholio vartojimo patirties.

Jei paaiškėja, kad  jūsų paauglys vartoja ar vartojo narkotikus, pabandykite suprasti priežastis. Jos gali būti įvairios: bandymas tokiu būdu spręsti psichologines (pvz., stresas, netektis, patyčios ir pan.) ar fizinės sveikatos problemas, bendraamžių spaudimas bei noras pritapti prie kitų, eksperimentavimas iš smalsumo (paaugliai ieško naujų patirčių, veiklų, ypač tokių, kurios atrodo rizikingos, įdomios). Įtaką taip pat daro populiarioji kultūra – filmai, televizija, muzika neretai pagražintai vaizduoja narkotikų ir alkoholio vartojimą, todėl paaugliai gali tai imituoti, kad išsiskirtų ar atrodytų šauniai. Visa tai formuoja klaidingą narkotikų vartojimo naudos suvokimą. Išlikite rūpestingi, išreikškite savo susirūpinimą dėl narkotinių medžiagų vartojimo, pasiūlykite paramą ir kreipkitės į specialistus dėl kvalifikuotos pagalbos.

Būkite pavyzdys

Tėvai turi būti autoritetas ir sektinas pavyzdys savo vaikams. Stenkitės kurti namų aplinką, kurioje narkotikų ir alkoholio vartojimas yra nepriimtinas ir netoleruojamas. Parodykite sveikos gyvensenos būdus, skatinkite šių įgūdžių formavimą šeimoje. Vaikui autoritetu tapsite tik esant glaudiems abipusiams santykiams, todėl skirkite laiko bendravimui, kartu leiskite laiką lauke, sportuokite, keliaukite.

Domėkitės kaip ir su kuo jūsų vaikas leidžia laiką. Susipažinkite su jo draugais ir jų tėvais. Tai gali padėti suprasti, kokiomis veiklomis užsiima jūsų vaikas ir kokia aplinka jį veikia.

Stenkitės būti palaikymo ir supratimo šaltiniu jų gyvenime. Skatinkite savo vaikus siekti savo tikslų, pasitikėti savimi ir pasidalyti savo pasiekimais. Svarbu, kad jie jaustų, jog gali pasitikėti jumis ir pasidalyti savo mintimis bei jausmais. Išsiugdyta aukšta savivertė padės paaugliams lengviau atsispirti neigiamam bendraamžių ir kitų asmenų poveikiui.

Atsiminkite, kad svarbiausia yra būti palaikančiais, supratingais ir nuosekliais tėvais savo vaikams. Bendravimas ir atvirumas, pavyzdžio rodymas yra raktas siekiant užtikrinti, kad jūsų vaikai nesirinks įpročių, kurie kenkia sveikatai.

VSS Danguolė Garuckienė

 

Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!
Skip to content