Širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto prevencija yra vienas svarbiausių prioritetų užkertant kelią komplikacijoms, negaliai ir ankstyvai mirčiai. Siekiant sumažinti šių ligų riziką, visuomenės sveikatos biurai vykdo prevencinę programą, skirtą Širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto prevencijai.
Radviliškio rajono gyventojams šių metų spalio – lapkričio mėnesiais visuomenės sveikatos biuras organizavo Širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto prevencinę programą, kurios tikslas – efektyviau stiprinti sveikatą, supažindinti su širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos veiksniais, sveikos gyvensenos principais, išmokyti keisti gyvenseną, valdyti stresą, pasirinkti sveikatai palankią mitybą ir fizinį aktyvumą. Dalyviams organizuoti ne tik teoriniai, bet ir praktiniai užsiėmimai, kurie gyvensenos pokyčiams daro nemažą įtaką. Užsiėmimų metu akcentuoti pagrindiniai sveiko ir ilgo gyvenimo principai:
- Sistemingas visą gyvenimą trunkantis fizinis aktyvumas – neabejotinai vienas iš tvirčiausių ilgo ir sveiko gyvenimo garantas. Kasdien privalu sukaupti mažiausiai 30 minučių vidutinio intensyvumo fizinės veiklos, t.y. dienos fizinio aktyvumo norma gali būti pasiekta per 2 kartus po 15 minučių ar net per 3 kartus po 10 minučių. Didžioji dalis kasdienės fizinės veiklos turi būti ilgai trunkanti ištvermę lavinanti (aerobinė) veikla. Kaip alternatyva gali būti rekomenduojama ne mažiau kaip 15 minučių didelio intensyvumo fizinės veiklos kasdien arba atitinkamas vidutinio ir didelio intensyvumo fizinės veiklos derinys.
- Sveika mityba, kūno svorio reguliavimas – rekomenduojama daug valgyti vaisių ir daržovių, jūros produktų, šiek tiek apriboti pieno produktų, gyvulinės kilmės riebalų ir raudonos bei perdirbtos mėsos valgymą, beveik visiškai atsisakyti cukraus ir įvairių prasaldintų gėrimų vartojimo. Siekti, kad kūno masės indeksas (KMI) nepadidėtų daugiau nei 30 kg/m². Viršsvoris dažnai paskatina sisteminį uždegimą organizme (pvz., padidėja CRB baltymo kiekis kraujyje), o dėl sisteminio uždegimo padidėja 30-50 proc. tikimybė susirgti keliomis dešimtimis lėtinių ligų (pvz., neureodegeneracinėmis ligomis, nutukimu, diabetu, hipertenzija, širdies nepakankamumu, vėžiu ir kitomis).
- Pozityvus žvilgsnis į pasaulį – dar vienas labai svarbus sveiko ir ilgo gyvenimo determinantas. Nuolatinis nepasitenkinimas, verkšlenimas – taip pat sėkmingai trumpina gyvenimą, kaip ir fizinis pasyvumas ar persivalgymas!
- Streso mažinimas ir jo suvaldymas, pilnavertis poilsis ir miegas labai svarbus energijos atstatymui ir pozityvaus požiūrio į gyvenimą išlaikymui, tuomet ilgiau ir sveikiau gyvensime. Streso mažinimui labai gerai tinka joga, meditacija, (Mindfulness), kelionės po gamtą, gilaus kvėpavimo ir tempimo pratimai, kūno masažas ir volavimas, pirtis, šokiai, muzika, literatūra, menai, religija ir daugybė kitų malonių veiklų.
Visuomenės sveikatos biuras nuoširdžiai dėkoja aktyviems programos dalyviams ir suteikusiems reikalingų žinių ir patarimų specialistams ir lektoriams.