Menu Close

Tarptautinė sergančiųjų Parkinsono liga diena

Parkinsono liga yra progresuojanti, degeneracinis neurologinis motorinis (judėjimo) sutrikimas. Šia liga dažniausiai susergama apie 50-60-tuosius gyvenimo metus, tačiau žmonių, kuriems liga diagnozuota jaunesniame amžiuje skaičius auga.

Kadangi Parkinsono liga progresuoja, ilgainiui sukelia negalią ir riboja ar net padaro neįmanomą net paprastą kasdienio gyvenimo veiklą, tokią kaip maudymasis ar apsirengimas. Dauguma Parkinsono ligos simptomų veikia motorinę veiklą, t.y. galimybę valingai judinti raumenis.

Motoriniai Parkinsono ligos simptomai:

Tremoras (nevalingas, ritmiškas galūnių, galvos arba viso kūno drebulys) – tai greičiausiai ir dažniausiai atpažįstamas ligos simptomas; drebulys dažniausiai prasideda nuo vieno piršto virpėjimo ir ilgainiui plinta į visą ranką. Rečiau būna apatinio žandikaulio, liežuvio ar liemens drebulys. Drebulys gali pasireikšti tik vienoje kūno pusėje, ypač pirminėje ligos stadijoje. Ne visi sergantieji Parkinsono liga patiria drebulį.

Rigidiškumas (galūnių arba sąnarių standumas ar nelankstumas) – raumenų standumas dažniausiai prasideda kojose ir kaklo srityje. Šis simptomas pasireiškia daugumai sergančiųjų. Raumenyse jaučiama įtampa ir sutraukimo pojūtis, todėl žmonės gali jausti skausmą ar įtampą.

Bradikinezija ir akinezija (judesio lėtumas arba jo nebuvimas) – bradikinezija yra vienas iš klasikinių Parkinsono ligos simptomų. Ilgainiui ligonis gali susikūprinti, o eisena tampa lėta ir krypuojanti. Tampa sunku pradėti ir tęsti judesį, veidas praranda mimiką, rečiau mirksima, pakinta kalba. Po kelių metų gali pasireikšti akinezija arba kitaip sąstingis, kai judėjimas tampa nebeįmanomas visiškai.

Laikysenos nestabilumas (pablogėjusi pusiausvyra ir koordinacija) – ligonis, kuriam pasireiškia laikysenos nestabilumas gali būti susikūprinęs, nulenkta galva ir nusvirusiais pečiais. Jiems gali pasireikšti propulsija (virtimas į priekį), retropulsija (virtimas atgal) arba lateropulsija (virtimas į šoną), todėl dažnai parkrinta ir susižaloja.

Nemotoriniai Parkinsono ligos simptomai:

Kognityviniai, afektiniai ir psichiniai sutrikimai – dažniausiai šie defektai atsiranda vėlyvesnėse ligos stadijose ir yra ne tokie ryškūs kaip motoriniai sutrikimai. Dėl pablogėjusios gyvenimo kokybės, neretai jau ankstyvoje ligos stadijoje pasireiškia depresija; vėliau: nerimas, apatija, gyvenimo džiaugsmo nebuvimas (anhedonija). Įvairios psichozės ligos pradžioje nėra dažnos, tačiau kai kuriems pacientams dėl dopaminerginių vaistų poveikio gali pasireikšti haliucinacijos, elgesio sutrikimai, tokie kaip patologinis potraukis kokiai nors veiklai (pvz. pirkimui, lošimams ir pan.), hiperseksualumas.

Vegetacinė disfunkcija – ligoniams dažnai pakinta ortostatinė reakcija (posturalinė hipotenzija – staigus kraujo spaudimo kritimas stojantis ir pan.), gali sutrikti termoreguliacija, šlapinimasis, pasireiškia vidurių užkietėjimas, padidintas prakaitavimas, svorio kritimas.

Miego sutrikimai – dauguma ligonių patiria įvairaus pobūdžio miego sutrikimus, tokius kaip pernelyg didelis mieguistumas dieną, staigaus miego priepuoliai, nemiga, miego fragmentacija (netolygus miegas), paradoksinio miego (sapnų) fazės elgsenos sutrikimai, neramių kojų sindromas.

Kiti reiškiniai – ligoniams gali sutrikti uoslė, rega, skonio pojūčiai, seilėtekis, gali atrodyti, kad niežti ar jaučiami kiti dirgikliai, nors jų nėra, atsiranda patologinis nuovargis, skausmas.

Kaip išreikšti rūpestį, norą padėti, užuojautą žmogui sergančiam Parkinsono liga (PL)?

  • Pasiūlyk savo pagalbą sergančiam draugui!

 Gali pagaminti maistą, pabūti pasiuntinuku ar atlikti kitas smulkias paslaugas savo draugui.

  • Padėk jam išlikti fiziškai ir socialiai aktyviu bei išsaugoti gyvenimo džiaugsmą!

Išsivesk draugą iš namų: eikite pasivaikščioti, pažiūrėti kiną ar spektaklį, o gal tiesiog išgerti kavos šiltą vasaros rytą lauko kavinukėje. Padaryk tai, net jei tau tektų prisitaikyti prie ligos keliamų iššūkių. Veikite kartu viską, ką veikdavote ir prieš diagnozuojant draugo ligą, nors tai dabar ir užims daugiau laiko.

  • Neklausk: „Kaip tu jautiesi?“

 Kalbėkis bet kokiomis temomis, ne apie ligą, ir būk kantrus, jei ligos simptomai apsunkina bendravimą. Klausk apie tai kuo draugas domėjosi iki diagnozuojant ligą, o gal dar vis domisi, paklausk apie paskutinį matytą filmą, o gal aptarkite kartu žiūrėtą spektaklį.

  • Domėkis draugo liga!

Net jei Parkinsono liga ir nėra jūsų pagrindinė pokalbių tema, tavo sergantis draugas tikrai bus dėkingas už tavo pastangas ir žinias apie jo ligą. Kantrybės! Parkinsono liga kiekvienam pasireiškia skirtingai.

  • Nepamiršk ir tavo draugu besirūpinančio jo artimojo!

Jam irgi reikia pailsėti ar atsipalaiduoti.

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!
Skip to content