Pasaulyje dėl osteoporozės kasmet įvyksta 2,5 milijono kaulų lūžių. Osteoporozė labiau paplitusi tarp moterų. Viena iš trijų moterų ir vienas iš aštuonių vyrų per gyvenimą patiria bent vieną osteoporozinį kaulų lūžį. Dažniausiai lūžta stuburo, šlaunies ar riešo kaulai. Ligai progresuojant, pradeda klibėti dantys, susidaro kupra.
Osteoporozė – tai liga, siejama su laipsnišku kaulų plonėjimu ir silpnėjimu. Ligą anksti pastebėti sunku, nes pati osteoporozė simptomų neturi ir yra neskausminga. Pirmieji ligos požymiai atsiranda vėlai. Dažniausiai tai juosmens skausmai ir naktinis kojų mėšlungis, jų priežastis – nediagnozuoti stuburo slankstelių lūžimai. Sergant osteoporoze, po truputį mažėja ūgis, formuojasi kupra ir skauda kaulus, ypač stuburo srityje. Dažniausiai ja suserga moterys po menopauzės. Negydoma osteoporozė gali tyliai progresuoti iki tol, kol kaulai ims lūžti. Ankstyvoji prevencija ir gydymas – geriausi būdai išvengti rimtesnių komplikacijų.
Daugelis žmonių nesuvokia, kad šiandienos veiksmai gali sumažinti lūžių riziką ateityje. Norint apsisaugoti nuo ligos, reikia sveikata rūpintis jau vaikystėje. Žmogui augant, jo kaulai auga ir tvirtėja iki 20–30 metų amžiaus, o vėliau kaulinis audinys palaipsniui nyksta, todėl jeigu jaunystėje nesukaupiama pakankamai kaulų masės, vėlesniame amžiuje padidėja kaulų lūžių pavojus.
Gyvenimo būdas turi daug įtakos, ar susirgsite osteoporoze, taigi yra daug priemonių, kurių galima imtis, kad būtų apsisaugota nuo jos. Kad išvengtumėte osteoporozės rekomenduojama išsitirti kaulų mineralų tankį – jis leis sužinoti, ar jums negresia osteoporozė. Vartoti daug kalcio ir vitamino D, reguliuojančio kalcio įsiurbimą žarnyne ir padedančio jam išlikti kauluose. Svarbu žinoti, kiek kalcio reikėtų suvartoti įvairaus amžiaus žmonėms. Naujagimiams tai turėtų būti 400 mg per parą, vaikams – apie 800-1200 mg per parą, o vyresnio amžiaus žmonėms – ir 1500 mg per parą. Daug kalcio yra pieno produktuose (neriebiame piene, sūryje, jogurte), tamsios spalvos žalumynuose (lapiniuose kopūstuose, brokoliuose), pupelėse, morkose, migdoluose. Vitamino D yra riebioje žuvyje ir pieno produktuose. Būnant saulės atokaitoje, šis vitaminas gaminasi organizme. Šaltuoju metu laiku galima vartoti jo preparatus. Taip pat reikėtų mažiau valgyti sočiųjų riebalų, galinčių sumažinti skrandžio sekreto rūgštingumą. Nevartoti daug druskos, nes ji stimuliuoja kalcio pasišalinimą su šlapimu. Pakankamai judėti – tai skatina kaulų augimą ir tvirtėjimą. Reikėtų vengti didelių krūvių, staigių judesių, labai aktyvių žaidimų, kuriuos žaidžiant padidėja traumų tikimybė. Patariama daugiau bėgioti, vaikščioti, važinėtis dviračiu, žaisti tenisą, kilnoti svarsčius, užsiimti aerobika, išmokti specialių pratimų nugaros raumenims stiprinti; nerūkyti, nepiktnaudžiauti alkoholiu, kofeinu. Susirgus osteoporoze, vartoti kalcio papildus. Osteoporozės profilaktika reikėtų užsiimti visą gyvenimą: vaikams reikia duoti daugiau produktų, kuriuose yra kalcio ir kitų kaulus stiprinančių medžiagų, o suaugusiems – pasirinkti sveiką maisto racioną ir gyvenseną.
Norint apsaugoti žmogų nuo kaulų lūžių būtina pritaikyti namų aplinką, kad būtų sumažinta griuvimų rizika. Reikėtų panaikinti slidžius grindų paviršius, laidus ar kilimėlius, už kurių būtų galima užkliūti, įrengti atramas ir turėklus laiptinėje, vonioje, tualete. Senyviems žmonėms patariama dėvėti neslystančius patogius batus.
Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras
Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!