Menu Close

Žvynelinė – neužkrečiama liga

Žvynelinė, dar kitaip vadinama psoriaze – tai lėtinė uždegiminė imuninių mechanizmų nulemta liga, kurią  gydyti visą gyvenimą. Ši sunki liga neigiamai veikia daugelio pacientų gyvenimo kokybę. Sergančiuosius žvyneline neramina ne tik liga, bet ir neigiamas aplinkinių požiūris, mat vis dar manoma, kad ji užkrečiama.

Tikslios žvynelinės priežastys nėra žinomos. Yra manoma, jog liga susijusi su žmogaus imuninės sistemos atskirų ląstelių (T limfocitų) sąveika su tam tikrais aplinkos veiksniais asmenims, kurie genetiškai turi polinkį sirgti šia liga. Normaliai T limfocitai, cirkuliuojantys kraujyje, keliauja į pažeistas kūno vietas ir kovoja su bakterijomis bei virusais, tačiau asmenų, sergančių žvyneline, šios ląstelės „atakuoja“ pačio žmogaus odos ląsteles, sukeldamos uždegimą ir per greitą odos ląstelių dalijimąsi. Normaliai odos ląstelės subręsta ir pasišalina nuo odos paviršiaus per 28-30 dienų. Sergant psoriaze odos ląstelės subręsta per 3-6 dienas ir nepasišalina nuo odos paviršiaus, o kaupiasi suformuodamos į žvynelius panašias struktūras. Dažnai šį procesą sužadina aplinkos veiksniai, tokie kaip:

  •  Įvairios infekcijos (ypač viršutinių kvėpavimo takų);
  •  stresas ir emocinė įtampa;
  • alkoholio vartojimas, rūkymas;
  • vaistai (skirti depresijos, reumatinių, širdies ir kraujagyslių ligų gydymui);
  • mechaninis odos dirginimas (spaudimas, trynimas, traumos, nudegimai);
  • ultravioletinių spindulių poveikis.

Žvyneline ir vyrai, ir moterys serga vienodai dažnai. Dažniausiai ja serga Šiaurės Europos gyventojai, ženkliai rečiau – žmonės iš Afrikos ir Azijos. Psoriazės simptomai dažniausiai pasireiškia 15-35 metų amžiaus žmonėms, apie 75 proc. sergančiųjų psoriazės simptomai pasireiškia dar nesulaukus keturiasdešimties. Nepaisant to, žvyneline susirgti gali bet kokio amžiaus žmogus. Ši liga gali būti paveldima. Maždaug kas dešimtam sergančiajam psoriazės simptomai pasireiškia vaikystėje. Kuo anksčiau simptomai pasireiškia, tuo didesnė tikimybė, kad liga išplis ir nuolat kartosis.

Sergančiųjų žvyneline oda atrodo lyg padengta žvynais, kuriuos niežti, kartais skauda, o pakasius lieka raudonos dėmės. Pradžioje odos pakilimas gali būti taško, lašo, monetos dydžio, vėliau bėrimo elementai gali susijungti, susilieti į delno didumo ir didesnius, nelygiais kraštais laukelius. Žvynelinė neretai pažeidžia daugiau nei 30 proc. kūno paviršiaus ploto, gali būti pažeidžiami sąnariai ir nagai. Dėl to daugeliui ligonių kyla psichologinių problemų, jiems dėl savo išvaizdos pokyčių yra sunkiau prisitaikyti visuomenėje, jaučiamas stigmatizavimas, kadangi daugelis visuomenės žmonių klaidingai mano, jog tai užkrečiama liga.

Norint išvengti žvynelinės paūmėjimų sergantiesiems reikėtų vengti stresinių situacijų, nerūkyti ir nevartoti alkoholio, saugoti odą nuo pažeidimų, vengti nudegimų saulėje. Taip pat patariama naudoti odą minkštinančius emolientus. O visai visuomenei reikėtų priimti sergančiuosius tokius kokie jie yra, nestigmatizuojant ir įsisąmoninti, kad žvynelinė neužkrečiama liga.

Spausk "Facebook" ir persiųsk šią žinią visiems savo draugams!!!
Skip to content