Menu Close

Grūdinimasis – 1 dalis

file60126575_7ccb46d9Grūdinimas – tai visa sistema priemonių, skirtų organizmo atsparumui didinti. Užgrūdintas organizmas yra atsparesnis ne tik nepalankiems aplinkos veiksniams, bet ir mažiau imlus įvairioms ligoms (viršutinių kvėpavimo takų katarui, gripui ir kitas).
Grūdinimo esmę sudaro organizmo termoreguliacijos mechanizmo treniruotė įvairiems temperatūros poveikiams. Žmogaus kūno paviršiuje yra daugybė nervų atsišakojimų, kurie vadinami receptoriais. Jie, veikiami aplinkos temperatūros, perduoda impulsus į centrinę nervų sistemą. Nuo šalčio odos kraujagyslės susitraukia, ir dėl to išskiria mažiau šilumos. Ir priešingai – atiduoda šilumą į aplinką, kai šilta. Sistemingai veikiant įvairiems temperatūros dirgikliams, sustiprėja galvos žievės ryšys su odos receptoriais, ir organizmas pradeda greičiau reaguoti į oro temperatūros svyravimus.
Kuo geriau funkcionuoja odos kraujagyslės, tai yra susitraukia nuo šalčio ir išsiplečia nuo šilumos, tuo geriau organizmas prisitaiko prie netikėtai pasikeitusios aplinkos temperatūros poveikio.
Į grūdinimo priemonių kompleksą įeina grynas oras, saulės vonios, vandens procedūros, tinkama apranga, fizinis organizmo lavinimas, pirties procedūros.


Bendros grūdinimosi procedūros:
1. Grūdinti reikia sistemingai, ištisus metus, nepaisant metų laiko, be pertraukų.
• Nereguliarus grūdinimas neefektyvus, nes ilgos pertraukos tarp procedūrų nesustiprina pasiekto rezultato ir viską tenka pradėti iš pradžių. Grūdinimo pertraukos susilpnina adaptacinius mechanizmus, kurie susidaro į šaltį veikiant grūdinimo procedūroms. Suaugusiems žmonėms nutraukus grūdinimo procedūras 3-4 savaitėms, ryškiai susilpnėja susidaręs atsparumas šalčio poveikiui.
• Atsižvelgiant į metų laiką ir kintančias aplinkos sąlygas, tam tikras procedūras galima keisti, varijuoti, bet jokiu būdu visai jų neatsisakyti. Pavyzdžiui, dušą arba viso kūno apipylimą vandeniu, kurį visi gerai toleruoja vasarą, žiemą galima pakeisti kojų apipylimu šaltu vandeniu arba viso kūno aptrynimu drėgnu rankšluosčiu, suvilgytu kambario temperatūros vandeniu.
• Ištisus metus sistemingai grūdintis galima tik tuomet, kai dienos režime grūdinimo procedūroms bus skirtas konkretus laikas kaip ir maitinimui, miegui, kitiems užsiėmimams.
2. Grūdinti reikia laipsniškai. Labai staigūs aplinkos pakitimai netreniruotam organizmui gali būti žalingi.
• Svarbu gerai įsisąmoninti, kad grūdinimo pagrindą sudaro organizmo ypatybė pamažu prisitaikyti prie neįprastų sąlygų. Prie šalčio organizmas turi pratintis laipsniškai ir nuolat. Palengva pereinama nuo silpnesnių grūdinimo procedūrų prie stipresnių.
3. Visas grūdinimo procedūras reikia atlikti tik tada, kai esate sveikas, geros nuotaikos, normalios kūno temperatūros. Jei esate blogos nuotaikos, pakyla kūno temperatūra, pašiurpsta oda, visas procedūras reikia atidėti, nes tada nuo grūdinimo teigiamo efekto nebus.
Efektyviausi ir populiariausi grūdinimosi būdai:
• grynas oras, kambarių vėdinimas, ypač atliekant rytinę mankštą ir svarbu – einant miegoti. Pripratus miegoti vis prie vėsesnio oro, galima kambario, kuriame miegate temperatūrą mažinti iki 15-16 laipsnių.
• Grynas oras – pasivaikščiojimų metu.

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą